Sobotka (ČSSD): Vláda ztrácí kontakt s realitou

10.11.2011 14:15 | Zprávy

Veřejný dluh už letos dosáhl částky 1,5 biliónu korun.

Sobotka (ČSSD): Vláda ztrácí kontakt s realitou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Rád bych odpověděl na článek premiéra Petra Nečase, který publikoval v deníku Právo dne 7.11.2011 pod titulkem „ČSSD riskuje stabilitu české ekonomiky". Reaguje tak na silný odpor, který ČSSD ve Sněmovně kladla - takříkajíc do posledního muže a ženy - nepromyšleným a asociálním reformám s velmi pochybným ekonomickým efektem.

Věcně však vyznívá premiérova obava, že hlavním nebezpečím je nekontrolované zadlužování státu. To je pravda. To je skutečně velice nebezpečné. Ale to je také jediná věc, na které se v příspěvku shodneme. Zemi skutečně hrozí nekontrolovatelné zadlužování, jak to ukazuje série rekordních schodků, kterými pravicové vlády v posledních letech zvýšily míru státní zadluženosti České republiky. Jenom nevím, proč se s tím premiér obrací zrovna na ČSSD.

„Vláda, kterou vedla ČSSD, měla zadlužení ČR bezpečně pod kontrolou."

Připomeňme si fakta. V roce 2006, kdy ČSSD předávala vládu pravici, činila míra státní zadluženosti 29,4 procenta HDP. Stejnou hodnotu, jednu z nejnižších v EU, měla státní zadluženost ČR i čtyři roky předtím.

Vláda vedená ČSSD tak měla zadlužení ČR bezpečně pod kontrolou. Přitom musela převzít po Klausových vládách tzv. náklady transformace, tedy tunely, které stály veřejné rozpočty 550 miliard korun, aby se nezhroutil český bankovní systém.

Byly tu i nesčíslné miliardy dluhu skrytého - v rozvratu, podkapitalizaci a zanedbání, kam se člověk podíval. Roku 2006 vláda ČSSD odevzdala zemi se státním dluhem kolem 900 miliard korun, ale proti tomu musíme započíst 90 miliard korun v rozpočtových rezervách, včetně přebytkového důchodového účtu. To se dá těžko nazvat rozhazováním.

Po nástupu pravice se situace radikálně změnila. Rovná daň okamžitě poskytla obrovské dárky nejvyšším příjmovým skupinám, které do té doby platily dvakrát víc, protože pouze nejvyšší platy nad stropy pojištění se dostaly k tomu, co ODS před volbami slibovala všem - daňovou sazbu 15 procent. Zátěž se začala přesouvat dolů, ke střední třídě i těm pod ní.

Hubenější příjmy se promítly do poklesu poptávky a to zabrzdilo hospodářský růst i daňové výnosy.

„ Když ČSSD předávala vládu pravici, činila míra státní zadluženosti 29,4 procenta HDP - jedna z nejnižších v EU."

Státní rozpočet na rok 2012, který je právě projednáván ve Sněmovně, už počítá se zadlužením na úrovni 42 procent HDP. Znamená to, že pravicové vlády zvedly míru zadlužení vůči výkonu ekonomiky o třetinu. Veřejný dluh už letos dosáhl částky 1,5 biliónu korun.

Může to být i horší, protože uvedené číslo staví na optimistickém očekávání, že se naplní nerealistické předpoklady návrhu rozpočtu. Pod kontrolou to tedy není. Vládní reakce je stereotypní, její plošné škrty dále dusí ekonomiku. Důchodová a daňová reforma povedou k dalším výpadkům státních příjmů a dluhy tak jen prohloubí.

Co s tím má společného ČSSD? Říkám to nerad, ale stačí nahlédnout do rozložení sil ve Sněmovně a je zřejmé, že ČSSD v současné době na kormidlo nedosáhne. Prudký růst zadlužení je výsledkem vlády, kterou vede - alespoň nominálně - ODS. A tato vláda je rozpočtově naprosto nezodpovědná.

Je to tedy ODS, kdo riskuje stabilitu české ekonomiky. Co může znejistit mezinárodní investory? Víc než nějaké parlamentní šarvátky jsou to korupční kauzy, které zároveň naznačují, kudy veřejné peníze unikají.

Až do britského The Economist pronikly alarmující výsledky studentské práce z Institutu ekonomických studií na Univerzitě Karlově, která ukázala, že 67 procent z 343 miliard korun vydaných v letech 2006 až 2010 na veřejné zakázky není uvedeno v oficiální databázi. Ve 14 procentech vypsaných nabídkových řízení měla soutěž pouze jednoho zájemce. A tento jediný zájemce navíc neodpovídal kritériím, která vypisuje ministerstvo pro místní rozvoj podle pravidel OECD.

Vláda je neseriózní, nezodpovědná a prokorupční. Může ještě něco znejistit investory více?

Více:
Rath: A státní dluh roste a roste jako kaše v pohádce Hrnečku vař

##PROFIL 252##


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

senát

V tom, že teď senát funguje jako automat na podpisy s vámi souhlasím. Jak dlouho ale myslíte, že to bude trvat? ANO teď sice poprvé aspoň částečně uspělo, ale pořád je to málo. Čím to podle vás je? A upřímně, kdyby ANO bylo vládní stranou a současně mělo v senátu většinu, nemyslíte, že by to byl ste...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Genderová a LGBT+ témata i do hodin dějepisu

22:28 Okamura (SPD): Genderová a LGBT+ témata i do hodin dějepisu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k LGBT tématům ve školách.