V poslední době stoupá kritika vlády za reformy, které snižují životní úroveň některých skupin. Máte pocit, že se sociální situace v této zemi skutečně objektivně zhoršuje?
K poklesu životní úrovně dochází zcela objektivně již několik let. Počátky samozřejmě spadají do období nepřiměřených covidových opatření, a tedy i do období předchozí vlády. Ovšem právě volební uskupení Spolu se prezentovalo tak, že situaci v ČR stabilizuje. Prezentovalo se jako tradiční pravicová síla, která nastartuje utlumenou ekonomiku, podpoří podnikatele, živnostníky, nebude zvyšovat daňovou zátěž apod. Namísto toho přišel šok. Fialova vláda nebyla schopná vhodně a zavčas zareagovat na zvýšení cen energií a ohrozila tak české domácnosti i podnikatelský sektor. Situace měla být řešena přímo přes ČEZ, a nikoliv zastropováním cen, tedy doplácením přemrštěných marží obchodníkům ze státního rozpočtu.
Nad rámec vlastních možností zapojila vláda Českou republiku do materiální pomoci Ukrajině a jejím uprchlíkům, což s objektivním snížením životní úrovně také souvisí. Dochází k likvidaci střední třídy, lidé sahají do svých finančních rezerv, uvažují o prodeji nemovitostí, celkově se rapidně uskromňují, byť to třeba ještě není tolik vidět a mnohdy se s tím nechlubí. Sociálně slabší občané jsou již vážně ohroženi.
Historicky poprvé tato vláda změnila také své programové prohlášení. Ale ani toto nové prohlášení po úpravách neplní.
Konsolidační balíček, který vláda představila v květnu, naprosto postrádá politickou analýzu současné tíživé situace, vůbec neřeší makroekonomické souvislosti, jako je propad spotřeby domácností, propad maloobchodních tržeb, propad reálných mezd. Balíček neřeší problém inflace ani nesnižuje vysoké ceny potravin, které dnes trápí všechny. Nejedná se o propojené komplexní řešení situace, ale o nahodilá opatření, která ve svém souhrnu neodpovídají na otázky, jak bude česká ekonomika do budoucna fungovat, z čeho bude růst. Kupní síla, zejména zaměstnanců, ale i živnostníků a drobných podnikatelů, bude nadále klesat. A stejně tomu bude i v případě seniorů, které drtivě zasáhla i tzv. důchodová reforma. Fialova vláda se nezaobírá tím, jak břemeno finanční zátěže rozložit mezi jednotlivé skupiny.
Jak podle vás zvládá situaci ministr Jurečka, který by měl mít sociální smír v gesci?
Pan ministr tuto situaci zvládá s obtížemi, zřejmě také proto, že ji sám zase tak příliš neovlivňuje. Je ale zřejmé, že na svých bedrech nese v současnosti mnoho jiných problémů. Na jedné straně je předsedou politické strany, která se prezentuje jako křesťanskodemokratická konzervativní strana založená na křesťanských hodnotách a principech, která má právě mezi věřícími podstatnou část svých voličů. Na straně druhé musí obhajovat progresivistickou agendu vlády, do které mj. náleží i zrušení tradičního manželství muže a ženy a která jeho stranu zabíjí v liberálním středu. Jelikož je pan ministr součástí této liberálně-progresivistické vlády, musí být v těchto otázkách loajální. A to se samozřejmě zřetelně projevuje na volebních preferencích KDU-ČSL, které jsou kolem dvou procent. Konzervativní volič ztrácí další možnost volby.
Poslanecká sněmovna se chlubí tím, že seniorům v nouzi posílá přes potravinovou banku chlebíčky, které se ve sněmovně nesnědí. Myslíte, že zrovna toto je důvod k chlubení?
Je to postoj vyjadřující aroganci našich zákonodárců, kteří buď vůbec nechápou, co se v naší zemi odehrává, nebo si prostě jen libují v nadřazenosti. Místo, aby se řešila příčina, řeší se důsledek. Vláda uvedla lidi do chudoby a pak jim hází drobky ze stolu! To je prostě skandální.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Vosáhlo