Nebuďme naivní, varuje Majerová. Na unijní solidaritu se spolehnout nemůžeme

25.07.2022 17:20 | Rozhovor

Podle předsedkyně Trikolory Zuzany Majerové je utopií spoléhat se na evropskou solidaritu v případě energetické krize, která může eskalovat v souvislosti s dodávkami ruského plynu. „Pohádce, že kupříkladu Německo nám bude ze solidárních důvodů posílat plyn, kterého bude mít pro vlastní občany a podniky samo málo, může věřit pouze naprostý politický naiva,“ říká Majerová v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, ve kterém se také razantně vyjádřila proti snahám o zrušení práva veta. „Pokud ale je zájmem občanů České republiky, abychom si o našich věcech nerozhodovali sami a abychom přišli i o ty poslední zbytky samostatnosti a suverenity, které nám ještě zbyly, pak je zrušení práva veta tou nejlepší cestou a Fialova vláda tím nejlepším prostředníkem,“ říká předsedkyně Trikolory.

 Nebuďme naivní, varuje Majerová. Na unijní solidaritu se spolehnout nemůžeme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zuzana Majerová

Evropská komise oznámila, že má plán, jen přečkat zimu i bez ruského plynu. Podmínkou je, aby členské země EU snížily jeho spotřebu minimálně o 15 procent. Jedině pak se budou moci spolehnout na evropskou solidaritu. Jak hodnotíte tuto snahu Bruselu?
 
Je to utopie. Jak funguje, respektive spíše nefunguje eurounijní solidarita, když jde opravdu do tuhého, jsme doslova v přímém přenosu mohli sledovat během koronavirového šílenství. Členské země jely podle hesla „košile bližší než kabát“. Pokud necháme věci dojít tak daleko, že propukne opravdová energetická krize, nebude to jinak. 
 
 
Španělsko záhy oznámilo, že tento energetický plán nepodpoří, a Maďarsko vyslalo svého ministra přímo do Moskvy, aby jednal.
 
Vůbec mě to nepřekvapuje. Naopak jen to potvrzuje moje slova. Pohádce, že kupříkladu Německo nám bude ze solidárních důvodů posílat plyn, kterého bude mít pro vlastní občany a podniky samo málo, může věřit pouze naprostý politický naiva.
 
V minulém týdnu se v Bruselu hodně mluvilo o snaze některých členských zemí zrušit v rámci EU právo veta malých členských zemí. Co by to pro naši zemi podle vás znamenalo? A není právě nutnost vyjednat jednomyslnou shodu mezi sedmadvacítku důvodem liknavosti EU v důležitých rozhodováních?
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel vyprávěl na škole o USA. Markétě Šichtařové se nezamlouvá, že se studenti neozvali

18:30 Pavel vyprávěl na škole o USA. Markétě Šichtařové se nezamlouvá, že se studenti neozvali

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Na debatě se studenty prohlásil prezident Petr Pavel v souvislosti s ne…