Co se dělo před smrtí našich vojáků v Afghánistánu? Klid, cvičíme, vzpomínáme, psal jejich velitel. A po osudném výbuchu...

06.08.2018 18:48 | Zprávy

Užíváme si historicky prvního příměří s Tálibánem, cvičíme. Tak zněla jedna z posledních pozitivních zpráv z Bagrámu. Klid to byl krátký a zjevně zdánlivý. „Klíčové při řešení incidentů s místním obyvatelstvem je umět místním obyvatelům ukázat, že čeští vojáci jsou zde především pro jejich ochranu,“ napsal Píša. Sebevražedného atentátníka, který o víkendu zapříčinil smrt tří českých vojáků, zjevně ochrana afghánských obyvatel nezajímala.

Co se dělo před smrtí našich vojáků v Afghánistánu? Klid, cvičíme, vzpomínáme, psal jejich velitel. A po osudném výbuchu...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nástup příslušníků Armády ČR po návratu ze zahraničních operací za účasti ministryně obrany v demisi Karly Šlechtové a náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře

Klid zbraní, cvičíme, připravujeme se. Toto napsal před měsícem na web důstojník 10. strážní roty BAF v Bagrámu nadporučík Daniel Píša. Klid to byl krátký a zjevně zdánlivý. „Klíčové při řešení incidentů s místním obyvatelstvem je umět místním obyvatelům ukázat, že čeští vojáci jsou zde především pro jejich ochranu,“ napsal Píša. Sebevražedného atentátníka, který o víkendu zapříčinil smrt tří českých vojáků, zjevně ochrana afghánských obyvatel nezajímala. Desátá strážní rota, které se útok fatálním způsobem dotkl, čítá 173 vojáků a úkoly by ze základny v Bagrámu měla plnit do října.

„Vojáci 10. strážní roty BAF byli v uplynulých dnech svědky historicky prvního oboustranného příměří mezi afghánskou vládou a radikálním hnutím Tálibán od začátku konfliktu v roce 2001. Toto příměří trvalo několik dní, a proto byla zastavena patrolovací činnost v okolí letiště Bagrám. Manévrové jednotky tak měly příležitost zaměřit se na vlastní přípravu a provést několik zdokonalovacích výcviků,“ napsal nadporučík Daniel Píša. Jádro 10. strážní roty BAF tvoří příslušníci „Svatováclavského“ 42. mechanizovaného praporu  z Tábora. Ty doplnili vojáci z dalších útvarů.

V neděli 8. července 2018 uctili příslušníci desáté strážní roty BAF minutou ticha památku padlých v Afghánistánu. Byly tomu právě čtyři roky, kdy došlo k útoku sebevražedného atentátníka a následnému úmrtí Davida Beneše, Ivo Klusáka, Libora Ligače, Jana Šenkýře a Jaroslava Lieskovana. To ještě nikdo netušil, že za pár týdnů se bude opakovat podobná příhoda, která bude mít na svědomí opět lidské životy. Z Afghánistánu se už živí nevrátí rotný Martin Marcin (1982), desátník Kamil Beneš (1990) a desátník Patrik Štěpánek (1993).

Útok se podle Ministerstva obrany odehrál při patrole v okolí základny Bagrám. Sebevrah zaútočil v neděli kolem 3:50 hodin českého času v nedalekém Čárikáru, hlavním městě provincie Parwán. Atentátníkovi bylo podle amerického deníku The New York Times, kterému to řekl místní bezpečnostní činitel, kolem osmnácti let. Výbuch byl podle amerického deníku tak silný, že tlakovou vlnou bořil okolní hliněné zdi. „Po útoku na místo dorazily čtyři vrtulníky, z toho dva záchranářské. Dva další hlídkovaly ve vzduchu,“ řekl listu z USA šéf bezpečnostních operací provincie. K útoku se následně přihlásilo radikální islamistické hnutí Tálibán. Česká armáda tak v Parwánu s předchozími pěti oběťmi přišla už o osm vojáků.

Příměří, cvičení reálných operací

V Parwánu byl po příměří nějakou dobu relativní klid. Podle nadporučíka 10. strážní roty Daniela Píšy v době příměří velitel praporu TF Manchu podplukovník David Uthlaut přezkoušel čety české roty z oblasti eskalace síly. „Klíčové při řešení incidentů s místním obyvatelstvem je umět místním obyvatelům ukázat, že čeští vojáci jsou zde především pro jejich ochranu. Dalším důležitým výcvikovým úkolem, který čety plnily, bylo provádění cvičných prohledávacích operací. Tohoto výcviku se účastnily tři strážní čety a štáb, který akci naplánoval a řídil jako reálnou operaci,“ popsal výcvik Píša. Vojáci nezanedbávali ani střeleckou přípravu, přestože střelnice základny je velmi vytížena. „Pod taktovkou střeleckých instruktorů si rota buduje zvučné jméno mezi koaličními partnery. Síly s ostatními si objektivně poměří v rámci střelecké soutěže, kterou 10. strážní rota plánuje upořádat v srpnu,“ oznámil Píša.

Českým vojákům se v rámci výcviku podařilo prohloubit spolupráci s americkými kolegy v oblasti přípravy bojových zdravotníků. V Craig Joint Theater Hospital (americká nemocnice na základně Bagrám) se uskutečnilo cvičení zaměřené na vyhledávání většího počtu raněných v místě simulovaného incidentu s následným poskytnutím první pomoci podle patřičných procedur. Záštitu nad tímto cvičením převzali zkušení američtí lékaři a zdravotníci pracující na oddělení urgentního příjmu, kteří zároveň prováděli i závěrečné vyhodnocení. „Obohatili tak účastníky cvičení o své znalosti a praktické zkušenosti,“ napsal také Píša. Českým vojákům, zraněným sbevražedným atentátníkem, už bohužel pomoci nemohli. V péči zdravotníků zůstali jeden americký a dva afghánští kolegové českých vojáků z mechanizovaného praporu z Tábora. „Vzhledem k tomu, že čeští vojáci prokázali během tohoto cvičení vynikající schopnosti v poskytování první pomoci raněných v první linii, začlenila americká strana českou jednotku do plánu MASCAL (hromadný příjem raněných),“ doplnil nadporučík Píša.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný

Jste pro zrušení senátu?

Mám dotaz k vaší kritice toho, jak senát pracuje. Myslíte, že je opravdu užitečný? A kdyby ANO získalo v senátu i ve sněmovně většinu, zrušili byste senát?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialovy „německé platy“. Oni tomu opravdu věří, žasne Šichtařová

18:18 Fialovy „německé platy“. Oni tomu opravdu věří, žasne Šichtařová

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ V pátek začala distribuce čtyř milionů výtisků novin koalice Spolu do č…