„Děs a hrůza.“ A teprve to začíná. Vlastimil Tlustý vidí, jaká přijde kvůli vládě katastrofa

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

20.09.2023 16:08 | Rozhovor

Bývalý ministr financí, ekonom Vlastimil Tlustý upozornil, že sklizeň bodláků už začala a doplnil, že průšvih nastane, až se z nich pekaři budou snažit něco upéct. Při bilancování stavu české ekonomiky padlo několikrát slovo „katastrofa.“ O pozitivní faktory je nouze: „Takové pošetilé názory? Absurdní! Německá firma v potížích za prvé bude omezovat výrobu v české pobočce. To je asi další faktor, který si můžeme vyjmenovat,“ uvedl mimo jiné.

„Děs a hrůza.“ A teprve to začíná. Vlastimil Tlustý vidí, jaká přijde kvůli vládě katastrofa
Foto: Repro CNN Prima News
Popisek: Bývalý ministr financí a člen ODS, Vlastimil Tlustý

Navzdory slibům, že stát má zeštíhlovat, počet státních zaměstnanců i letos vzrostl. Proti loňsku o více než deset tisíc osob. Zkusme u nich začít. Jak hodnotíte způsob prosazování zájmů podnikatelských subjektů?   

Podnikatelské subjekty jsou vlastně systematicky ničeny narůstající administrativou. Všechno je u nás strašně složité. Někde jsem zaznamenal, že co úřadům v Polsku trvá pět let, u nás patnáct. Pak už je pochopitelné, když se podíváte na mapu postavených dálnic v Polsku, a u nás, jak je to absolutně nesrovnatelné. Zkrátka v Polsku to jde a rychle, u nás ne. Jeden z faktorů je administrativa.

Druhý faktor je zničující energetická politika státu, která nechá nejen na občany, ale i na podniky dopadat vysoké ceny energií, díky kterým v určitých výrobách nelze na našem území pokračovat a jsou stěhovány jinam.

To jsou asi dva hlavní faktory, které mě napadají při odpovědi na otázku, proč je to pro české podnikatele děs a hrůza. Proto také, a to já slyším ze svého okolí, značná část přemísťuje své aktivity tam, kde jsou podmínky výhodnější.   

V první polovině příštího roku očekává Česká národní banka nízkou inflaci kolem dvou procent, uvedl její guvernér Aleš Michl v neděli v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Každopádně evropská inflace klesá jen velmi pomalu a česká inflace je druhá nejvyšší po Maďarsku, přesto zářijové číslo už by mělo být jednociferné. Jak si to vysvětlit?

Máme nejhorší vládu v Evropě. To je naprosto jasné. Právě srovnání ukazuje, že se to nedá úspěšně svalovat na vnější vlivy, jak to naše vláda dělá. Prostě rozdíl mezi jednotlivými zeměmi jasně ukazuje, že když jsou ve všech evropských zemích stejné, tak nejstrašnější čísla, kterými se lišíme od jednotlivých evropských států, jsou třeba připsat Fialově vládě.  

Guvernér ČNB odmítl navyšování úrokových sazeb v příštích měsících. Do jaké míry je toto správná volba?

To je balancování dvou protichůdných zájmů. Sazbami buď pomáháte těm, co dluží, těm, co si vypůjčili, anebo těm, co spořili nebo spoří. Národní banka a guvernér si musí hlavně srovnat, o které jim jde více. Prospívá-li jedněm, škodí druhým a obráceně. Tam je přesně někde optimální bod, jen je to individuální bod. Jde o to, jak to má banka a guvernér srovnáno v hlavě. Já z kroků guvernéra Michla vnímám, že hájí zřetelně více zájmy těch, co dluží, což znamená, že se jim snaží udržovat v mezích možností nižší úrokové sazby a určitě by vám k tomu uvedl dlouhý výklad, proč to dělá. Má to svou logiku a svou logiku má i pravý opak, tedy ochrana těch, co spoří. Beru na vědomí. Asi by se dalo dál zkoumat, proč více fandí těm, co dluží. Prostě má nějakou motivaci?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

A teď máme co jsme chtěli., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseSmrček , 20.09.2023 17:21:55
Progresivní prvovoliči, absolventi inkluzivního školství, co hůř, jejich pedagogové s akademickými tituly, pražáci a brňáci, považující sami sebe za elitu národa, svěří správu věci veřejných, v parlamentních volbách, eletrikářům, prodavačkám mobilů, vedoucím penzionu a jiným analfabetům a teď se diví, že jsme zemí s nejhorším katastrofickým hospodářským propadem. To vše jen proto aby jsme se ukázali, že jsme papežštějští než sám svatý otec. To jediné fialova vláda beze zbytku plní...

|  16 |  0

Další články z rubriky

Paní Drábová tvrdí, že se máme parádně? Ve srovnání s Kongem určitě, říká Šichtařová

15:30 Paní Drábová tvrdí, že se máme parádně? Ve srovnání s Kongem určitě, říká Šichtařová

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Podle političky STAN a jaderné inženýrky Dany Drábové se máme v té naší…