Vojáček (SPOZ): Je parlamentní obstrukce ten správný nástroj opozice?

12.11.2011 14:07 | Zprávy

S velkou pozorností jsem sledoval jednání posledních dnů v Poslanecké sněmovně a nestačím se divit. Získávám dojem, že jak koalice, tak i opozice, chtějí svými pracovními výkony aspirovat o zápis do České knihy rekordů.

Vojáček (SPOZ): Je parlamentní obstrukce ten správný nástroj opozice?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus u řečnického pultu ve sněmovně

Za celou dobu, co se o politiku zajímám, si nepamatuji, že by jednání probíhala do pozdních hodin v takové délce, včetně práce o sobotě a neděli, a že dokonce poslanci ČSSD chodí do sněmovny na tři směny, aby svými obstrukcemi zabránili odhlasování zákonů, které nám koaliční vláda připravila.

Vidět poslance, jak zívají a pospávají v poslaneckých lavicích, není zrovna atraktivní pohled. Ano, parlamentní obstrukce jsou zcela legitimním nástrojem, ke kterému se přistupuje po zralé úvaze a hlavně opatrně, protože poškozuje politickou kulturu a fungování ústavních institucí. Je to nástroj, ke kterému zralá politická strana má sahat naprosto výjimečně. Toto mě vede k myšlence, jestli sociální demokracie pod vedením pana Sobotky zralá je.

V celém světě dochází mezi zákonodárci k různým roztržkám. Dokonce někde přichází na řadu i nějaké ty facky. Na konec se ale v zásadních otázkách většinou dohodnou. Naši zákonodárci nezůstávají nikterak pozadu, co se týče slovníku, urážek i neslušných gest, až na tu hledající názorovou shodu. Opravdu mám dojem, jako by žili v jiném světě a co si o nich občané - voliči, díky kterým se ocitli v poslanecké sněmovně myslí, je vůbec nezajímá. Vůbec nechápu, co tím chtějí sociální demokraté dokázat, když počty na jedné i druhé straně jsou jasné. Asi otrávit a znechutit poslední zbytky ortodoxních voličů. Jak jsem již napsal v jednom článku, kritizovat někoho za něco, je velmi jednoduché. Co dělali sociální demokraté, když byli u moci. Proč nepřišli s vlastním řešením, pokud tedy vůbec nějaké měli? Kdyby toto řešení měli, dnes by se nedělo to, co se děje.

Všichni víme, že reformy jsou nutné, že politické strany na ně mají rozdílný názor. Ale musíme si uvědomit to základní. Realizace těchto mnohdy nepopulárních kroků není záležitostí jen dneška. Měli bychom myslet na budoucnost. Evropská unie se zmítá v těžké dluhové ekonomické a hospodářské krizi. V jednotlivých zemích Evropy ocitajících se na pokraji bankrotu, spojila své síly koalice s opozicí a společně prosazují tolik potřebné reformy. Naši zákonodárci by si z nich měli vzít příklad. A hlavně by si měli uvědomit, že jsou tu pro nás. Tím pádem v zájmu nás všech by měli přestat s těmito žabomyšími válkami a spojit své síly ku prospěchu nás, občanů, svých voličů.

Jiří Vojáček, předseda SPOZ Moravskoslezského kraje

Více:
Ideolog tepal do vlastních řad. Poslanci ČSSD jen žvanili


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Spoz.cz



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Jurečka: Digitální systém zaměstnanosti běží přesně tak, jak má

22:31 Ministr Jurečka: Digitální systém zaměstnanosti běží přesně tak, jak má

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Digitálnímu systému zaměstnanosti.