Hnůj, svině... Advokát Láska se děsí toho, co slyšel od Kalouska a Nečase a říká: Je hůř než za Koženého

04.10.2013 6:45 | Zprávy

ROZHOVOR Tlak politiků na policisty je obrovský a korupce jede podle šablony. Bývalý elitní vyšetřovatel a nynější advokát míří do politiky. Václav Láska kandiduje jako jednička Středočeského kraje za Stranu zelených a chce tvrdě zakročit proti korupci. ParlamentnímListům.cz se svěřil, že mu vadí některé výroky českých politiků vůči orgánům činným v trestním řízení a sdělil též, že úroveň propojení politické a ekonomické moci je podle něj vyšší než za éry Viktora Koženého.

Hnůj, svině... Advokát Láska se děsí toho, co slyšel od Kalouska a Nečase a říká: Je hůř než za Koženého
Foto: hns
Popisek: Václav Láska a dopravní podnik, ilustrační koláž

S vyšetřováním korupce má Václav Láska bohaté zkušenosti, podal trestní oznámení kvůli trafikám pro trojici exposlanců Šnajdra, Tluchoře a Fuksy,  vyšetřoval tunel fondů Viktora Koženého a krach IPB. Pro pražský magistrát zpracoval právní analýzu týkající se zakázek v pražském dopravním podniku. Podle Lásky se v podniku uzavíraly nevýhodné smlouvy. V důsledku toho měla prý firma ročně přijít téměř o miliardu korun. Za výroky o tom mu Česká advokátní komora vyměřila pokutu ve výši 200 tisíc korun a hrozí mu i vyškrtnutí ze seznamu advokátů.

Hodláte omezit korupci tak, aby do české politiky nemusely zasahovat orgány činné v trestním řízení. Jak toho chcete dosáhnout?

To je reakce na kauzu trafik (tří poslanců ODS, takzvaných rebelů, kteří odstoupili před důležitým hlasováním, pozn. red.). Kdyby politici byli schopni během patnácti let, kdy se diskutuje o tom, že přidělování trafik je nemorální, přijmout zákonná pravidla o dozorčích radách společností, nemuselo vše vygradovat v zásah policie na Úřadu vlády. Obdobná situace panuje při financování politických stran, je velmi neprůhledné, a když další čtyři roky nic neuděláme, tak je pravděpodobné, že na nějakém stranickém sekretariátu zasáhne policie.

To by měla být prevence korupce?

Pro české politiky bohužel platí, že co není uloženo zákonem, to neumí nebo nechtějí regulovat. Zákon musí regulovat problematické oblasti, jako financování politických stran, lobbing, obsazování míst v dozorčích radách státních podniků.

Kde bychom měli začít, když jsou soukromé a státní peníze politikou prorostlé?

Můj plán je a klidně použiji slov naivní, že bych šel příkladem. To, co bych chtěl regulovat, bych na sobě činil dobrovolně, dokud nebudou zákony. Dobrovolně bych přiznal majetek, nevstupoval bych do dozorčích rad státních podniků, vedl bych si veřejný deník, kam bych zaznamenával veškeré své schůzky s lobisty a záznamy o mé práci. Pokusil bych se dokázat, že poslanec může jednat transparentě, i když to neukládá zákon.

A další kroky?

Druhé kolo by bylo takové zákony prosadit.

To by bylo o něco těžší…

Bylo by to těžší, proto bych něco udělal hned, šel bych příkladem.

Proč jste se stal z policisty advokátem?

Když jsem skončil u policie, nevěděl jsem, co budu dělat. Věděl jsem, že mám výpovědní lhůtu, během které si musím najít práci. Dopadlo to tak, že jsem zakotvil v advokaci. Ucházel jsem se i o jiné posty, jako právník v bance a podobně, ale neplánoval jsem to.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Odvetné kroky. Okamura by vůči Ukrajině nejednal v rukavičkách

18:00 Odvetné kroky. Okamura by vůči Ukrajině nejednal v rukavičkách

Pokud nás Ukrajina takto zjevně poškodila, Česká republika by podle nás měla podniknout odvetné krok…