Alexandr Vondra včera na tiskové konferenci představil publikaci „Extremismus jako bezpečnostní hrozba". Letos vydaná příručka, která je určena v prvé řadě velitelům jednotek, vedoucím pracovníkům, a také studentům vojenských škol, má podle ministra Vondry plnit především preventivní funkci.
Publikace, na níž pracovali přední odborníci na extremismus včetně Miroslava Mareše z Masarykovy univerzity a Ivo Svobody z Univerzity obrany, vyšla v nákladu 9 tisíc kusů a je součástí širšího projektu prevence sociálně nežádoucích jevů v armádě.
I přesto, že podle Alexandra Vondry nemá současná armáda s extremismem problém - letos šetřila Vojenská policie pouze šest případů protiprávního jednání vykazujícího znaky extremismu - resort toto téma nepodceňuje. „Chci zdůraznit, že se nejedná o žádný masový jev. Z konkrétních problémů, které byly identifikovány a jimiž se média zabývala před dvěma lety, je evidentní, že jde o selhání jednotlivců nikoliv systému. Ministerstvo obrany ani Generální štáb nicméně ani před tímto selháním jednotlivců nezavírá oči. Právě proto běží v AČR program, který má za účel potírat projevy extremismu, a to jak v rovině preventivní i represivní," uvedl ministr.
Preventivní program, který má v resortu na starosti Komise pro sociálně nežádoucí jevy, zahrnuje podle náměstka ministra obrany pro personalistiku Michaela Hrbaty nejen vydání publikace, ale také desítky nejrůznějších přednášek a seminářů. Těmi už od roku 2009 prošlo na pět tisíc vojáků.
Extremismus podle ministra Vondry vzniká tam, kde se o věcech nemluví, kde se některé věci zatajují, zdůvodnil vznik publikace. Rozsah - zhruba 120 stran - je pak podle něj dostatečný k tomu, aby vojáky informoval, ale zároveň je nezahltil přemírou informací.
Příručka je rozdělena do šesti základních částí, které se například věnují problematice extremismu jako bezpečnostní hrozbě pro ozbrojené síly, politickému extremismu nebo tomu, jak extremistu v armádě poznat. Velká část publikace pak zobrazuje symboly pravicového a levicového extremismu. V kapitole Demokratické tradice aneb vlastenectvím proti extremismu se ale snaží ukázat i pozitivní idoly a postavy nejen z historie, ale i ze současných misí.
Alexandr Vondra i Michael Hrbata zároveň důrazně popřeli, že by příručka sloužila vojákům jako kapesní průvodce „jak na to". „Názor, že toto má být návod, naprosto a zcela jednoznačně odmítám. Ti, kdo tíhnou k extremismu - a znovu říkám, mluvíme jen o jednotlivcích, mají tisíce možností si informace opatřit," konstatoval Vondra.
Podle náčelníka Generálního štábu AČR armádního generála Vlastimila Picka extremismus nevzniká přímo v armádě, ale spíše odráží vzorek společnosti. „Někteří jedinci hledají v armádě útočiště proto, že jim vyhovuje založení armády a úkoly, které plní," řekl Vlastimil Picek. S extremisty, podobně jako s vojáky, kteří se prohřešili pod vlivem alkoholu či drog, se podle něj armáda velmi rychle rozloučí.
Čtěte:
Vondra má problém. Nemanželské dítě se senátorkou ODS
Vondra lhal vládě v případě nákupu vojenského materiálu
##MINIPAS 97##
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDETento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ministerstvo obrany