Historik Lang: Rusko je zřejmý agresor. Couvat před ním kvůli kšeftu je zhůvěřilost

02.10.2014 19:20 | Zprávy

25 LET OD LISTOPADU '89 O blížícím se výročí 17. listopadu, ale i Ukrajině a „Turcích před Vídní“ se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zmiňuje regionální historik z Rokycanska Martin Lang. Zamýšlí se také nad pojmem vlastenectví a zda má tento fenomén odezvu i v Evropské unii. Dozvíte se také, jak daleko od sebe může být šovinismus a nacionalismus - a tím jsme zpátky v konfliktu jak na východní Ukrajině, tak na Blízkém a Středním východě.

Historik Lang: Rusko je zřejmý agresor. Couvat před ním kvůli kšeftu je zhůvěřilost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pamětní deska sametové revoluci na Národní třídě

Jak hodnotíte listopad před 25 lety? Někteří říkají, že to bylo připravené StB, jiní zas, že spontánní... Jak to vidíte vy?

Listopad roku 1989 vnímám jako zásadní a důležitý mezník. Znamenal konec oficiálního komunismu u nás. Naschvál říkám „oficiálního“, protože ten skutečný, jaksi veřejně neinzerovaný, ten stále ještě nezmizel a je pořád zažraný hluboko pod kůží dnešní české společnosti. Dokonce si troufám tvrdit, že jsme v jakési fázi demokratizace, ale stále ještě nejsme ve stadiu demokracie, tedy zavedené demokracie. To, co máme za sebou a co právě prožíváme, bych nejradši pojmenoval jako loupežný komunismus.

Protože jsem přímým pamětníkem listopadu a žil jsem tehdy v Praze, v samém srdci dění, uvědomuji si jedno: Lidé už byli opravdu plní zloby na neschopný, autoritářský a všezakazující i všekazící režim. Demonstrace započatá na Albertově a surově ukončená policajty na Národní třídě byla prostě rozbuškou. Upřímně řečeno, bylo a je mi docela jedno, zda následné dění bylo také spontánní, nebo dirigované jakousi mocí shora. Jak to doopravdy bylo, to zřejmě vyřeší až nějací historici tak za 50 let, tedy dostanou-li se k nějakým odtajněným archivům. Jestli to ovšem vůbec má řešení a konspirační teorie nejsou blábolem vycucaným z prstu. Jako drtivá většina takzvaných konspiračních teorií či lépe nijak nepodložených hypotéz. Ale ty má lid obecný v lásce, nemyslíte? Ono je jednodušší si říkat, že já nic, to ti nahoře.

Nezpronevěřili jsme se těmto listopadovým ideálům?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Václav Fiala

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zotročování žen, obchod s lidmi.“ Daniela Kovářová o Pospíšilovi, vztazích a mužích i ženách

4:36 „Zotročování žen, obchod s lidmi.“ Daniela Kovářová o Pospíšilovi, vztazích a mužích i ženách

Dívky a ženy rychleji uvěřily progresivistické ideologii a utekly mladým mužům do nereálných světů, …