A zase Miloš Zeman. Pro PL vyzdvihl Putina, zastal se vlády Polska, vysmál se Kalouskovi a také...

05.01.2016 4:42 | Zprávy

NOVOROČNÍ ROZHOVOR Na prahu nového roku vyslovuje prezident Miloš Zeman přání, aby došlo k zajištění ochrany vnějších hranic EU. V domácí politice je podle něho nejdůležitější pokračovat v ekonomické diplomacii. V rozhovoru pro PL posílá hlava státu vzkaz těm, kdo ho obviňují, že slouží ruské propagandě, a vymezuje se proti kritice nové polské vlády, jejíž nástup někteří označují za diktaturu nebo státní převrat. Miloš Zeman pak v závěru interview připojil přání čtenářům ParlamentníchListů.cz.

A zase Miloš Zeman. Pro PL vyzdvihl Putina, zastal se vlády Polska, vysmál se Kalouskovi a také...
Foto: Hanka Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Pane prezidente, o mnohém jste sice mluvil ve svém Vánočním poselství, nicméně co považujete za zásadní z hlediska domácí či mezinárodní politiky pro naši budoucnost? Souhlasíte s tvrzením některých analytiků, že rok 2015 byl z mnoha důvodů přelomový? A jaký bude rok 2016, co máme čekat?

Pokud jde o zahraniční politiku, považuji za důležité, aby konečně byla zajištěna ochrana vnějších hranic Evropské unie včetně vzniku evropské pohraniční stráže. Bohužel evropští politici sami připouštějí, že se o tom bude jednat následujících šest měsíců, než se něco konkrétního podnikne, a já mám obavu, že za těch šest měsíců přibude na evropský kontinent minimálně dalších půl milionu uprchlíků, možná více.

Pokud jde o domácí politiku, považuji za nejdůležitější pokračovat v podpoře tzv. ekonomické diplomacie, to znamená pomáhat našim podnikatelům dobývat zahraniční trhy. A samozřejmě u zemí, které mají přebytek kapitálu, přitahovat zahraniční investice na naše území.

V případě možného koordinovaného boje proti IS a jeho naprostého zničení zřejmě začínají praskat ledy. Cítíte zadostiučinění v tom, že jste proti tomuto nebezpečí varoval dříve než všichni ostatní?

Každý člověk je svým způsobem ješitný a v tomto smyslu cítím zadostiučinění, ale nepokládám to za příliš podstatnou věc. Za zásadní považuji právě to praskání ledů, které jste zmínil.

Věříte, že mezinárodní společenství nakonec IS zlikviduje? Novinář Erik Best to označil za předstíranou válku, protože každý si hájí vlastní zájmy a málokdo skutečně likviduje IS.

Víte, ti, kdo říkají, že Islámský stát nezničí pouhé bombardování, mají možná pravdu. Koneckonců ani nacistické Německo nezničilo masivní bombardování. Na druhé straně není jenom jedna alternativa, a sice masivní okupace území a pozemní operace.

Já jsem ve svém vystoupení na Valném shromáždění OSN v New Yorku navrhoval selektivní operace proti nervovým centrům Islámského státu, ať už jsou to velitelská stanoviště, logistická centra nebo výcvikové tábory. Operace prováděné nikoli pomocí tanků, pěchoty a dělostřelectva, ale prostřednictvím Rangers či Commandos na základě koordinace tajných služeb, s pomocí moderní techniky, jako jsou například drony a tak dál. Takže to je ta třetí alternativa, již navrhuji a která se může částečně kombinovat s bombardováním, ale spíše bych po zkušenostech z Iráku varoval před pozemní operací.

Čtyři zprávy k migrační krizi: Více než tisíc migrantů z Rakouska se letos vrátilo zpět domů. Berlínský primátor přiznal, že nedokážou zhruba 70 tisíc migrantů integrovat. Šéf Frontexu řekl, že uprchlíci jsou pro EU bezpečnostním rizikem. Dva uprchlíci ve Švédsku zabili muže, který je pozval domů a pomohl jim – přiznal jim prý, že je gay. Všechno to vám de facto dává za pravdu, proč se přesto nemění rétorika některých našich politiků a komentátorů?

