Lidstvo na rozcestí: Buď půjde změna evolučně, pomalu a po dobrém, nebo revolučně. Šanci pořád máme

12.01.2014 0:00 | Zprávy

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR "Dostali jsme teď (naše civilizace) šanci na pokojnou evoluční změnu. Tak doufám, že ji začneme využívat," říká mimo jiné v Půlnočním rozhovoru Libor Malý, člověk, který do své práce aplikuje aktivní buddhistické učení a snaží se o vytvoření "světa bez peněz". S ParlamentnímiListy.cz hovořil ale nejen o šanci, kterou naše civilizace ještě získala, ale například i o církevních restitucích.

Lidstvo na rozcestí: Buď půjde změna evolučně, pomalu a po dobrém, nebo revolučně. Šanci pořád máme
Foto: hns
Popisek: Libor Malý v půlnočním rozhovoru

Náš rozhovor vychází o půlnoci - co v tomto čase o víkendových dnech běžně děláte?
Velmi často spím (úsměv).

K tomuto času patří i snění - máte i vy nějaký sen, který se opakuje, nebo který toužíte uskutečnit i v reálném životě?
Ne.

Pokud vím, před časem jste pracoval na tom, jak uvést do praxe jistou formu fungování světa bez peněz. Projekt byl spuštěn právě 21. 12. 2012 - tedy v den, kdy mnoho lidí čekalo konec světa. Ten nenastal. Jak se daří Vašemu projektu?
Ale nastal konec světa, jenomže ne tak, jak si lidé představovali. S tím vysvětlením konce starého a začátku nového světa je ale potíž, protože se to nijak jednoduše vysvětlit bohužel nedá… Ale k našemu projektu ekonomiky daru (Hearth.net). Daří se mu relativně dobře, ale pořád jsme ve fázi učení. Sami totiž neumíme dohlédnout důsledků všeho, co děláme, protože to přece jenom není standardní neziskový projekt. A tak postupujeme metodou pokusu a omylu, čímž se neustále pořád učíme a získáváme velký rozhled v problematice daru, komunit a sociálních sítí…

Když už zde padla zmínka o konci světa, ráda bych se zeptala na to, jak vnímáte i jiné informace, o jakýchsi koncích, které přicházejí z mnoha stran stále intenzivněji? Jako že například končí kapitalismus. Z úst některých odborníků zní občas i katastrofálnější vize - že končí současná civilizace a přichází doba změny…?
Samozřejmě, ale i ten proces změny se v čase sám mění. Sám jsem byl dříve přesvědčen o jiném postupu krize. To, co se děje teď, je veliké štěstí, protože získáváme jakožto civilizace vzácný čas navíc, je to šance opravdu se finální globální krizi vyhnout. A věřím, že ještě minimálně rok až dva tohle příznivé období bude trvat. Potom se uvidí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozdělené státy americké, i u nás samé bubliny. Luděk Bednář přemýšlí, jak je prolomit

4:46 Rozdělené státy americké, i u nás samé bubliny. Luděk Bednář přemýšlí, jak je prolomit

Pamětník československého disentu a vydavatel samizdatových tiskovin Luděk Bednář volá po platforně,…