Lidovec Mihola: Lukašenko v křeči. Je třeba konat. USA našly oporu v našem Senátu

27.08.2020 6:51 | Zprávy

ROZHOVOR „Svobodné a demokratické volby není třeba obhajovat obušky, zavírat zástupce opozice před nimi a jiné vyštvávat po nich,“ konstatuje při hodnocení běloruských voleb Jiří Mihola, místopředseda poslaneckého klubu KDU-ČSL. „Zásadní změna v Bělorusku oproti předchozím letům spočívá v tom, že se probudila občanská společnost. Lukašenkův autoritářský režim je v křeči, předvídat další vývoj je problematické, existuje více možných scénářů. Pokud se situace v Bělorusku nezmění k lepšímu, nelze se jen dívat a odsuzovat násilí a manipulace voleb pouze verbálně. Nástrojem jsou adresné sankce,“ domnívá se.

Lidovec Mihola: Lukašenko v křeči. Je třeba konat. USA našly oporu v našem Senátu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Mihola

V Bělorusku vypukly velké protesty proti oficiálním výsledkům prezidentských voleb, které údajně vyhrál současný prezident Alexandr Lukašenko se ziskem 80 % hlasů. Opoziční kandidátka Cichanouská skončila s 10 % druhá. Můžeme již s určitostí mluvit o tom, že letošní prezidentské volby v Bělorusku byly zfalšované?

Svobodné a demokratické volby není třeba obhajovat obušky, zavírat zástupce opozice před nimi a jiné vyštvávat po nich. Vyjádření, že volby byly zmanipulované, že nebyly demokratické a férové, zaznívá z EU, z ČR, dokonce i z Ruska vyšlo vyjádření, že to s volbami v Bělorusku nebylo v pořádku. Jednoznačně kriticky se vyjadřovali i rodilí Bělorusové. Otázka skutečného poměru hlasů je složitější, i když leccos naznačují poprvé zveřejněné výsledky hlasování na běloruských ambasádách.

https://www.facebook.com/Mihola.Jiri/videos/316687939527028

https://www.facebook.com/Mihola.Jiri/videos/630731577850724

Objevují se zprávy o tom, že několik demonstrantů bylo údajně běloruskou policií uneseno a později byli nalezeni na různých místech mrtví, jeden z nich byl například oběšen. Je podle vás možné, že nejhorlivější odpůrce režimu nechává Lukašenko zavraždit?

Z médií vím, že při demonstracích byli bohužel i mrtví. K těm dalším, vámi zmíněným příkladům násilí a zločinu nemám dostatek informací.

V neděli v Minsku opět proběhla masová demonstrace, navzdory překážkám ze strany vlády se na ní objevilo přes 100 tisíc lidí. O čem to svědčí? Mohou lidé svrhnout Lukašenkův režim?

Zásadní změna v Bělorusku oproti předchozím letům spočívá v tom, že se probudila občanská společnost. Lukašenkův autoritářský režim je v křeči, předvídat další vývoj je problematické, existuje více možných scénářů.

Senátor Pavel Fischer nabádá, aby Česko neprodleně uvalilo sankce na konkrétní představitele Lukašenkova režimu. Je to cesta, kterou máme jít?

Pokud se situace v Bělorusku nezmění k lepšímu, nelze se jen dívat a odsuzovat násilí a manipulace voleb pouze verbálně. Nástrojem jsou adresné sankce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Oldřich Szaban

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

6:56 „Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

Změna světového řádu je vždy historicky doprovázena velkými válkami, varuje bývalý špičkový diplomat…