Premiér Fiala před velvyslanci řekl: „Širším zájmem naší země je, aby ruský imperialismus byl konečně zastaven. Příliš dlouho jsme agresivní chování ruského režimu tolerovali, omlouvali a přehlíželi. Nyní musíme zajistit, aby Rusko už nemohlo vydírat své okolí“. Měli bychom podle vás mít v rámci ukrajinské války právě tuto ambici dlouhodobě „zastavovat“ Rusko?
My v žádné válce nejsme, přes silácká prohlášení premiéra Fialy, ministra Lipavského či válkychtivé ministryně Černochové. Naše země není ve válečném stavu. Nikomu jsme válku nevyhlásili, ani ji nikdo nevyhlásil nám. Jsou to příliš vážné věci, než aby bylo možné si s nimi lehkovážně zahrávat. Já jsem válku několikrát osobně zažil, tak vím, o čem mluvím.
Tudíž nejsme ani ve válce s Ruskem. Jakékoliv zasahování do války, včetně našich vojenských dodávek na Ukrajinu, přispívá jenom k eskalaci situace a k umírání nevinných civilistů.
Naším zájmem je mírové řešení a pragmatické vztahy se všemi stranami konfliktu, i s ohledem na dodávky energií, zájmy českých občanů a firem.
Jedním ze zákonů, které chce vláda během podzimu prosadit, je „Magnitského zákon“, umožňující naše vlastní sankce proti Rusku. Je podle vás tato úprava potřeba?
Absolutně ne. Už unijní sankce nás ekonomicky nesmírně poškodily. Navíc jde o návrh, který může být v rozporu s lidskými právy a vyvolat mezinárodní soudní spory. Právo vlastnit je základní lidské právo, které jsme si odhlasovali po změně režimu.
Vláda, která se verbálně prohlašuje za antikomunistickou, se tak chová v duchu nejhorších bolševických tradic, když chce znárodňovat soukromé majetky. Konec konců nemusí vymýšlet nic nového, Norimberské zákony zde již byly a to, co chtějí prosadit, se od nich moc neliší.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo