Historik Lang: Rusko je zřejmý agresor. Couvat před ním kvůli kšeftu je zhůvěřilost

02.10.2014 19:20 | Zprávy

25 LET OD LISTOPADU '89 O blížícím se výročí 17. listopadu, ale i Ukrajině a „Turcích před Vídní“ se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zmiňuje regionální historik z Rokycanska Martin Lang. Zamýšlí se také nad pojmem vlastenectví a zda má tento fenomén odezvu i v Evropské unii. Dozvíte se také, jak daleko od sebe může být šovinismus a nacionalismus - a tím jsme zpátky v konfliktu jak na východní Ukrajině, tak na Blízkém a Středním východě.

Historik Lang: Rusko je zřejmý agresor. Couvat před ním kvůli kšeftu je zhůvěřilost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pamětní deska sametové revoluci na Národní třídě

Jak hodnotíte listopad před 25 lety? Někteří říkají, že to bylo připravené StB, jiní zas, že spontánní... Jak to vidíte vy?

Listopad roku 1989 vnímám jako zásadní a důležitý mezník. Znamenal konec oficiálního komunismu u nás. Naschvál říkám „oficiálního“, protože ten skutečný, jaksi veřejně neinzerovaný, ten stále ještě nezmizel a je pořád zažraný hluboko pod kůží dnešní české společnosti. Dokonce si troufám tvrdit, že jsme v jakési fázi demokratizace, ale stále ještě nejsme ve stadiu demokracie, tedy zavedené demokracie. To, co máme za sebou a co právě prožíváme, bych nejradši pojmenoval jako loupežný komunismus.

Protože jsem přímým pamětníkem listopadu a žil jsem tehdy v Praze, v samém srdci dění, uvědomuji si jedno: Lidé už byli opravdu plní zloby na neschopný, autoritářský a všezakazující i všekazící režim. Demonstrace započatá na Albertově a surově ukončená policajty na Národní třídě byla prostě rozbuškou. Upřímně řečeno, bylo a je mi docela jedno, zda následné dění bylo také spontánní, nebo dirigované jakousi mocí shora. Jak to doopravdy bylo, to zřejmě vyřeší až nějací historici tak za 50 let, tedy dostanou-li se k nějakým odtajněným archivům. Jestli to ovšem vůbec má řešení a konspirační teorie nejsou blábolem vycucaným z prstu. Jako drtivá většina takzvaných konspiračních teorií či lépe nijak nepodložených hypotéz. Ale ty má lid obecný v lásce, nemyslíte? Ono je jednodušší si říkat, že já nic, to ti nahoře.

Nezpronevěřili jsme se těmto listopadovým ideálům?

Už jsem hovořil o stavu, který lze nazvat loupežným komunismem. Otázkou ale je, zda jsme se téhle fázi vývoje mohli vyhnout. Já myslím, že těžko. Nebyly zkušenosti, nevěděli jsme nic o fungující ekonomice, neměli jsme ani ponětí o tom, jak vlastně demokracie funguje, ani o tom, jak se jí dá vychytrale zneužívat. Vzpomínám si, jak jsem některým nadšeným studentům říkal: Pozor, po vašich zádech se mohou vyšplhat nahoru pro změnu neschopní nestraníci a hlavně bolševici, kteří rychle přehodí kabáty! Moc mi tehdy nevěřili… A bohužel, stalo se. Těmi neschopnými myslím ty vychytralé, správně česky vyčůrané, chcete-li. A chytrost nemá s vychytralostí pranic společného. Stále to závaží táhneme s sebou. Kdo chce vědět, jak to asi v principu funguje, ať si vyhledá knížku Kosti od Ivana Vyskočila a v ní Malou kapitolku pomocné biofyziky. Ale koneckonců jsme lidé a ne andělé. Kdybychom byli anděly, nepotřebovali bychom vůbec politiku.

Listopadové události jsou také přece spjaty se Dnem studenstva a událostmi na začátku okupace. Nezapomínáme na to na rozdíl od sametové revoluce? Je pro nás ještě aktuální odkaz z předválečného období?

Myslím, že na původ listopadu, tedy na smrt Jana Opletala i pozavírané studenty a následně vysoké školy za Němců, se nezapomíná. Alespoň ne v médiích, zaplať Bůh. Ten odkaz cítím jako stále živý. Ačkoliv, zeptáte-li se na to dnešního maturanta, odpovědi budou tristní, ne-li tragikomické. Ale to už zabíhám asi někam jinam.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Václav Fiala

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…