Mládek (ČSSD): Více pokory by Luďku Niedermayerovi neškodilo

23.08.2012 19:06 | Zprávy

Článek, který napsal L. Niedermayer do HN 13. 8. 2012 s titulkem „Necháme si, co jsme nakradli“, mu jako serióznímu ekonomickému analytikovi a bývalému viceguvernérovi ČNB nesluší.

Mládek (ČSSD): Více pokory by Luďku Niedermayerovi neškodilo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Mládek na tiskové konferenci ČSSD

Nelíbí se mu kampaň ČSSD proti církevním restitucím a tvrdí, že ekonomicky nepředstavují problém. Tvrzení, že nebudou problémem, stojí na vodě. Nebudou, pokud nebude proražena restituční hranice 25. února 1948. A to není jisté. Z dnešního hlediska poněkud chaotické zaznamenaní první a druhé pozemkové reformy může znamenat, že budou vydány i církevní majetky, které stát převzal tzv. záborem po roce 1919 a 1947. To by mohlo výrazně zvětšit množství majetku vydaného církvím, ale také vytvořit precedens pro restituční nároky sudetských Němců.

Jestli to tak bude, nevím, nicméně důkazní břemeno leží na straně Nečasovy vlády. Ta by měla předložit stanovisko nejen tří českých ústavních právníků, kteří by řekli, že pokud bude schválen zákon o církevních restitucích, v žádném případě nedojde k prolomení hranice 25. února. Dále pak tří evropských právníků (včetně jednoho německého), že zákon nevytvoří precedens, který v konečné fázi povede k restituci majetku sudetských Němců. V české debatě totiž zapadl zásadní fakt: soudní orgány EU nešťouraly do českých restitucí 90. let. Teď bude situace jiná.

Předpokládejme, že k prolomení února 1948 nedojde a církev dostane to, co je v zákoně. Nu a zde si L. Niedermayer ekonomické argumenty zjednodušil také. Faktem je, že vlastnická práva římskokatolické církve byla před únorem 1948 omezena: majetek, který držela, mohla prodávat či zastavovat pouze se souhlasem státu a výnosy používat pouze pro pastorační, sociální či vzdělávací činnost. Církev chce nyní majetek zpět a bez omezení. I to je možné, ale česká společnost má právo se ptát, na co bude použit. Základních možností je několik: 1. Obnovení kontemplativních řádů, které zrušil Josef II.

2. Vytvoření sítě institucí (školy, domovy důchodců, hospice atd.), které vytvoří záchrannou síť, poté, co se demontuje sociální stát.

3. K dalšímu pokusu o rekatolizaci českého národa?

4. K podnikatelským účelům? Budou pak stanoveny etické limity? Na tyto otázky jsme odpověď nedostali. ČSSD je pak podstrkováno, že nechce vrátit, co bylo ukradeno. ČSSD chce však napravit křivdy, které spáchal komunistický režim, a vložit nárokovaný majetek do Církevního fondu, jehož výnosy by šly na vzdělávací a sociální činnost církví. Rád bych vyjádřil naději, že poté, co bude zákon o církevních restitucích shozen ze stolu, vznikne prostor pro debatu nad zákonem o restituční tečce, v jehož rámci bude vyřešeno i zmírnění škod, které církvím způsobil komunistický režim.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Mgr. Martin Kupka byl položen dotaz

Jaká je aktuálně situace se zákazem aut se spalovacími motory?

Prý na elektroauta plánuje EU nějaké dotace, znamená to, že je jde o definitivní věc, a že auta se spalovacími motory skončí? A jestli ano, budete dávat na pořízení elektroaut nějaké dotace jako vláda -teda když budete dál u moci? Protože jinak si většina z nás elektroauto nebude moc dovolit nehledě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Munzar (ODS): 40. prezident USA, který pomohl k rozpadu sovětského bloku

22:33 Munzar (ODS): 40. prezident USA, který pomohl k rozpadu sovětského bloku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Ronaldu Reaganovi.