Seznam Zprávy publikoval první část obsáhlejšího rozhovoru s Petrem Fialou. Premiér pobavil některými originálními a neotřelými odpověďmi. Třeba tím, že ho netrápí osobní nízká oblíbenost, neboť kvůli oblíbenosti si ho lidé nevolí. Sice si moc nedokážu představit, jak se voliči hrnou dát hlas někomu neoblíbenému, ale budiž. Neoblíbenost premiéra tedy vůbec nic neznamená a o ničem nevypovídá?
Jasně že politik nemůže být oblíbený celou společností, protože ta bývá většinou rozdělena na chudé a bohaté, městskou a venkovskou populaci, takže v tomhle má pan Fiala pravdu, že nemůže být oblíben u celé veřejnosti. Ale jestliže je podle průzkumů hodnocen jako jeden z vůbec nejhorších premiérů na světě, nejen v Evropě, tak by se měl zamyslet nad tím, jestli náhodou nedělá něco špatně. Když se na výsledky průzkumů zadívá, tak se dozví, že větší část veřejnosti je s jeho vládou nespokojená. A on je premiér. To, že ty strany takhle splácal dohromady, aby vystřelil k moci za pomoci pana Rychetského, byl od začátku podvod na voličích. Částečně má pravdu, že ho lidé nevolili kvůli oblíbenosti, ale faktem je, že teď je skutečně neoblíbený.
Petr Fiala tvrdí, že kdyby ho měli v každé chvíli všichni podporovat, tak by vláda musela dělat jen věci, které všichni chtějí. Je z principu špatně, jak prohlašuje, když vláda postupuje tak, jak lidé chtějí?
To je úsměvné. Vláda by měla znát názory lidí, brát je na vědomí a vycházet vstříc oprávněným požadavkům občanů. Jestliže si jejich základních požadavků nehledí a prohlašuje, že jsme ve válce, nebo schválí ministryni Černochové nákup letadel, která budou za těch deset let nepotřebná, tak se premiér nemůže divit, že není v oblibě. Ani neměl dávat takovou nesourodou koalici dohromady. Ve vládě měly být dvě, maximálně tři, strany, ne takový slepenec, pak by to byl snad trochu čestný boj. Říkám snad trochu, takhle to je podvod na voličích, co tady udělali.
Předseda vlády rovněž zdůvodňuje, proč ho všichni nemůžou podporovat, poněvadž všichni nemají všechny informace, které jsou potřeba k tomu, aby se správně rozhodli. Dá se to takhle jednoduše odmávnout, že ho lidé nepodporují proto, že nemají potřebné informace? Na druhou stranu, co mu brání vystoupit po zásadních rozhodnutích před veřejnost a zdůvodnit, co vládu k tomu či onomu rozhodnutí vedlo?
Pan Fiala má těch informací samozřejmě hodně, určitě daleko víc než my všichni. Ale je otázka, zdali ty informace, které dostává od různých složek včetně složek tajných, jsou informace, které jsou v souladu s tím, aby se tahle země pozitivně vyvíjela. Jestliže si rozbil hospodářskou spolupráci s Čínou a s Ruskem, Afrika je na něj taky trochu rozzlobená, bezvýhradně podporuje vše, co se řekne v Bruselu a ve Washingtonu, tak se nelze divit, že jsou tím lidé znechucení, protože on je opravdu vazal. Není to předseda vlády samostatné, suverénní republiky.
Petr Fiala v odpovědích prokázal svérázný pohled na to, jak by to v zemi mělo čtyři následující roky po volbách vypadat. Podle něj si volíme politiky, kterým svěříme určitou důvěru na nějakou dobu. „Ti politici rozhodují a dělají nějaká opatření, pak přijdou a řeknou, udělal jsem toto a toto, líbí se vám to? Nelíbí? Pokud se to voličům nelíbí, tak zvolí někoho jiného. Tak to je,“ konstatoval. Lze to brát jako doporučení lidem, aby po čtyři roky Fialova vládnutí jen mlčky přihlíželi, co se v zemi děje?
Naopak. Platí to, jestliže zklamu, lžu a lidé jsou nespokojení a ministři mu provádějí divné úskoky, tak by bylo nutné ve vládě víc rezignací, možná včetně premiéra samotného. Třeba je to slušný člověk, ale neuměl tu pětikoalici, dnes čtyřkoalici, dát dohromady, protože jsou v ní různé názory na různé věci. A on měl být suverénní premiér ODS. Ale ta ODS šla někam jinam, než ji chtěli mít ti otcové zakladatelé. Tak musel požádat o spolupráci STAN a Piráty a je z toho takový binec. Od vesla měli jít už dávno. Kdyby vycházeli vstříc požadavkům občanů na základě necinklých průzkumů, tak už tam dávno být neměli.
Přes to všechno srší Petr Fiala optimismem a prohlašuje, že chce zvrátit trend, kdy v Česku za 30 let naší moderní historie zvolili v dalších volbách skoro vždy někoho jiného. Tedy že on chce být předsedou vlády i pro druhé funkční období. Může mu to vyjít?
Jestli si pamatuji, tak Klaus byl zvolen i podruhé. Ale jasně, že chce být znovu zvolen premiérem. Zvykl si na to. Ale reálně nemá vůbec šanci. Leda by to v korespondenční volbě zmanipulovali, nebo by si zase Ústavní soud vymyslel nějakou novou kličku, nebo by ho pan prezident pověřil, aby sestavil vládu, i když volby nevyhrál, jako to udělali ve Francii. Všechno tohle je možné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník