K západoevropské civilizaci nakonec dojdeme. Ale zbrzdil nás banditistický kapitalismus, říká senátorský aspirant za zelené Jadrný

01.10.2014 21:25 | Zprávy

25 LET OD LISTOPADU '89 O polistopadovém vývoji, senátních volbách i třenicích ve vládnoucí koalici na Libereckém kraji si ParlamentníListy.cz povídaly s náměstkem hejtmana Libereckého kraje Josefem Jadrným, který se uchází o Senát za Stranu zelených.

K západoevropské civilizaci nakonec dojdeme. Ale zbrzdil nás banditistický kapitalismus, říká senátorský aspirant za zelené Jadrný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pamětní deska sametové revoluci na Národní třídě

V listopadu si připomeneme 25 let od pádu minulého režimu. Jak hodnotíte polistopadový vývoj, splnil představy, které jste měl?

Živě si pamatuji když jsme cinkali s klíči na náměstí. Chodil jsem i po věznici v Minkovicích a vyvěšoval tam Havla. Za mnou chodili bachaři a sundávali ho. Vzpomínky jsou to nádherné. Naděje byly tehdy obrovské v celé společnosti. Mysleli jsme si, že všechno půjde rychleji a v Evropě budeme dřív. Jsem ale rád, že jsme v NATO a EU. To jsou naprosto hmatatelné a důležité věci. Vzhledem i k vývoji na Ukrajině bychom se báli asi více, než kdybychom v NATO a v Evropě nebyli. Co se týče toho co nás zklamalo a proč – za vším hledejme lidi. Společnost musí projít několika generacemi, než se do Evropy dostane. Jsem v kontaktu s Rakušany, Němci či Švýcary. Říkají mi – nebuďte tak netrpěliví. Víme, že inklinujeme k Západu, chtěli jsme tam být za tři roky. Nejsme ani po 25 letech. Oni mě však upozorňují – Neblázněte, my jsme tohle vytvářeli od války.

Na druhou stranu se vývoj u nás zvrtnul v něco co jsme nepředpokládali. Do veřejného prostoru, do politiky, vešli lidé, kteří tu neměli být. A dveře se jim otevřely dokořán i proto, že spousta slušných lidí do politiky nešla. Jen asi první tři roky po listopadu do ní chodili i slušní lidé. Ti však znechuceni odpadali a odcházeli. A natahali se do ní lidé, kteří šli jenom za byznysem. Což je špatně, cítíme to všichni. Myslím si, že dojdeme k té západoevropské civilizaci, ale bude nám to ještě dlouho trvat. Věřím ale, že mladí si to nenechají vzít.

Vyrovnala se česká společnost s komunistickou minulostí?

Myslím, že zdaleka ne. Těžko se předpovídá jak dlouho to bude trvat.

Jak vidíte komunistickou stranu. Jsou komunisté dnes jiní než před 25 lety?

Situace je donutila chovat se jinak. Dnes jsou zalezlí. Můžou se tvářit státotvorně, protože vědí, že je nikdo do vlády nevezme. Ale ve skutečnosti se nezměnili. Stačí jít na dva jejich mítinky a vidíte, že to stalinistické jádro je u nich velmi silné. Je pravda, že pomalu ubývají. Jsem ale překvapen kolik mladých se k nim hlásí. Vidím dva základní důvody – mladá generace je zklamaná tím banditistickým kapitalismem, který u nás zavládl. Část z nich jde ke komunistům. Další jsou ti, kteří chtějí dělat politiku a je jim jedno přes koho.

Seriál ParlamentníchListů.cz: Osobnosti, které jsme vyzvali k hodnocení posledních 25 let v naší zemi

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obrátilo se to proti Fialovi. Komentátor Vyoral k případu „falšované“ fotky

19:30 Obrátilo se to proti Fialovi. Komentátor Vyoral k případu „falšované“ fotky

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Zatímco někteří nad nadcházející inaugurací Donalda Trumpa jásají, …