Uskutečnila se výstražná stávka ČMKOS, stávkovali i odboráři KOVO, zapojilo se snad přes 70 % škol. Zajímalo by mě, s jakým dojmem jste sledoval reakce vlády vůči odborářům, a naopak?
Když to řekneme velmi jemně, byly to velmi hloupé reakce. Vláda částečně situaci odsuzovala, i když byla původcem problémů a konečně i stávky nebo demonstrace. Na druhou stranu, odboráři byli zase až příliš vstřícní, protože místo radikálních hrozeb zaznívalo donutit vládu k obvyklému dialogu, a to by mělo být standardní.
To, že pan premiér Fiala odjel na venkov, a ještě na statek k bratrovi ministra práce a sociálních věcí, že se vyjádřil, že nechápe, proč se vůbec stávkuje a že neustoupí, to nesvědčí o jeho politické prozíravosti. Má přitom proti sobě partnery, kteří jsou podle mého soudu až velmi vstřícní. Je otázkou, zda by odbory také neměly přitvrdit.
Někteří volají po generální stávce; to od Josefa Středuly s jeho způsobem uvažování asi nelze očekávat, že?
Právě. Pan Středula je velkou záhadou a trošku se divím, že stále ještě je předsedou ČMKOS, když je evidentní, že se stávka měla konat už před více než půl rokem, kdy se radikálně zvýšila inflace a ČR se dostala do problémů s cenami. Odbory se trochu svezly. Nebýt toho, že vláda vyhnala doslova do stávky učitele a lékaře, tak by vlastně žádná stávka ani možná ty protesty v Praze nebyly. Odbory jsou spíš ve vleku toho, co se teď děje, a to zejména odbory, které vede pan Středula.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá