Konec předražených hrnců? Roky se to neřešilo, ministryni Benešovou téma zajímá. Poslanec Nacher a lovec šmejdů spustili akci

07.09.2019 20:05 | Zprávy

ROZHOVOR Poslanec ANO Patrik Nacher se spolu se soukromým detektivem a „lovcem šmejdů“ Zbyňkem Prouskem pustil do akce, jejímž cílem je ztížit v Česku život takzvaným šmejdům, tedy pochybným podnikatelům, kteří s prodejem zboží nevalné kvality cílí převážně na seniory. Co se na šmejdy chystá a jaká řešení by byla možná, odkrývá Nacher v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Konec předražených hrnců? Roky se to neřešilo, ministryni Benešovou téma zajímá. Poslanec Nacher a lovec šmejdů spustili akci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Patrik Nacher

V pondělí jste se spolu s „lovcem šmejdů“ Zbyňkem Prouskem zúčastnil schůzky s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou na téma takzvaných šmejdů (podvodných obchodníků cílících převážně na důchodce) a toho, jak je řešit. Ministryně vám sdělila, že se věcí bude zabývat. Myslíte, že se ledy kolem šmejdů začnou konečně hýbat?

Jsem o tom přesvědčený. Ze schůzky jsem pochopil, že paní ministryni téma velmi zajímá. Sešli jsme se k tomu tématu navíc již podruhé.

O čem jste na schůzce mluvili?

Diskutovali jsme všechny možné cesty a způsoby, které by mohly vést k nápravě stavu kolem šmejdího byznysu, který se tady roky neřešil.

Jakým směrem ta diskuse probíhala?

Probíhala ve smyslu, že má paralelně začít fungovat osvěta a v té mohou hrát například i ministři, kteří mají k dispozici mediální prostor, klíčovou roli. Každá osvěta je dobrá k tomu, aby si lidé dávali na šmejdy větší pozor. Ostatně kdyby neexistovala poptávka po věcech, které nabízejí, a lidé se nenechávali zviklat, tak by na nich ani šmejdi nemohli takovýmto způsobem vydělávat. A to by bylo vůbec nejlepší. Ovšem kromě osvěty je tu i celá řada dalších věcí, které je nutné rozpracovat, aby se stav skutečně zlepšil.

Mohl byste konkretizovat?

Tak například by bylo dobré vymezit, do jaké kategorie trestného činu šmejdí aktivity vůbec spadají. Jedná se o trestný čin poškozování spotřebitele, nebo jde spíše o podvod? Během návštěvy ministryně jsme obdrželi statistiku, podle které bylo v uplynulých třech letech v ČR za trestný čin poškozování spotřebitele obžalováno jen osm lidí, což je vzhledem k rozsahu šmejdího byznysu u nás zarážející. Druhou věcí je, že jsme si během schůzky s paní ministryní řekli, jaké všechny možné orgány do našeho procesu vtáhnout a jak to celé posléze koordinovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prezident se zase „vyznamenal“, média to nezajímá. Ale do Klause i Zemana kopali ostošest

7:45 Prezident se zase „vyznamenal“, média to nezajímá. Ale do Klause i Zemana kopali ostošest

TÝDEN V MÉDIÍCH Mediální analytik Petr Žantovský se zaměřil na prezidenta. Konkrétně na to, jak si p…