Co sem přijde za plyn ze Západu. Expert-řečník z Václaváku napřímo

12.09.2022 14:21 | Rozhovor

Němci se nechali natlačit do situace, kdy levný ruský plyn z plynovodu Nord Stream 1 nahrazují drahým a neekologickým LNG. Zničí si ekonomiku i životní prostředí. „A Česko s nimi, pokud neuzavře kontrakt na dovoz ruského plynu. Jeho uzavřením se zbavíme závislosti na mezinárodních překupnících plynu a přestaneme být kolonií,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz expert na energetiku Vladimír Štěpán. Podle něj nelze vyloučit, že Fialova vláda zamezí dovozu levného plynu do České republiky, aby prodala svůj ideově čistý plyn ze Západu.

Co sem přijde za plyn ze Západu. Expert-řečník z Václaváku napřímo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ing. Vladimír Štěpán, člen odborné skupiny Energie není luxusní zboží

Ministři pro energetiku členských států Evropské unie se v pátek shodli na návrhu využít neočekávané zisky výrobců energie z levnějších zdrojů, než je plyn, na pomoc domácnostem a firmám s vysokými cenami energií. Evropskou komisi pověřili přípravou dalších opatření včetně celounijních úspor energie nebo zastropování cen plynu. Premiér Petr Fiala označil výsledek za „úspěch českého předsednictví a dobrou zprávou pro občany v celé EU“, naopak prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák za zklamání. Čím je to podle vás?

Zdá se, že Evropské unii toho nelze v tomto případě moc vyčítat, v podstatě nechávají na členských státech, aby situaci vyřešily, uvedly řadu možných řešení. Z Bruselu přijely s tím, že nadměrné zisky ze zdrojů, jako jsou jaderné elektrárny, by se mohly využít ve prospěch obyvatelstva a průmyslu. Problém pana Hanáka je v tom, že pomoc se má poskytnout jen malým a středním firmám. Ne těm velkým, a to je velký problém pro Českou republiku, která má energeticky náročný průmysl, jako jsou hutě, chemie, sklárny, těžké strojírenství, a tak dále. Tady je nutno vymyslet pomoc na národní úrovni, navrhl jí ministr Stanjura, cena elektřiny by měla být zastropovaná na úrovni 5000 Kč za MWh. Podle názoru skupiny „Energie není luxusní zboží“ by měla být do 2500 Kč za MWh, energetickým firmám stouply zisky o stovky procent, a tak i tato úroveň jim zajišťuje přiměřený zisk. U domácností by cena měla být nižší, zatím není jasno v jaké výši.

Co dalšího z jednání ministrů pro energetiku členských států stojí za pozornost?

Návrh, že budou zdaněny i obnovitelné zdroje, což by se týkalo zejména solárních elektráren. V Česku to je zásadní věc, protože dotace pro soláry se každoročně zvyšuje o inflaci, a tak je extrémně vysoká. Dosahuje cca 30 miliard korun za rok, což je nejvíce v EU. Jako vždy, chybička se zase vloudila a nikdo to neřeší. Jsem zvědav, jak si s touto možností vláda poradí.

Zdá se, že ČR převede část nadměrných zisků na firmy s vysokými výrobními náklady, i to je dle tisku český výklad. Takže by se jednalo o přerozdělování zisků mezi výrobci elektřiny. Zajímavý přínos pro odběratele znásobený návrhem ministra průmyslu Síkely dotovat cenu plynu pro výrobu elektřiny, a tu elektřinu potom vyvézt do Německa za snížené ceny. Česká republika výrobu elektřiny z plynu nepotřebuje, resp. v minimálním množství. Zkusme jednou myslet i na sebe. Rozdíl mezi dotovanou nákupní cenou plynu a nákupní cenou plynu z burzy by pak platili odběratelé v Česku. To je návrh na snížení cen energie pro odběratele ČR? Zdá se, že i přes výše uvedené zastropování cen energie bude mít demonstrace ve středu 28. září spoustu námětů na řešení. Tady se nejedná o neschopnost, ale o úmysl.

Zastropování cen ruského plynu schváleno nebylo, zůstává ale pořád ve hře. Co by to znamenalo zejména pro středoevropské země, které jsou na něm nadále závislé a obávají se úplného uzavření kohoutů, jímž hrozí Moskva v případě zavedení cenového stropu?

Tohle je zajímavá otázka, nevím, jestli informace o uzavření kohoutků ze strany Moskvy v případě zastropování cen je úmyslná dezinformace našeho tisku nebo spíše neznalost. V Moskvě z toho musí mít velkou legraci. Oni prodávají plyn výrazně levněji, než je ten uvažovaný strop 50 korun za m3, spíše ale bude výrazně nižší. Je strop vůbec nezajímá. Cenový strop by měl být uvalen na všechny zdroje plynu. To je zásadní a správný cíl. Česká republika cenový strop odmítla patrně proto, že cena LNG a plynu ze zásobníků je vyšší než těch 50 korun za m3, takže by museli odběratelům plyn zlevnit. Co by s tím nakoupeným plynem pak dělali? Připadá mi, že to je typický příklad úmyslné dezinformace ze strany vlády. Návrh na zastropování ceny pouze u ruského plynu by znamenal, že Rusko opravdu přestane dodávat levný plyn do EU, a budeme vydáni na milost a nemilost dodavatelům LNG jako nesamostatná a bezmocná kolonie.

Proč by kabinet Petra Fialy takto úmyslně dezinformoval?

Nelze totiž vyloučit, že vláda zamezí dovozu levného plynu do České republiky, aby prodala svůj ideově čistý plyn ze Západu. Je to sice také do značné míry ruský plyn, bude ale formálně z Číny, USA a dalších států. Cena tohoto plynu je nepředvídatelná, nemáme žádné informace o její výši. To ničí průmysl, který potřebuje stabilní, předvídatelnou cenu plynu, něco jako bude zastropovaná cena u elektřiny na dva až tři roky. Obchodníci pak odmítají přijímat nové odběratele, resp. jim nabízejí plyn pouze za ceny z burzy, tj. extrémně vysoké.

Dá se věřit tvrzení Ursuly von der Leyenové, že ruský plyn v současnosti tvoří už pouze devět procent veškerého dovozu plynu do EU místo loňských 41 procent? Jsou země EU opravdu takto úspěšné v jeho nahrazování?

Opět úmyslná dezinformace. Rusko dodávalo do Evropy cca 200 miliard m3 za rok, do EU pak z toho 150 miliard. Takové množství plynu nelze nahradit nejen do zimy 2022 až 2023, ale ani během následujících let. Evropská unie i Česká republika přijaly řešení, že ruský plyn budou do EU přeprodávat obchodníci z celého světa. Místo 10 korun za m3 z dlouhodobé smlouvy s Ruskem budeme kupovat ruský plyn formou tzv. LNG z burz za 50 až 80 Kč za m3. Takže jenom za zimní období říjen 2022 až březen 2023 budeme za otop domu platit o 100 tisíc korun více než před rokem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zúčtování s woke, vysušení washingtonské bažiny. To čeká europoslanec Kubín od Trumpa

4:44 Zúčtování s woke, vysušení washingtonské bažiny. To čeká europoslanec Kubín od Trumpa

„Konečné zúčtování s woke a také vysušení washingtonské bažiny.“ To si slibuje europoslanec Tomáš Ku…