Račok (VV): V sociální sféře je dost peněz, jenom se lépe dívat a rozumět tomu

01.11.2011 8:50 | Zprávy

Někdy si kladu mnoho otázek, jak je to vlastně s tou naší sociální politikou. Zda potřebujeme kreditní karty, zda musíme více podporovat sociálně slabé skupiny obyvatelstva, kam řadíme nepřizpůsobivé občany a občany cigánské národnosti.

Račok (VV): V sociální sféře je dost peněz, jenom se lépe dívat a rozumět tomu
Foto: redakce
Popisek: Ladislav Račok

Někdy si kladu mnoho otázek, jak je to vlastně s tou naší sociální politikou. Zda potřebujeme kreditní karty, zda musíme více podporovat sociálně slabé skupiny obyvatelstva, kam řadíme nepřizpůsobivé občany a občany cigánské národnosti. Zda je nutné hradit jim předškolní výchovu, a zda je nutné jim vytvářet umělé prostředí, které je zbavuje přirozené reakce na zvládnutí potřebných činností pro život, zachování sama sebe, a především řádného začlenění do společnosti. Na jedné straně stát bere, tvrdí, že náš sociální systém je přebujelý, rozdávačný, neodpovídající požadavkům moderního světa. Na straně druhé potvrzuje sám stát, že neumí prostřednictvím svých manažerů v rolích ministrů, toto problematiku řešit. Logicky z toho vyplývá, že tento problém nenastal nyní, že je to zodpovědnost současné vlády a premiéra. Bolestí na této struně sociální politiky je mnoho, které by se samozřejmě dali řešit rychle, koncepčně a jednoduše. Takové řešení by přineslo uspokojení hned v několika rovinách. První rovinou by bylo samotné posílení ekonomické výkonosti sociální politiky, kdy finanční prostředky vynakládané neúčelně na sociální politiku by byly převedeny v rámci sociální politiky a jejího řešení na zabezpečení komplexního systému sociální politiky. Druhou rovinou je vykázání finančních úspor celého systému sociální politiky, aniž by došlo ke snížení kvality a solidarity sociální politiky. Třetím a nezanedbatelným pilířem této činnosti je úspora vynakládání veřejných prostředků v rámci tohoto systému. Tedy lze říci, opravdová reforma. Nyní konkrétní případ, jeden z mnohých, který by premiérovi a vládě pomohl v rámci dané reformy ke kvalitním krokům. O dalších psát a hovořit nebudu. A to vzhledem k okolnosti, že na ministerstvech je dost kvalifikovaných odborníků, kteří by měli umět najít takové systémové kroky, které v oblasti sociální politiky zajistí potřebnou solidaritu v přerozdělování finančních zdrojů tak, aby se dostalo na všechny potřebné občany i v době, kdy se snižují rozpočtové kapitoly jednotlivých správců. Není to o tom, že bych neuměl, anebo nevěděl tyto systémové kroky definovat.

Jaké je tedy mé doporučení, je to příklad jeden z mnohých.

Péče v domovech pro seniory je zavedená tak, že důchod zajišťuje tomuto seniorovi pobyt v zařízení, stravu, teplo, hygienu, oblečení a další potřebné k zachování důstojného stáří.

Jiná situace je ovšem v zařízeních, která spadají již do zařízení poskytující jistou zdravotní a ošetřovatelskou péči. Těmito zařízeními jsou zejména Ústavy pro mentálně postižené dospělé osoby. Mají stejné zajištění jako klienti v domovech pro seniory. Stravu, řádné bydlení, hygienu, oblečení a další činnosti v rámci uplatnění jejich duševního a fyzického zdraví. Rozdíl je v tom, že tento pobyt jin zcela hradí v plné výši stát, a jejich příjem ve formě jistého invalidního důchodového zabezpečení jim jde na účet. Jednoduše řečeno, pak mnozí tito postižení občané, aniž by si to uvědomovali, mají vysoké částky na účtech, pro které si mnohdy přijede občas někdo, kdo se o toho postiženého jedince vůbec nestará. Proto bych doporučoval přijetí zákona, který by určil částku vynaloženou jako invalidní, anebo starobní důchod občanů s mentálním postižením, kteří musí být zařazeni do takovýchto zařízení, postupovat stejným se stejným principem, jako u začlenění do domovů pro seniory. Pro jednoduchou ukázku o jaké uspořené finanční prostředky v rámci sociální a zdravotní politiky státu by šlo, které by se dali v rámci sociální politiky nasměrovat na další zmíněné sociální pilíře státní politiky, a tím zahájit potřebnou reformu tam, kde skutečně ze strany státu dochází k dvojí, anebo trojí platbě při zajištění takto postiženého občana.

První platba je úhrada nákladů na zajištění životních podmínek v daném zařízení.

Druhá platba je na zajištění příspěvku do sociálního a zdravotního polštáře.

Třetí platba, je zmíněný státní příspěvek na invaliditu, anebo vyplácení jisté částky starobního důchodu.

Výpočet:

10 000 mentálně postižených osob v rámci ČR umístněných v Ústavech pro mentálně postižené.

10 000 x 7 000 = 70 000 000,- Kč. Vyplaceno měsíčně

70 000 000 x 12 = 840 000 000,- Kč.  Vyplaceno za rok

Stát by tak ročně ušetřil přibližně jednu miliardu korun, aniž by klesla péče osob svěřených do těchto zřízení. Právě naopak, tato částka by připadla těmto zařízením na zajištění činnosti ke zvyšování kvality dané péče. Tyto úvahy, doporučení uvádím proto, že mne poslední dobou zcela fascinují různé náznaky, pokusy při řešení sociální politiky státu, které mne neustále nutí myšlenku amatérismu, diletantismu a neznalosti této problematiky, činit něco pro něco, dělat něco pro něco, vytvářet dojem racionální činnosti ve prospěch nás všech.

##PROFIL 6351##

Dále čtěte:
Račok (VV): Pane Tluchoř, jako občan jsem Nečasovi prodloužil mandát 
Ladislav Račok : Nás, Věci veřejné, chtěli tuneláři zničit, ušlapat, utlouci

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ladislav Račok - profil

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Grolich: Premiérem bude Babiš. Že by to mohl být někdo jiný? Jasně, stát se to může, ale...

16:14 Hejtman Grolich: Premiérem bude Babiš. Že by to mohl být někdo jiný? Jasně, stát se to může, ale...

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výhledu na rok 2025.