Hnutí SPD na začátku týdne zveřejnilo výzvu občanům k ústavní stížnosti proti povinnému covid očkování. Proč mají o něco takového žádat občané, od čeho jsou poslanci?
Hnutí SPD zveřejnilo vzor dopisu ombudsmanovi k podání ústavní stížnosti na zrušení příslušné pasáže vládní vyhlášky o zavedení povinného covid očkování, který si občané mohou zdarma stáhnout na našem webu. Ombudsman Stanislav Křeček mi telefonicky na můj dotaz sdělil, že v případě, pokud by jeho úřad dostal větší množství stížností od občanů v této věci, tak by podání stížnosti zvážil. Takže bych chtěl tímto požádat všechny občany, kteří nesouhlasí s vládní vyhláškou o povinném covid očkování, aby si stáhli a vyplnili formulář a zaslali na adresu Veřejného ochránce práv uvedenou v hlavičce. Je tu šance, že když to podpoří dost lidí, může se to dostat k Ústavnímu soudu.
My dlouhodobě prosazujeme dobrovolnost očkování a nesouhlasíme s vládní vyhláškou v části o povinném covid očkování pro vybrané profesní skupiny a občany 60+. Již v prosinci podalo hnutí SPD podnět k ombudsmanovi s žádostí o podání ústavní stížnosti. Ústavní stížnost v této věci může podle zákona podat 25 poslanců nebo 10 senátorů nebo ombudsman nebo vláda. SPD vyzvalo poslance ostatních stran, zdali by dodali, chybějících 5 podpisů poslanců (jelikož SPD má pouze 20 poslanců), ale žádný jiný poslanecký klub se k výzvě nepřipojil. Proto se nyní obracíme s žádostí na ombudsmana.
Dlouhodobě kritizujete opatření proti covid-19, že nedávají logiku. Změnilo se něco s novou vládou?
Vláda Petra Fialy musela zareagovat na verdikt Nejvyššího správního soudu, který ve svém rozsudku z 22. prosince 2021 konstatoval další nezákonnost vládních opatření. Například, co se týče restaurací, padlo omezení na počet hostů vztažený k počtu židlí a zmizela i podmínka povinného rozestupu 1,5 metru. Další nelogičnost je ale i například ve vládním opatření ohledně testování proti onemocnění covid-19, kdy do hospody smí jen očkovaný a test nestačí, zatímco v zaměstnání se plošně budou testovat i očkovaní 3. dávkou.
Je to další důkaz, že tato vláda není vládou odborníků. Pokud vláda nějaká opatření ohledně testování nařídí, musí je vždy řádně zdůvodnit, materiálně a organizačně zabezpečit a také plně a hlavně včas proplácet.
Zaznamenal jsem, že příští týden bude na základě podnětu SPD svolána mimořádná schůze Poslanecké sněmovny. Co vás k tomuto mimořádnému kroku vedlo?
Chceme, aby vládní koalice vysvětlila pochybné financování hnutí STAN, kterému chodí na účet miliony z neprůhledných firem z daňových rájů na Kypru. Předseda STAN a nový ministr vnitra Vít Rakušan odmítá říct, kdo jsou koncoví majitelé těchto firem a proč STAN dostává peníze z Kypru. Nová vládní koalice říkala, že chtějí změnu a čerstvý vítr, ale na základě krátkého účinkování ve vládě jsou to evidentně prázdná slova a skutek „utek“. Proto požadujeme, aby nejen STAN a Vít Rakušan, ale i premiér Petr Fiala celou situaci pochybného financování svého partnera vysvětlili veřejnosti.
Všichni víme, že asi před šesti týdny Starostové pod tlakem médií stáhli svého nominanta na ministra průmyslu Věslava Michalika, který je spoluzakladatelem STAN, a ten také posílal hnutí STAN přes kyperské firmy miliony. Podniká mimo jiné ve štědře dotovaném solárním byznysu. A Michalík dodnes pracuje jako náměstek hejtmanky za STAN na Středočeském kraji, takže vedení STAN s jeho jednáním ve skutečnosti plně souhlasí. Michalík je tedy stále ve vysoké politice a jak Jan Farský, tak ministr školství Petr Gazdík, tak i Vít Rakušan jako ministr vnitra moc dobře věděli, kdo je jejich kamarád a kolega Věslav Michalik.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný