Jak hodnotíte listopad před 25 lety? Někteří říkají, že to bylo připravené StB, jiní zas, že spontánní... Jak to vidíte vy?
Listopad roku 1989 vnímám jako zásadní a důležitý mezník. Znamenal konec oficiálního komunismu u nás. Naschvál říkám „oficiálního“, protože ten skutečný, jaksi veřejně neinzerovaný, ten stále ještě nezmizel a je pořád zažraný hluboko pod kůží dnešní české společnosti. Dokonce si troufám tvrdit, že jsme v jakési fázi demokratizace, ale stále ještě nejsme ve stadiu demokracie, tedy zavedené demokracie. To, co máme za sebou a co právě prožíváme, bych nejradši pojmenoval jako loupežný komunismus.
Protože jsem přímým pamětníkem listopadu a žil jsem tehdy v Praze, v samém srdci dění, uvědomuji si jedno: Lidé už byli opravdu plní zloby na neschopný, autoritářský a všezakazující i všekazící režim. Demonstrace započatá na Albertově a surově ukončená policajty na Národní třídě byla prostě rozbuškou. Upřímně řečeno, bylo a je mi docela jedno, zda následné dění bylo také spontánní, nebo dirigované jakousi mocí shora. Jak to doopravdy bylo, to zřejmě vyřeší až nějací historici tak za 50 let, tedy dostanou-li se k nějakým odtajněným archivům. Jestli to ovšem vůbec má řešení a konspirační teorie nejsou blábolem vycucaným z prstu. Jako drtivá většina takzvaných konspiračních teorií či lépe nijak nepodložených hypotéz. Ale ty má lid obecný v lásce, nemyslíte? Ono je jednodušší si říkat, že já nic, to ti nahoře.
Nezpronevěřili jsme se těmto listopadovým ideálům?
Už jsem hovořil o stavu, který lze nazvat loupežným komunismem. Otázkou ale je, zda jsme se téhle fázi vývoje mohli vyhnout. Já myslím, že těžko. Nebyly zkušenosti, nevěděli jsme nic o fungující ekonomice, neměli jsme ani ponětí o tom, jak vlastně demokracie funguje, ani o tom, jak se jí dá vychytrale zneužívat. Vzpomínám si, jak jsem některým nadšeným studentům říkal: Pozor, po vašich zádech se mohou vyšplhat nahoru pro změnu neschopní nestraníci a hlavně bolševici, kteří rychle přehodí kabáty! Moc mi tehdy nevěřili… A bohužel, stalo se. Těmi neschopnými myslím ty vychytralé, správně česky vyčůrané, chcete-li. A chytrost nemá s vychytralostí pranic společného. Stále to závaží táhneme s sebou. Kdo chce vědět, jak to asi v principu funguje, ať si vyhledá knížku Kosti od Ivana Vyskočila a v ní Malou kapitolku pomocné biofyziky. Ale koneckonců jsme lidé a ne andělé. Kdybychom byli anděly, nepotřebovali bychom vůbec politiku.
Listopadové události jsou také přece spjaty se Dnem studenstva a událostmi na začátku okupace. Nezapomínáme na to na rozdíl od sametové revoluce? Je pro nás ještě aktuální odkaz z předválečného období?
Myslím, že na původ listopadu, tedy na smrt Jana Opletala i pozavírané studenty a následně vysoké školy za Němců, se nezapomíná. Alespoň ne v médiích, zaplať Bůh. Ten odkaz cítím jako stále živý. Ačkoliv, zeptáte-li se na to dnešního maturanta, odpovědi budou tristní, ne-li tragikomické. Ale to už zabíhám asi někam jinam.
- Seriál ParlamentníchListů.cz: Osobnosti, které jsme vyzvali k hodnocení posledních 25 let v naší zemi
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Václav Fiala