,,Povinné očkování funguje. Zavírání už ne.” Expert už bez okolků. Co čeká

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

06.07.2021 4:40 | Rozhovor

„Češi, máte problém, delta je tu. Lockdown to ale nevyřeší. Jediná cesta je kompletní očkování, pak můžete covid pustit z hlavy,“ říká přední slovenský virolog, působící momentálně rovněž na britských ostrovech, Martin Pavelka. Covid-19 je infekční nemoc a stát se podle jeho názoru k tomu musí nějak postavit. Připomíná, že se v Česku i na Slovensku povinně očkovalo proti obrně, tetanu, černému kašli a dalším nemocem, a osvědčilo se to.

,,Povinné očkování funguje. Zavírání už ne.” Expert už bez okolků. Co čeká
Foto: Hans Štembera
Popisek: Očkování proti koronaviru, ilustrační foto

Covid je jenom chřipka, vyhlásila Velká Británie a oznámila, že ukončuje všechna opatření spojená s touto nemocí. Jak uvedl nový ministr zdravotnictví Sajid Javid, nemoc covid-19 je stejně nebezpečná jako sezónní chřipka a Britové se s ní musí naučit žít, protože bude přicházet a odcházet jako chřipka a zanechá za sebou zhruba stejný počet obětí. Proto se s platností od 19. července 2021 ruší všechna restriktivní opatření na stadionech, v restauracích, v obchodech atd. Také se nebude zavádět žádný COVID PAS a lidé nebudou nuceni k očkování. Co na ten odvážný krok říkáte? Jaká je reálná situace a atmosféra na britských ostrovech?

Situace je podle mého soudu už stabilizovaná, zhruba 70 procent populace je kompletně proočkováno, takže si Velká Británie může dovolit ten luxus, vyhlásit covid-19 za chřipku. Tady na ostrovech to většina lidí pochopitelně vítá. Taky si vzpomeňte, že Britové začali s očkováním jako první – hned, jak se první vakcíny objevily na trhu. Takže mají náskok. A očkování ještě pokračuje, protože to je opravdu jediná cesta, jak s tím virem úspěšně bojovat. Lockdowny nepomohou, ty nic nevyřeší. Nutit lidi do vakcinace nebude třeba, když ti škarohlídi uvidí, že to funguje. A to můžou v Británii vidět už teď.

Není za tím direktivem hlavně politikaření nebo až trocha populismu? Když si nevím rady, tak strčím hlavu do písku a řeknu – vždyť je to jen chřipka – a lidem se to bude líbit – vy sám jste to řekl – je to populární opatření pro voliče.

Ne, to ne, takhle to není, premiér Boris Johnson jenom postavil všechno trochu do jiného světla, Británie má také nového ministra zdravotnictví, ostříleného a zkušeného Sajida Javida, který do toho rovněž vnesl trochu jiný pohled na věc, než měl jeho předchůdce Matt Hancock, který minulý týden rezignoval. Javid dá evidentně trochu méně na opatrné názory vědců a expertů a notuje si v tom s premiérem. Ale něco podobného se chystalo už delší dobu, to není otázka dnů. Určité obavy tu samozřejmě jsou.

Ale britský kabinet uplatňuje jednoduchou logiku, že nemoc, která nutně nezabírá kriticky místo v nemocnicích, protože hospitalizovaných už není zdaleka tolik, může být opravdu vnímána a medikována jako zcela „normální“ chřipka. Počet lidí, kteří na covid momentálně umírají, sice v poslední době stoupá, ale Johnson a Javid jsou o správnosti toho kroku přesvědčeni. Podle nich se ta čísla stále drží na relativně únosné úrovni, takže jejich plán to nezastaví. To samozřejmě neznamená, že Británie nemá především v souvislosti s progresivní mutací delta problémy. A nikoliv právě malé.

Můžete být konkrétní? O jaké problémy se jedná?

Největší problém tu představují lidé mladší 35 let, kteří zatím dostali často jen tu první dávku. Jsou regiony v Británii, kde se u této skupiny výskyt covidu zdvojnásobil. Efektivita vakcíny – a teď mám na mysli konkrétně tu od společnosti Pfizer/BioNTech, která je na ostrovech nejčastější – je po té první dávce jen na úrovni nějakých 30 procent ochrany před covidem – zatímco teprve při absolvování kompletní vakcinace, zhruba 2 týdny po aplikaci druhé dávky, se ta imunita proti covidu skutečně nastartuje. Můžeme srovnávat i s Modernou, kde jsou to zhruba tři až čtyři týdny od aplikace té druhé dávky.

Česko se naopak uchýlilo k dalšímu omezení. Test na covid-19 bude nutný při návratu do České republiky ze všech zemí – tak rozhodla na svém mimořádném zasedání vláda. Zaměstnavatelé současně nesmějí vpustit na pracoviště po návratu ze zahraniční dovolené lidi bez negativního testu. Považujete to za rozumné a smysluplné?

V zásadě ano, ale musím bohužel říct, že to opatření přichází už pozdě. A to tedy hodně pozdě. Přesně tohle se totiž mělo kontrolovat už minimálně v květnu nebo ještě lépe v dubnu. Jestliže reprodukční číslo R v případě Česka přesahuje jedničku (aktuálně 1,2), tak už je pozdě na to přitvrzovat. V souvislosti s šířením mutace delta máte zkrátka problém!

Tady už ale žádný nový lockdown a represe nepomůžou, je to neefektivní. Jediná cesta je v očkování, v kompletním očkování, protože jedna dávka zvláště v případě mutace delta nic neřeší. Teprve zhruba ty už zmiňované 3 týdny po druhé dávce může každý člověk pustit hrozbu covidu z hlavy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: .

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Síkelův „nákup století“. Poslankyně SPD jej chtěla řešit, takto dopadla

18:06 Síkelův „nákup století“. Poslankyně SPD jej chtěla řešit, takto dopadla

Vykoupením dluhů společnosti Net4Gas, které posvětila Fialova vláda na nátlak exministra Síkely, tak…