Paroubek: Evropa nedaleko propasti, česká politická elita nevnímá

14.11.2011 21:52 | Zprávy

Co přinesl minulý týden v mezinárodní a české politice nového? Byl přímo nabitý událostmi. Eurozóna a tedy i Evropská unie prožívá hlubokou krizi.

Paroubek: Evropa nedaleko propasti, česká politická elita nevnímá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

V Řecku se naštěstí již rýsuje řešení politické krize, kterou způsobily vnitřní rozpory ve vládní socialistické straně (PASOK) premiéra Papandrea. Více než dva roky od vítězných parlamentních voleb řeší vláda PASOKu zřejmě nejtěžší krizi v dlouhých a dramatických dějinách své země. Opotřebování této vládní strany v boji o záchranu státu je nesmírné.

Ostatně absolutní většina v parlamentu vzniklá ve volbách v roce 2009 se PASOKu postupně odrolovala a ještě dalších pár dní či týdnů a již by tato většina přestala existovat. Vytvořit novou vládu široké koalice, kabinet národní spásy s novým předsedou vlády - nestraníkem - je v nastalé situaci tím nejlepším řešením. A po sestavení nové vlády bude pokračovat dohodnutý záchranný plán pro Řecko pod dohledem Německa a Francie.

Ještě větší problém, nežli je ten řecký, přinesly zprávy z Itálie. Byl dovršen postupný rozpad pravicové Berlusconiho koalice. Premiér Itálie, pronásledovaný neutuchajícími osobními skandály dávno ztratil vůli a schopnost řešit problémy své země. Jeho vláda pozbyla poslední špetky kreditu ve světě velkých financí. Růst ceny úroků, kuponů italských vládních cenných papírů se přiblížil úrovni, která by byla pro finance italského státu kritická, ba smrtící. Prostě přiblížil se pád Itálie... A tak odchod S. Berlusconiho a příchod mezinárodně uznávaného ekonoma bývalého eurokomisaře Montiho do čela nové vlády a současně předchozí expresní projednání a schválení úsporného plánu a reforem v italském parlamentě mají být bodem obratu k lepšímu.

Jsou to důležité zprávy i pro Českou republiku. Stabilizace Itálie, jedné z největších evropských ekonomik, i Řecka alespoň pro tuto chvíli, je dobrou zprávou. Určitě také proto, že obrovský italský státní dluh financují v ohromném rozsahu zejména francouzské (přes 400 mld. eur), ale také německé i britské banky. Obávám se, že případný bankrot Itálie by rozkolísal celý bankovní systém Francie. Přitom si uvědomují, že sloveso „rozkolísat" je zřejmě až příliš vlídné pro rozsah tragédie v hospodářství zemí EU, která by nastala po pádu Itálie.

Zdá se, že špatným zprávám z Evropy nebylo v minulém týdnu konce. Od člena Evropské komise (EK) O. Rehna jsme se dozvěděli v průběhu minulého týdne odhady hospodářského růstu EU jako celku a jednotlivých zemí EU. Nastává to, co tušili prozíraví politici u nás v posledních týdnech. De facto kladná nula hospodářského růstu u nás (+0,7%), v EU a eurozóně (kolem +0,5%) a v Německu (+0,8%). Očekávání titěrného hospodářského růstu v EU i u nás Evropskou komisí jsou předzvěsti mnohem horších zpráv a časů, které nejspíše v příštím roce přijdou. Osobně se obávám, že se česká ekonomika propadne do recese.

Vláda (i opozice) by měla přijít velmi rychle s plány protikrizových opatření. Obávám se však, že skutečně realistický a účinný protikrizový plán tato vláda schopna sestavit prostě není. Dostat se rozpočtovými škrty k hospodářskému růstu se nedá. A nic jiného nežli rozpočtových škrtů Nečasova vláda prostě schopna není.

Bohužel, ani hlavní opoziční politická síla v zemi - ČSSD - jak ukázala její programová konference, toho ale není schopna. V téhle situaci, kdy je stát vážně ohrožen ekonomickým vývojem v EU, se tato strana zabývá programovými jednotlivostmi a ne reálnou hrozbou recese, jakoby její vedoucí činitelé nevěděli, co recese hospodářství znamená. Ale možná, že to nechtějí vědět. Nebo jen nechtějí být posli špatných zpráv.

Řeknu to jasně, meziroční propad HDP v příštím roce o 2 až 3% bude v příjmech státního rozpočtu (ten kalkuluje s růstem 2,5%) znamenat propad nejméně 50 spíše však 60 miliard korun. Národní socialisté na svém ustavujícím sjezdu 26. listopadu seznámí českou veřejnost s realistickým a mobilizačním (a také provokujícím) protikrizovým plánem. Půjde nám o to, vyvolat v téhle době, kdy je možné ještě mnohé zachránit odbornou a politickou diskuzi tak, aby tyto návrhy vzaly za své i jiné politické formace.

Více:
Premiér Nečas: Evropa by se měla primárně zaměřit na oživení svého vnitřního trhu

##PROFIL 221##


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Jurečka: Digitální systém zaměstnanosti běží přesně tak, jak má

22:31 Ministr Jurečka: Digitální systém zaměstnanosti běží přesně tak, jak má

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Digitálnímu systému zaměstnanosti.