Sobotka (ČSSD): Několik důležitých věcí, na které Petr Nečas zapomněl

22.10.2011 22:20 | Zprávy

Předseda ODS a premiér za politickou stranu, která nevyhrála volby, dnes vystoupil na kongresu své strany s projevem, ve kterém podle očekávání hodnotil politiku vlády a ODS v uplynulém období.

Sobotka (ČSSD): Několik důležitých věcí, na které Petr Nečas zapomněl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

I když to byl projev dostatečně dlouhý a tedy prostorný, na řadu důležitých témat předseda ODS z nějakého důvodu zapomněl. Stojí za to je ale připomenout. A tak to udělám místo něj.

Petr Nečas promeškal vzácnou chvíli přihlásit se ke spoluodpovědnosti za korupční marasmus, do kterého nás razantně ponořila éra Topolánkovy koaliční vlády, v níž Petr Nečas zastával významnou funkci. ODS totiž v naší zemi nevládne jen od roku 2010, pravice převzala vládní odpovědnost už na podzim roku 2006. A celou tu dobu se Česká republika propadá ve všech mezinárodních žebříčcích, které se pokouší měřit míru korupce v jednotlivých zemích. Nejenže Nečas důsledně nebojuje proti korupci, ale nese si sebou břemeno Řebíčků, Bartáků, Dalíků a také celé galerie regionálních kmotrů ODS.

Petr Nečas se také zapomněl omluvit za porušení předvolebních slibů ODS z posledních parlamentních voleb. Premiér tehdy sliboval při každé příležitosti, že ODS nebude zvyšovat daně. Místo toho přišlo nové zdanění stavebního spoření, povodňová daň, zvýšení DPH, zvyšování soudních poplatků a rovněž zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici. Chystá se zvyšování daně z nemovitosti, poplatků za odpad, vyšší platby zdravotního pojištění u zaměstnanců. ODS svůj zásadní předvolební slib porušila, porušuje a chystá se jej dále porušovat.

Petr Nečas zapomněl připomenout, jak se od roku 2006 za asistence ODS ve vládě, prudce zvyšuje zadlužení naší země. V roce 2006 činil veřejný dluh 29% HDP, příští rok to bude už 42% HDP. Nečas přitom před volbami sliboval zastavení zadlužování. Státu se místo toho rozpadá výběr daní a dodržování rozpočtových cílů je podmiňováno už jen stále se zrychlující spirálou plošných škrtů.

Jestliže Petr Nečas hovořil o referendu v souvislosti s přistoupením k euru, zapomněl zmínit důležitou skutečnost. Totiž, že je to právě ODS, která v posledních deseti letech neustále blokuje přijetí ústavního zákona o obecném referendu ( stejně jako blokuje přijetí zákona o přímé volbě prezidenta republiky). Naposledy zamítli poslanci ODS návrh ČSSD na uzákonění referenda na podzim loňského roku. ČSSD předloží v krátké době zákon o referendu znovu, pokud bude přijat, umožní referendum na základě petice občanů nejen k přijetí společné evropské měny ale i k dalším otázkám. A jestliže v sobě Petr Nečas nyní objevuje sympatie k institutu referenda, jistě podpoří i návrh ČSSD na to, aby se uskutečnilo referendum k plánovanému narovnání s církvemi. Vždyť jde o největší majetkový přesun od 90. let a kuponové privatizace.

Pokud předseda ODS hovořil o vládních reformách, nepřipomenul, že je zaplatí jen střední vrstvy a nízko příjmové skupiny. Náklady reforem nejsou v žádném případě spravedlivě rozloženy. Nijak se nedotknou těch nejbohatších a také firem. Naopak, zaplatí je rodiny s dětmi, důchodci, nemocní, zdravotně postižení a zaměstnanci. Reformy do budoucna podkopávají stabilitu veřejných rozpočtů, typickým příkladem je návrh na vyvedení prostředků z průběžného důchodového systému do soukromých fondů.

Je také chyba, že premiér nehovořil o budoucnosti naší země. To přitom lze od předsedy vlády zcela spravedlivě požadovat. Ekonomické ukazatele se v Evropě zhoršují. Návrh našeho státního rozpočtu je postaven na nadhodnoceném růstu a nerealistických daňových příjmech. Trh práce stagnuje a je akutně ohrožen dalším růstem nezaměstnanosti. Zpomaluje se tragicky čerpání evropských fondů. Domácí spotřeba je podlomena vládními reformami a neposkytne v roce 2012 naší ekonomice žádnou podporu. V této situaci předseda vlády neřekl ani slovo o tom, co se bude dít v příštím roce a jak na to aktivně zareaguje jeho vláda. V hospodářské politice, v oblasti aktivní politiky zaměstnanosti, v použití disponibilních prostředků ze zdrojů EU, v zajištění bezpečnosti občanů. Petr Nečas tím nepřímo přiznal, že jeho vláda je tváří v tvář rizikům budoucnosti zcela bezradná. Místo toho, aby předložil konkrétní plán, útočil větší část svého projevu Petr Nečas na eurozónu. Jakoby to nebyla klíčová oblast pro náš export, růst a zaměstnanost.

Máme bezradnou vládu, škodící zemi. Vládu, které lidé oprávněně nedůvěřují. A premiéra, který si to vše nedokáže přiznat.

Více:
Premiér Nečas: Musíme mít dostatek pokory

##PROFIL 252##


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koudelka (Trikolora): Americké volby - hlavní město zcela mimo

13:09 Koudelka (Trikolora): Americké volby - hlavní město zcela mimo

Volby amerického prezidenta 5. 11. 2024 prokázaly, že hlavní město USA je zcela mimo politickou real…