Keller: Vím, jak Babiš vyhraje 2. kolo. To Pavel neokecá

18.01.2023 4:34 | Rozhovor

„Náš vzdělávací systém nepodporuje kritické myšlení, ale rozvoj konformity, která se může při velkém soustředění vysokoškoláků na malé ploše projevit až jakousi formou stádnosti,“ analyzuje výsledky prvního kola prezidentských voleb známý sociolog, profesor Jan Keller. Česká republika posledních měsíců může podle něj sloužit jako učebnice sebedestrukce opozičních sil. „Nejen já osobně, ale i lidé, kteří volili stejně jako já, se domníváme, že by Andrej Babiš měl v kampani položit důraz na euro. Nejenom proto, že Petr Pavel ekonomice nerozumí a do druhého kola už se ji nestačí doučit. U nás by byl takový přechod v současné situaci katastrofou.“

Keller: Vím, jak Babiš vyhraje 2. kolo. To Pavel neokecá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Jan Keller

Tak je to tu zase. Venkov proti městu v 2. kole volby prezidenta. Volební mapa prakticky odpovídá prezidentským volbám z roku 2018, možná i 2013. O čem to svědčí?

Svědčí to o mnoha věcech. Zaměřím se jen na jednu z nich. Je naprosto očividné, jak mainstreamová média po celý čas kampaně zcela tendenčně nadržovala vládním kandidátům, mezi nimi Petru Pavlovi. Tato mediální masáž uspěla především ve velkých městech a u lidí s vyšším stupněm dosaženého vzdělání. Svědčí to o tom, že náš vzdělávací systém nepodporuje kritické myšlení, ale rozvoj konformity, která se může při velkém soustředění vysokoškoláků na malé ploše projevit až jakousi formou stádnosti. Platí to samozřejmě statisticky, máme u nás i vysokoškoláky ve velkých městech, kteří nesplývají s davem, ale uvažují svojí vlastní hlavou.

Fialova vláda vyhrála v podstatě už třetí volby po sobě. Kavárna je ve výborné pozici a hospoda je rozhádaná. Jak je to možné?

Jakmile jste kritičtí, má to svoje přednosti i slabá místa. Předností je například to, že při utváření vlastního názoru nemusíte čekat na to, co vám řeknou večer v televizi. Nevýhodou je, že kritičnost bývá často doprovázena až jakousi formou rozhádanosti do vlastních řad. Výsledkem může snadno být, že různí lídři opozičních sil se natolik rozkmotří sami mezi sebou, že úplně zapomenou, proč šli původně do opozice. Česká republika posledních měsíců může sloužit jako učebnice této formy sebedestrukce opozičních sil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Marek Ošťádal byl položen dotaz

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Podle mě je toto začátek jejího konce. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o uzavření míru nikdo nesnaží, aspoň na mě to tak půso...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Když vidím,co za svoloč, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseoldo sumava , 18.01.2023 8:47:07
podporuje Pavla a nenávidí Babiše,půjdu volit Babiše !Úplně se těším na to kvičení kdyby vyhrál.

|  14 |  0

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…