Vyjednavači chtějí po bankách, aby seškrtaly 60% řeckého dluhu. Ty se tomu brání a jsou smířeny se navždy rozloučit pouze se 40% svých pohledávek za cenu získání zbylých 60%. Nákladné léčení Řecka, které přijde na několik stovek miliard EUR, bude pravděpodobně úspěšné. Stejný lék na uzdravení zadlužené Itálie však nelze použít. V případě bankrotu Itálie půjde Evropské unii o život, o projektu společné měny Euro nemluvě.
Řecko již před vstupem do Eurozóny v roce 2001 falšovalo své národní statistiky tak, aby se mohlo stát součástí společné měnové unie. O to je současná situace, kdy se již několik měsíců snažila EU udržet uměle Řecko nad vodou, komplikovanější. Situace Řecka s vládním dluhem ve výši 166 % hrubého domácího produktu, ovlivňuje nejen členy Eurozóny, ale také ostatní členy Evropské unie. Ještě v minulém roce dosahoval dluh 142%. Evropské banky, které vlastní mnoho toxických aktiv zadlužených států, začínají mít problém se svojí likviditou, tedy s dostatkem volných finančních prostředků. V současné době se stávají díky těmto dluhopisům samy banky nedůvěryhodnými subjekty. České banky jsou však dle slov ředitele sekce dohledu nad finančním trhem ČNB v dobré kondici. Co ale české ekonomice hrozí, je přelití následné ekonomické recese z ostatních států EU. České banky jsou zdravé, ale případné snížení poptávky v zahraničí, především v Německu, bude mít okamžitý negativní vliv na českou ekonomiku.
Řecko, s vládním dluhem kolem 143% HDP, přineslo a ještě přinese horké chvíle všem členům EU. Sanace řeckého dluhu a záchrana evropských bank již spolykala několik stovek miliard EUR a situace není dořešena. Po těchto zkušenostech budou trhy již více náchylné na jakýkoliv negativní vývoj. Při pohledu na zadluženost jednotlivých vlád patří Itálie s 121 % HDP k další zemi s nebezpečnými dluhopisy. To naznačuje i návrh evropského komisaře Michaela Barniera k zákazu zveřejňování ratingu u příliš zadlužených zemí. Nebezpečí hrozí v tom, že dluh Itálie, který je v nominální hodnotě ve výši neuvěřitelných 1,9 bilionu EUR, je zhruba 6x vyšší než dluh Řecka.
Pokud se dostane Itálie do stejné situace jako Řecko, nezůstane pouze u balíčků. Půjde o existenci celé EU a její měny.
Více:
Sněmovna podpořila směrnice EU kvůli dohledu na finanční trh
##PROFIL 1564##
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Veciverejne.cz