Byl jste naprosto nepřehlédnutelnou osobností listopadové revoluce v roce 1989. Naplnila se vaše tehdejší očekávání?
Neměl jsem přílišná očekávání, protože jsme vešli do nové doby po roce 1989 jako nemocná společnost. Lidé většinou něco jiného říkali v soukromí a něco jiného na veřejnosti. Rodiče se stávali rukojmími svých dětí, lidé si zvykli nemít respekt vůči společnému, rozkrádalo se. Tyto nešvary nás provázejí do dnešní doby. Mnozí, kteří proplouvali v minulé době, odhodili stranické legitimace a vrhli se do ekonomiky. Nastala divoká privatizace bez jasných pravidel, čehož využili. Mnoho ze společného si vzali v neprospěch společnosti. Stále trvá slabé právní vědomí, protože nebyli potrestáni ti, kdo se dopustili prokazatelných prohřešků.
To všechno ovlivňuje život naší společnosti. Na druhé straně, a na tom trvám, je dnešní doba přes všechny bolesti lepší. Jsou otevřené hranice, lidé nejsou zavíráni za své názory. Neprovázejí nás takzvané kádrové materiály, rodiče nemusí být rukojmími dětí, je zde volný prostor pro vznik občanské společnosti a mohl bych jmenovat další a další. Jsem si vědom, že se rozevírají nůžky mezi bohatými a sociálně slabými. Stále chybí mezigenerační solidarita, které je zapotřebí pro dobré fungování společnosti. Je hodně bolestí, ale klady převažují. Nesdílím proto otrávenou náladu části naší společnosti.
Co jste myslel tím, že rodiče byli rukojmími svých dětí?
Pokud rodiče například vyslovili nějaký nesouhlasný názor s tehdejšími vládnoucími, tak byli postihování v práci a děti to potom měly zaznamenáno v kádrovém materiálu. Postihovány byly také děti věřících rodičů, kteří je ve víře vychovávali. Mohl bych jmenovat mnohem více případů. Samozřejmě, že ta nespravedlnost byla především v padesátých letech, ale přetrvala až do roku 1989. Např. děti tzv. kulaků či podnikatelů si nesly stigma po celý život. Za těch čtyřicet let se bohužel mnoho rodičů stáhlo do soukromí, aby děti mohly studovat a neměly potíže. Stali se velmi pasivními v občanském veřejném životě, což je samozřejmě lidsky pochopitelné.
Zmínil jste, že dnes jsou otevřené hranice a můžeme svobodně cestovat. Mnoho lidí ale na toto tvrzení řekne, že to je sice pěkné, ale oni stejně cestovat nemohou, protože na to nemají peníze.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Filip Ferbie