„Zastropujme ceny, jinak lidem ani firmám nepomůžeme,“ burcuje Fryč z Trikolory
07.06.2022 14:36 | Rozhovor
„Je iluzorní, že odmítnutím ruské ropy zlikvidujeme Rusko. Spíše zlikvidujeme náš průmysl a ožebračíme naše občany,“ myslí si zkušený podnikatel a člen Trikolory Antonín Fryč, podle kterého jsou opatření vlády, která spočívají v minimálním snížení spotřební daně pouze alibistický a populistický krok. „Vláda říká, že nemá šanci to ovlivnit, protože ČEZ je soukromá společnost se svými akcionáři. Všichni však víme, že to je lež. Stát vlastní nadpoloviční většinu akcií ČEZ, proto také může rozhodovat o hospodaření své společnosti. A tato rozhodnutí by měla být v zájmu našich občanů,“ zdůraznil Fryč.
reklama
V těchto dnech začalo platit dočasné snížení spotřební daně na pohonné hmoty. Pomůže podle vás toto opatření v boji proti vysokým cenám? Vláda vzkázala pumpařům, že pokud snížení spotřební daně nepromítnou do koncových cen benzínu a nafty, tak přistoupí k zastropování marží. Nebyla by to přece jen cesta, jak pomoci motoristům?
Snížení spotřební daně u PHM o 1,50 koruny za litr nic neřeší a do cen PHM se nijak nepromítne. Pouze tím dojde k navýšení zisku pro distributory PHM. Opatření vlády spočívající v minimálním snížení spotřební daně je pouze alibistický a populistický krok. Pouze tak mohou opakovat, že pomáhají motoristům, ale efekt je nulový. Pokud to tato vláda myslí vážně a chce již konečně pomoci i českým občanům, tak v PHM musí zastropovat ceny, a ne pouze marže. Zastropování marží je nekontrolovatelný krok. Stačí, aby výrobci nebo distributoři prohlásili, že mají vysoké vlastní náklady, uměle navýšené, a marže tak pro ně není důležitá.
Kromě PHM stále rostou také ceny energií. V těchto dnech oznámil výrazné navýšení cen ČEZ, a proto se dá očekávat, že ke stejnému kroku zanedlouho přistoupí i všichni ostatní významní dodavatelé. Někteří odborníci odhadují, že skokový růst nemáme ani zdaleka za sebou. Jak to vidíte vy?
Navyšování cen elektrické energie v takových skocích, jak to zažíváme dnes, je neopodstatněné. ČEZ se chlubí, že v roce 2021 navýšil vlastní zisk na 9,5 miliardy Kč a za první 4 měsíce 2022 již dosáhl dokonce zisku 25 miliard Kč. Toto je absolutně nepřijatelné a nemorální. V dnešní krizové situaci, kdy v Evropě hrozí absolutní nedostatek plynu, ropy a energií, by měl ČEZ minimalizovat tvorbu svého zisku a tento nenavyšovat na úkor občanů a českých firem. Vláda říká, že nemá šanci to ovlivnit, protože ČEZ je soukromá společnost se svými akcionáři. Všichni však víme, že to je lež. Stát vlastní nadpoloviční většinu akcií ČEZ, proto také může rozhodovat o hospodaření své společnosti. A tato rozhodnutí by měla být v zájmu našich občanů. Vedle snížení zisku ČEZ musí vláda udělat i další soubor opatření ke snížení ceny elektrické energie, tedy zastropovat cenu energie, přestat nakupovat elektrickou energii prostřednictvím zahraniční burzy, odstoupit od nesmyslného a podvodného obchodu s emisními povolenkami. Předpokladem všech těchto opatření však je nutný zájem současné vlády o naši zemi a naše občany.
Vysoké ceny energií se promítají nejen do rodinných rozpočtů, ale výrazně komplikují situaci také českým firmám. Jak bude podle vás těžké ustát tuto krizi? Nehrozí krach firem a s tím i rychlý růst nezaměstnanosti?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.