Fakt si myslíte, že je tady demokracie? Mluvil o politice v rádiu, teď kandiduje za Okamuru, který prý není rasista

12.09.2013 12:26 | Zprávy

ROZHOVOR Senátora Tomia Okamuru vidí mnozí odpůrci jako rasistu nebo populistu. Šéfredaktor známého rádia Martin Lank je ale jiného názoru a v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz řekl, proč se rozhodl kandidovat právě za Úsvit přímé demokracie. Řeč byla také o Miloši Zemanovi, politických slibech, komunismu nebo Evropské unii.

Fakt si myslíte, že je tady demokracie? Mluvil o politice v rádiu, teď kandiduje za Okamuru, který prý není rasista
Foto: Archiv ML
Popisek: Martin Lank

Co vás vede k tomu, abyste se pokusil vstoupit do politiky?

Pracuji v Hitrádiu Vysočina už dlouhá léta na pozici reportéra, zprávaře a šéfredaktora - a poslední dobou si snad nepamatuji den, kdy bych odcházel z práce bez toho, aby mne něco na naší politické scéně znechutilo. Mé rozladění ze současného dění nedávno dosáhlo stádia, že nechci být jen pasivním divákem a rozhodl jsem se pro aktivní zapojení do politiky. Tolik asi k otázce proč.

Jak chcete oslovit voliče a přesvědčit je, aby vás zvolili? A jak bude vypadat Vaše kampaň? Budete během kampaně setrvávat v rádiu?

Detaily kampaně v tuto chvíli ještě dolaďujeme, v každém případě lidé mohou počítat se standardními prvky – letáky, plakáty, billboardy. Klíčovou součástí ale bude samozřejmě setkávání s lidmi, a to i za účasti Tomia Okamury. Plánujeme besedy, autogramiády a třeba i autorská čtení. Samozřejmě nepodceňujeme ani internet a sociální média.

V rádiu zůstávám, i když jsem původně majitelům nabízel, že si do voleb vezmu neplacené volno. Samozřejmě cítím neslučitelnost kandidatury a působení ve zpravodajství. Nakonec jsme se dohodli, že se zcela stáhnu z vysílání a přešel jsem na jinou práci, ve které se na podobě zpráv nepodílím.

Čím Vás přesvědčil Tomio Okamura, abyste kandidoval právě za jeho hnutí?

Předně, žádná z velkých zavedených stran mne už nedokáže přesvědčit ani k tomu, abych ji volil - natož potom, abych s ní jakkoli spolupracoval. Naše společnost podle mne potřebuje zásadní změnu - a tu nabízí právě hnutí Úsvit, které chce vrátit moc rozhodovat do rukou lidem - jednak prostřednictvím referend a jednak přímou demokracií s možností politiky nejen přímo zvolit, ale také odvolat. Stejně jako zaměstnavatel může v rámci zákonných podmínek propustit člověka, který dělá svoji práci špatně, případně vůbec, a poškozuje tím celou firmu. Politici jsou také zaměstnanci - a platíme si je my všichni. Po volbách na to ale často velmi rychle zapomenou. Například ve Švýcarsku to úspěšně funguje a pevně věřím, že my Češi nejsme o nic horší než Švýcaři.

O Tomiu Okamurovi někteří lidé hovoří jako o rasistovi. Co na to říkáte?

Že je to nesmysl. Sám jako potomek japonského otce a české matky zažil diskriminaci na obou stranách – pro jedny měl moc světlou pleť, pro druhé zase málo. Že se mu nelíbí, co dělá řada takzvaně nepřizpůsobivých, tak to v této republice rozhodně není sám – ale nemá to nic společného s barvou jejich pleti. Sám vím, že leckterý „bílý“ se dokáže chovat mnohem hůře než příslušník menšiny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Odvetné kroky. Okamura by vůči Ukrajině nejednal v rukavičkách

18:00 Odvetné kroky. Okamura by vůči Ukrajině nejednal v rukavičkách

Pokud nás Ukrajina takto zjevně poškodila, Česká republika by podle nás měla podniknout odvetné krok…