Budoucnost máme ve svých rukách, burcuje po 25 letech jeden z vůdců sametové revoluce

07.10.2014 17:30 | Zprávy

25 LET OD LISTOPADU´89 Vlastimil Ježek byl jedním z vůdců studentského hnutí v listopadu 1989. Jak dnes žije? Nad čím přemýšlí a čeho si váží? O tom i o dramatických dnech před 25 lety si povídal s ParlamentnímiListy.cz.

Budoucnost máme ve svých rukách, burcuje po 25 letech jeden z vůdců sametové revoluce
Foto: hns
Popisek: Vlastimil Ježek nyní šéfuje Obecnímu domu v Praze

Jak jste vůbec v roce 1989 žil? Byl jste studentem, zajímal jste se o politiku a současnou společenskou atmosféru? Co vám případně tehdy nejvíce vadilo? Angažoval jste se aktivně již před událostmi, které přinesly pád socialismu u nás?

Ruskou, vlastně ještě sovětskou, perestrojku přehlédnout nešlo, ačkoli tehdejší mocní dělali ve spolupráci s médii pod dozorem státu a ÚV KSČ vše pro její bagatelizaci nebo nám – najednou – vysvětlovali, že vše se vzhledem k místním rozdílům přenést nedá. A tak mi z nástěnkových „novin“ ve čtvrtém patře FF UK soudruzi pravidelně strhávali dokonce i ruskojazyčné texty kopírované ze sovětských periodik, asi je považovali za příliš radikální. Pak přišly studentské časopisy Kavárna (AMU) a Situace (FF UK), hromadný útěk Němců z NDR přes pražskou ambasádu… A u nás ve větším pořád nic, jen stále stejné žvásty stále stejných tváří. Ale ptala jste se, co mi vadilo nejvíc? Šedivo všude kolem i uvnitř nás, malá naděje na změnu, všudypřítomné „držet hubu a krok“, protěžování komunistů, zavírání lidí za odlišné názory… Ať už je dnešní realita jakkoli odlišná od mých tehdejších a hodně naivních představ, zásadní proměna totality ve svobodu a demokracii se podařila. Na to bychom neměli zapomínat.

Stal jste se nakonec jednou z nejvýznamnějších tváří studentského hnutí. Snažil jste se o to, nebo to přinesly tak, jak se někdy v životě stává, okolnosti? Jak jste to prožíval a jak na to vzpomínáte nyní s odstupem času?

Náhoda byla už to, že jsem v roce 1989 ještě studoval – na FF UK mne přijali až v mých 22 letech. Ale o to, kdo se stal jak výraznou tváří, nešlo přece tehdy a ani dnes. Tím opravdu podstatným byla neskutečná kooperace všech se všemi, najednou nebylo nic nemožné, ačkoli do listopadu 1989 naopak nic nešlo. Lidé se usmívali, dokonce i taxikáři nás vozili zadarmo, když zjistili, že jedeme na poštu vyměnit drobné peníze ze sbírky za papírové… Idyla ovšem netrvala dlouho, snad pár týdnů. Po té laskavé, nezištné spolupráci se mi občas zasteskne. Třeba ve chvíli, kdy podesáté uskakuji před autem, jehož řidič před blížícím se přechodem zřejmě zahlédl značku „přidej, zebra!“

  • ZDE najdete názory osobností, které ParlamentníListy.cz vyzvaly ke zhodnocení posledních 25 let.
     

Chodíte zapalovat svíčku na Národní třídu v den výročí 17. listopadu 1989?

Za těch 25 let jsem šel jen jednou a vzniklo Děkujeme, odejděte! Od té doby se Národní třídě a kavárně Slavie 17. listopadu vyhýbám. Vlastně jsem nikdy neměl rád piety.

Jak vnímáte to, že řada lidí, mezi nimi mnohdy i tací, co jsou z generace, která již socialismus nezažila, v poslední době kritizuje to, co se stalo? A ti někteří starší dokonce zase mluví o tom, že vše byla jen dobře naaranžovaná a naplánovaná hra? Že studenti a potažmo později i lidé v ulicích sehráli pouze v tu chvíli potřebné role statistů?

To jsou jenom žvásty. Strach, který jsme v prvních dnech okupační stávky na fakultě měli, byl dozajista opravdový. A z historických materiálů se zdá, že celkem oprávněný, někteří soudruzi tehdy mocenský zásah vážně zvažovali.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obrátilo se to proti Fialovi. Komentátor Vyoral k případu „falšované“ fotky

19:30 Obrátilo se to proti Fialovi. Komentátor Vyoral k případu „falšované“ fotky

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Zatímco někteří nad nadcházející inaugurací Donalda Trumpa jásají, …