Másla čtvrt kila za 60 Kč, margarínu skoro půl kila. Jenže je v tom háček

24.02.2023 9:15 | Rozhovor

Průmyslově zpracované potraviny a náhražky sice šetří rozpočet, ale vůbec nešetří naše zdraví. Zatímco čím dál více lidí kvůli vysokým cenám potravin sahá po levnějších variantách jídelníčku, odborníci z řad lékařů a výživářů bijí na poplach. Volají po čerstvých a neupravených potravinách, ty si ale většina lidí nemůže dovolit. Špatná strava přitom ohrožuje kardiovaskulární systém, způsobuje rakovinu i vážné psychické problémy.

Másla čtvrt kila za 60 Kč, margarínu skoro půl kila. Jenže je v tom háček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Plný nákupní vozík, ilustrační foto

Vysoké ceny potravin s sebou nesou nejen tvrdý zásah do naší peněženky, ale i zdravotní problémy. Zákazníci, kteří se snaží co nejvíc ušetřit, hledají nejvýhodnější nabídky ve slevách nebo se orientují na náhražky. Levnější potraviny jsou přitom často průmyslově zpracované, obsahují prázdné kalorie a dlouhodobě nezasytí.  

„Tak dochází k tomu, že těchto potravin konzumujeme víc a víc, ale reálně to našemu tělu, kromě obezity a dalších nemocí, nic nepřináší,“ říká ParlamentnímListům.cz výživová poradkyně Margit Slimáková.

Stejný názor má i Kateřina Cajthamlová. Známá lékařka, která vešla do veřejného povědomí hlavně díky účasti v pořadu Jste to, co jíte, ParlamentnímListům.cz potvrdila, jak nebezpečné jsou různé polotovary a náhražky: „Podle zprávy FAO (Organizace pro výživu a zemědělství, pozn. red.) z roku 2019 poškozuje konzumace polotovarů a potravinových náhražek (tzv ultra-processed-food) zdraví. Potraviny vytvořené z extrahovaných živin v kombinaci s modifikovanými živinami (např. modifikovaný škrob, želatina) a laboratorně vyrobenými aditivy (příchutě, aromata), slazené nápoje a pečivo, instantní jídla, margaríny a rafinované rostlinné oleje – to vše vede podle řady několikaletých studií na velkých souborech lidí k řadě negativních důsledků,“ řekla nám doktorka Cajthamlová.

Perla se vyplatí

Právě instantní jídla, jako jsou levné čínské polévky, nebo náhražky typu margarín místo másla, kupují lidé v posledních měsících častěji.

Zatímco 250 g másla pořídíte v průměru za 60 korun, stejné množství margarínu se dá pořídit i o dvacet korun levněji. Margarín je však často prodáván ve větších baleních, například 450g Perly Plus lze aktuálně koupit v obchodním řetězci Tesco za 59,90 Kč. Kdo tedy hledí na rozpočet, spíše sáhne po margarínu, i když máslo je výživově kvalitnější a pro zdraví lepší.

Čím jsou vlastně průmyslově zpracované potraviny tak nebezpečné?

„Především je to nedostatečná nutriční hodnota této stravy, v níž chybí kromě dostatku makroživin (bílkoviny, sacharidy, tuky) i mikroživiny (přirozeně přítomné vitaminy, minerály, vláknina či přirozeně v původní stravě přítomná barviva – karotenoidy, antokyany, chlorofyl a další látky, které mají komplexní pozitivní zdravotní důsledky,“ odpovídá ParlamentnímListům.cz MUDr. Kateřina Cajthamlová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Andrea Novotná



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

To je zajímavé,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusejarda66 , 24.02.2023 11:20:57
po hadráku nám doporučovali margarím (kunerol) jako zázrak ve stravování. Máslo a sádlo žerou jen komunisti a jen jsme si zvolili bolševika prezidentem, tak je máslo nejzdravější.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…