Bída zdravotnictví, kterou Praha nezná. Lékařka promluvila: Léky, lékaři, vše

14.11.2024 13:46 | Rozhovor

„Bývalé Československo, které bylo špičkou ve výzkumu a výrobě léků, je pryč a dnešní ČR si neumí vyrobit vůbec nic – žádný lék, žádnou vakcínu, žádné zdravotnické potřeby. Vše musíme dovážet a shánět v zahraničí,“ říká lékařka a jihočeská krajská zastupitelka za STAČILO! Kateřina Jirousová. Zmínila také nedostatek lékařů i kvalifikovaného zdravotnického personálu a řekla, v čem souhlasí s prezidentem Stomatologické komory Romanem Šmuclerem. Nevynechala ani výsledky prezidentských voleb v Americe a dostala se i k naší politické scéně.

Bída zdravotnictví, kterou Praha nezná. Lékařka promluvila: Léky, lékaři, vše
Foto: Repro facebook
Popisek: Mudr. Kateřina Jirousová

Paní doktorko, občas se v médiích objeví informace, že je nedostatek nějakých léků. V minulých dnech se takto psalo například ohledně framykoinu. Máte informace, proč je ho nedostatek? A chybí i nějaké další léky?

Jak správně uvádíte – „občas“ se objeví … nyní již skutečně pouze občas, jelikož jsme si na tento „standard“ tak nějak museli všichni zvyknout a už nás to proto nepřekvapuje. Naopak, velkým překvapením je, pokud seženete přesně ten lék, který je vám předepsán a lékárníci nemusejí hledat náhradu či telefonovat lékaři, aby „vymyslel“ jiný lék, tomu původnímu podobný. Někdy totiž není k sehnání ani žádné generikum či daná léková forma (např. kapky nebo sirup).

A pokud se ptáte na důvod, tak ten je jasný. Odpovědí je podřízení se vlády farmabyznysu a nenasytnost farmaceutických firem, které jsou ovládány výhradně ze zahraničí. Bývalé Československo, které bylo špičkou ve výzkumu a výrobě léků je pryč a dnešní ČR si neumí vyrobit vůbec nic – žádný lék, žádnou vakcínu, žádné zdravotnické potřeby. Vše musíme dovážet a shánět v zahraničí.

A pokud už lék je, tak pak v omezeném množství a i lékař je tedy limitován počtem balení, které může předepsat, jako například u inhalačního léku Ventolin inhaler. Jindy se zase stane, že lék sice je, ale jen v některé lékárně a také v omezeném množství. Pak pacienta nebo lékaře čeká mnohdy celodenní obvolávání lékáren, zda daný lék mají a pak si ho tam zamluvit. Toto se mi stalo naposledy např. u Exacylu.

Z některých stran už nějakou dobu zaznívá, že by bylo dobré mít možnost připlatit si ve zdravotnictví za nadstandardní péči. Byla by to podle vás dobrá cesta?

Otázka standardu a nadstandardu od pravicových asociálních politiků zaznívá neustále. Je zajímavé, že lidem chtějí zvyšovat platbu na zdravotní pojištění plus ještě nastavit doplatky na zdravotnictví právě formou nadstandardů a přitom sami sobě náklady nezvyšují, sobě zvyšují pouze platy. Je nehorázné, že se stále opakují tyto ataky na Ústavu ČR a snahu přenést náklady zdravotní péče na občany a v podstatě tak zrušit princip solidarity. Naším nejvyšším právním dokumentem, tedy Ústavou ČR, je ale garantován nárok na bezplatnou lékařskou péči, její dostupnost a kvalitu. Zdravotnictví se nesmí stát byznysem, protože není naše, ale ani vaše volba onemocnět nebo být zdráv.

Navíc v dnešní době, kdy máme obrovské problémy ve zdravotnictví (a nejen v něm), jen namátkou – nedostatek lékařů, odliv zdravotníků do zahraničí, dlouhé čekací doby na vyšetření, opakované protesty lékařů za adekvátně nárokované mzdy, porušování zákoníku práce vlivem přesčasů, zbytečný přebytek zdravotních pojišťoven, které si stejně nekonkurují a jejich ředitel a manažeři mají naprosto nadstandardní platy, a farmabyznys, o kterém jsem se již zmiňovala. Nyní opravdu není vhodné období se o nadstandardech vůbec bavit, natož je zavádět.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Člověk by brečel, když si vzpomene,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 14.11.2024 16:28:33
co všechno zmizelo, co ti tupí šmelináři zničili. Nejsem lékař, ale moc dobře si pamatuji, že společnost Léčiva vyráběla všechny běžné léky, Chirana vyráběla špičkové lékařské nástroje z kladenské oceli, Rico dělalo obvazy, vatu a podobné prostředky, Spofa vyráběla náplasti a podobné, a to asi nejsou všechny firmy, které se motaly ve zdravotnictví. Ovládli nás zločinci, a my jsme se stali po 17. listopadu organizovanými hlupáky.

|  18 |  0

Další články z rubriky

Vidlák: Bojte se Trumpa, darmožrouti. Zažijete dezolátské peklo

9:04 Vidlák: Bojte se Trumpa, darmožrouti. Zažijete dezolátské peklo

VIDLÁKŮV TÝDEN Mají se „lepší lidé“ bát Donalda Trumpa? „Oni se bojí oprávněně. Trump těm ‚šikovným‘…