Idiotské ultimatum Rusku. Ti lidé vůbec nemají představu, co je diplomacie, chytá se za hlavu Štefec. Kdyby Moskva chtěla, mohl být úplný konec vztahů

23.04.2021 17:54 | Rozhovor

„Rusko vyrazilo mnoha zemím z ruky trumfy. Jejich krok hodnotím jako velice profesionální, velice promyšlený a skutečně státnický,“ říká vojenský analytik Jaroslav Štefec. Vyhoštění desítek ruských diplomatů z České republiky vidí naopak jako absolutní exces v rámci světové diplomacie vyjma válečných aktů. Verzi o ruských agentech, kteří mají na svědomí výbuchy ve Vrběticích, nevěří a označil je za sci-fi a konspirační teorii. Zároveň varuje před vyřazením Ruska z tendru na dostavbu jaderného bloku Dukovany, což by prý znamenalo konec jaderné energie u nás. Na světě prý neexistuje firma, která by nepoužívala ruské komponenty nebo ruské know-how.

Idiotské ultimatum Rusku. Ti lidé vůbec nemají představu, co je diplomacie, chytá se za hlavu Štefec. Kdyby Moskva chtěla, mohl být úplný konec vztahů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Štefec

Jak překvapivé pro vás bylo rozhodnutí Ruska respektovat srovnání počtu diplomatů i zaměstnanců na obou stranách? Učinilo tak po vzájemném vyhošťování diplomatů z obou zemí, které začala Česká republika kvůli výbuchům ve Vrběticích, na nichž se měli podílet ruští agenti.

Ruská strana měla dopředu připravené kroky na reakce, které mohla očekávat, a předpokládám, že i tohle byl jeden z nich, protože jednoznačně ukazuje na fakt, že ruská strana nechce situaci hrotit a odsekávat se od Evropy. Ačkoliv se obrací směrem do Asie – pomaloučku, polehoučku, stejně jako se tam víceméně obrací Amerika.

Stejně tak je zde množství různých vzájemných vztahů, které je poměrně jednoduché přesekat a Česká republika se o to celkem úspěšně pokusila, aniž by lidé, kteří to činí, domýšleli důsledky svých kroků. Myslím, že v tomto smyslu se ruská strana zachovala jako daleko rozumnější partner, jak politický, tak obchodní, než Česká republika.

Proč se tedy Rusko rozhodlo respektovat srovnání počtu, když původně jich měli o mnoho více, a když jde o tak velkou velmoc oproti malé České republice?

Existují tu přece jen historické vazby. A druhá věc, znamenalo by to vyhrocení vztahů s mnoha dalšími zeměmi, které vlastně čekaly, co Ruská federace udělá. Ale to, že zůstala zachována parita a Rusové kývli na paritu v diplomatické oblasti, ještě zdaleka neznamená, že dopady, které to bude mít perspektivně, nebudou opravdu tvrdé.

Evropská unie a Severoatlantická aliance podle vás tedy čekaly na to, co udělá Moskva, než se rozhodnou, jak budou sami reagovat? O to šlo?

O to šlo samozřejmě také. Těch konsekvencí je daleko více, protože lze jen těžko predikovat, jak by se zachovala speciálně Severoatlantická aliance či jiné země, protože když se podíváte, tak jediný další, kdo vypověděl diplomaty, je Slovensko.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budete se ucházet o pozici lídra strany pro příští volby?

Upřímně, kdo jiný než vy by to měl být? Co vím, tak řada lidí volí Piráty jen kvůli vám. A ještě jeden dotaz, nepřijde vám až paradoxní, že váš nástupce stranu do voleb vést nechce? Myslíte, že je to dobře? S ohledem na to, že je to Hřib, tak možná i ano, ale jinak tomu moc nerozumím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Riziková profese učitele, hotová džungle. A ministr Bek ruší ruštinu? Historik Fidler před tabulí

20:13 Riziková profese učitele, hotová džungle. A ministr Bek ruší ruštinu? Historik Fidler před tabulí

„Učitelství na základních a středních školách by měl být přiznán charakter rizikové profese. Včetně …