„Kapacita míst pro demonstranty na Václavském náměstí je 130 000. Některá média se snažila odhadovat počet účastníků nejdříve na 50 tisíc, potom přidala na 70 tisíc,“ předesílá k sobotním protestu na Václaváku politolog Zdeněk Zbořil. „Tuto zprávu pak šířily různé zahraniční agentury, které tyto trochu zmatené údaje opakovaly. ČT, samozřejmě, opět nezklamala a ve svém teletextu s jistou ironií uvedla, že tento počet byl publikován i v Sýrii. Je to snad první případ, kdy jsme se u nás dozvěděli, co si v Damašku o dění na pražských náměstí myslí,“ dodal.
Podle Zbořila se zdá, že mnoha mediokratům u nás doma nedošlo, že tím kritikům demonstrace nijak neposlouží. „Někteří účastníci shromáždění, a ti, kteří si dali práci sehnat si další doplňující informace, budou přesvědčení, že se k pojmenování situace může použít jeden ze sloganů listopadu 1989 – Televize lže, jak když Rudé právo tiskne!“ podotýká Zbořil. „Škoda, že si mnozí nedali víc práce, aby věděli, odkud a proč lidé na Václavák přijeli protestovat, proč chyběli obvykle na takových akcích exhibující umělci „s hlasem i bez“ a jaké byly skutečné důvody toho, proč lidé vážili cestu, někteří i z velké dálky, aby vyjádřili svůj nesouhlas s politikou současné vlády. Naopak, někteří zpravodajové ex post přítomné uráželi a zesměšňovali, aniž si uvědomovali, že jenom přilévají oleje do ohně,“ dodal.
Zbořil k protestu dodává i další komentář. „Nedovolím si nikoho jmenovat a hádat, kdo a jak řečnil, protože šlo po dlouhé době o první velkou akci, která nebyla kritikou jen některých jednotlivců, ale hned celé vlády, systému jejího vládnutí a některých skandálů, které ji v posledních týdnech provázejí. Byli mezi nimi řečníci zkušení, i méně zdatní, ale všichni byli přesvědčeni, že musí jít o nápravu poměrů v České republice a v Evropě,“ uvedl politolog. „Snažili se popsat a komentovat dnes už snad můžeme říct nekonečné množství problémů, se kterými si už dnes málokdo ví rady a dávali najevo, že se obávají budoucnosti, která může být ještě horší. Všichni se ale shodovali, že současné politické reprezentaci státu nedůvěřují a že by bylo lepší, kdyby se někteří její představitelé v tichu odebrali do ústraní. Zatím je ještě čas, a někteří, říkal kdysi Oliver Cromwel, jsou ve svých funkcích až příliš dlouho, než aby ještě mohli udělat něco dobrého,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá