Bude to zlé a potrvá to dlouho, tito z nás na virus doplatí. Ursula se „vyznamenala“. Západ najednou prosí Čínu. Docent Ševčík o tvrdé realitě, před kterou stojíme

18.03.2020 20:25 | Zprávy

ROZHOVOR „Dopady v souvislosti s koronavirovou krizí na české domácnosti budou nerovnoměrné. Dočkáme se i smutných příběhů, kdy budou muset ukončit svou činnost možná až tisíce živnostníků,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vysokoškolský pedagog a ekonomický expert hnutí Trikolóra Miroslav Ševčík. Celosvětově nás před ekonomickou krizí prý už nikdo neuchrání. Ševčík navrhuje, abychom zasaženým krizí pomohli formou daňových úlev. Rozhovořil se i ohledně konání Evropské unie v současné krizi. „Dost už bylo Bruselu,“ zaznělo. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová je pak podle ekonoma „úplně, ale úplně mimo mísu“.

Bude to zlé a potrvá to dlouho, tito z nás na virus doplatí. Ursula se „vyznamenala“. Západ najednou prosí Čínu. Docent Ševčík o tvrdé realitě, před kterou stojíme
Foto: Daniela Černá
Popisek: Miroslav Ševčík, vysokoškolský pedagog a ekonomický expert hnutí Trikolóra

Padají akciové trhy po celém světě, Německo a USA připravují gigantické a doposud nevídané balíčky pomoci pro své ekonomiky. Vstupujeme s koronavirem do nové světové ekonomické krize?

První krok do celosvětové ekonomické krize jsme již učinili. Technicky o krizi můžeme hovořit, až když dvě po sobě jdoucí čtvrtletí dojde k záporným hodnotám ve vývoji reálného hrubého domácího produktu. Oficiálně se o této skutečnosti dozvíme nejdříve v srpnu, ale spíše až v září letošního roku. Celosvětově nás však před touto situací už nemůže uchránit nikdo.

Nehroutí se ale jen akcie, v posledních dnech padají na hodnotě i cenné kovy, komodity jako ropa nebo například kryptoměny. Zachvátila tedy investory hromadně panika?

Investory zachvátila nejen panika, ale mnohdy i bezradnost. Mnozí se aspoň po určitou dobu nebudou schopni orientovat, do čeho své případné volné prostředky uložit. Proto dochází k obrovským cenovým výkyvům na jednotlivých trzích. Tato situace se začne uklidňovat postupně, až se jednotlivé subjekty působící na dílčích trzích adaptují na nově vzniklou situaci.

Některé státy už přistoupily k ekonomickým intervencím včetně Číny. Ekonom Lukáš Kovanda ale varuje, že čínská ekonomika vlivem koronaviru za poslední čtvrtletí meziročně poklesla o 8 %. Znamená to tedy, že opatření centrálních bank nezabírají? A můžeme propad výkonu s jistotou očekávat i v Evropě?

Dá se předpokládat, že čínská ekonomika bude první, která se bude postupně mátořit z obrovského poklesu. Jsme svědky již nyní prvních náznaků oživení. Není to mnohými adorovaný Západ, který si je schopen v této složité situaci pomoci. Jsou to právě tyto „mocnosti“, které se mnohdy s prosíkem obracejí na Čínu, aby jim pomohla v prekérní situaci se zásobováním nezbytného materiálu, zvláště pak zdravotnického, za pomoci kterého chtějí překonat nebezpečnou pandemii. Někdo může namítnout, že tato pandemie vznikla právě v Číně. Někdo může říct, bůhví jak to vlastně bylo. Ale právě v tomto čase má dostatečné výrobní kapacity potřebného zboží právě Čína. Nesmíme však zapomenout, že jak šel čas, tak i my jsme se snažili Číně pomoci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Marek Korejs

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

20:20 Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

„Jedna velká habaďůra na lidi,“ říká k tomu, že prezident nakonec podepsal státní rozpočet na příští…