Víte, ono je pohodlnější tvářit se, že se nic neděje, a lidi uklidňovat, protože uklidňující zprávy lidé přijímají daleko příjemněji než zprávy varovné. Mně postoj některých českých a nejenom českých politiků připomíná, že by chtěli stavět protipovodňová opatření teprve tehdy, když povodeň zaplaví město nebo obec. Ale v takové situaci se protipovodňová opatření dělají poměrně neefektivně a trochu mi to připomíná staré české přísloví, kdy zavíráte dveře od chléva tehdy, když vám předtím z toho chléva utekla kráva.

Sledujete v poslední době činnost zpěváka Daniela Landy, který tvrdí, že v Afghánistánu jedná s vysokými státními představiteli a chce pomoci v boji proti Islámskému státu? Co si o tom myslíte, a pokud by vás požádal, přijal byste ho v této věci na Hradě?

Já nesleduji aktivity žádných zpěváků, ať jsou to aktivity zpěvácké nebo politické. Jedinou výjimkou byl Karel Gott, jemuž jsem nedávno telefonoval, abych mu popřál brzké uzdravení.

Polsko má po prezidentovi i novou vládu, která od svého nástupu dělá razantní personální i legislativní změny. Ozývá se kritika, že demokraticky zvolená vláda Práva a spravedlnosti je „diktaturou většiny“, šéf Evropského parlamentu to dokonce označil za „státní převrat“. Co o tom soudíte?

Tak zaprvé, každá vláda dělá po volbách personální změny, a pokud si toho někdo nevšiml, tak ho lituji, protože to je záležitost, na kterou má právo každá nová vláda. Je samozřejmě třeba, aby ty změny byly uvážené a aby se nedotkly skutečných odborníků. Ale to, že vyhodíte z funkcí takzvané politické trafikanty, je v pořádku. Jenom bych si přál, aby nebyli nahrazeni jinými politickými trafikanty, ale právě těmi odborníky.

Co se týče tvrzení, že jde o diktaturu většiny, no proboha, na základě svobodných voleb, a nikdo nepochybuje o tom, že v Polsku ty volby byly svobodné, vždycky musí existovat buď většinová vláda, nebo v některých zemích menšinová vláda krytá ovšem dohodou s opozicí.

Některými politickými a aktivistickými kruhy býváte označován za pomocníka ruské propagandy v ČR. Co byste vzkázal těm, kteří o váš šíří, že se jen snažíte zalíbit Rusku a Putinovi?

Snad jediný proruský výrok, který jsem kdy pronesl, byl výrok, že ekonomické sankce vůči Rusku jsou neefektivní a že dokonce zvyšují popularitu ruského prezidenta Putina. Vzkázal bych těm, kdo toto tvrdí, že v obdobném smyslu jsem prokubánský nebo proíránský, protože dlouhodobě tvrdím, že sankce proti Kubě byly neefektivní, a po padesáti letech byly zrušeny a víceméně totéž se týká sankcí vůči Íránu. Místo sankcí doporučuji co nejintenzivnější výměnu podnikatelů, turistů, studentů a tak dále. Komunisté tomu říkali ideologická diverze a této výměně lidí bránili, ale myslím si, že je to jediný efektivní způsob, jak přispět k rozšíření demokracie v příslušných zemích.

Když byla řeč o Vladimiru Putinovi, co pro vás tento státník znamená, kdo to pro vás je? Jak hodnotíte jeho politiku v posledních dvou třech letech a jeho postoj k mezinárodním otázkám?

Myslím si, že je to silný a schopný politik, který umí skvěle využívat chyb svých protivníků.

Z předání vánočních darů PL prezidentu Zemanovi na zámku v Lánech (foto: Hanka Brožková):

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

18:42 „Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

Jak to bylo s americkým souhlasem Ukrajině střílet na Rusko raketami dlouhého doletu? Bývalý elitní …