Miliardář Karel Janeček nám jasně sdělil, koho podpoří. A mluvil o Babišovi i Nečasovi

09.09.2013 10:31 | Zprávy

ROZHOVOR Geniální matematik, úspěšný a bohatý podnikatel, bojovník proti korupci, ale především filantrop a vizionář, tak by se dal představit čtyřicetiletý Karel Janeček, který se stále více veřejně angažuje. Ke svému projektu Pozitivní evoluce, který má vést lidi, aby odpovědně přemýšleli o své budoucnosti a o svém okolí, chce přesvědčit i prezidenta Miloše Zemana.

Miliardář Karel Janeček nám jasně sdělil, koho podpoří. A mluvil o Babišovi i Nečasovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protikorupčník Karel Janeček

V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz poprvé veřejně vyslovil jméno jedné ze stran, které hodlá před volbami podpořit, pojmenoval, koho v politice považuje za zlojedy a slabochy a koho si naopak váží.

Vy jste v jednom ze svých mediálních vystoupení řekl, že se obáváte, aby sociální demokracie, komunisti a případně zemanovci neměli po volbách ústavní většinu. Čeho se konkrétně bojíte?

Ústava je zásadní dokument, a já jsem přesvědčen o tom, že jakékoli změny ústavy je potřeba udělat v souladu s ústavní většinou demokratických stran. A KSČM nepovažuji za demokratickou stranu, proto ta obava. V Senátu už ústavní většinu levice má, kdyby jí dosáhla i v Poslanecké sněmovně, takové riziko by hrozilo.

V médiích jste prohlásil, že nechcete ve sněmovních volbách v říjnu podporovat politické strany, že vyjádříte podporu jednotlivým osobnostem. Ale na rozdíl od komunálních voleb, kde lidé mohou podpořit jednotlivé osobnosti napříč kandidátkami, ve sněmovních volbách to není možné, lidé volí celé kandidátky politických stran. Jaký v tom tedy vidíte smysl?

Já nechci voličům vnucovat svůj názor, je v pořádku, že každý má jiné preference. Někdo volí pravici, někdo levici, někdo má silnější enviromentální vědomí, někdo slabší. To je demokracie. Já se chci vyjádřit tak, abych dal najevo, v co věřím, aby volby dávaly smysl. Nechci vyjadřovat svou preferenci, jde mi o to, aby se politický systém co nejvíce očistil. Aby se volily takové strany, které s větší pravděpodobností nabídnou rozumné kandidáty, aby naše zastupitelská demokracie začala konečně fungovat, aby se do popředí společnosti dostali morálnější, férovější lidé než dneska.

Takže myslíte, že když podpoříte osobnosti v různých stranách, že ten, kdo volí nějakou stranu, by případně, kdyby mu záleželo na vašem doporučení, zakroužkoval kandidáta, kterého označíte?

Také, ale já se vyjádřím i ke stranám, nejen k osobnostem. To nebylo stoprocentně pochopené. Pokud například řeknu, že Strana zelených je rozumná volba, tak nemusím v tomto případě jmenovat osobnosti, protože lidi, kteří za tou stranou stojí, považuji za tu lepší volbu, která přinese lepší parlament a šanci pro očistu systému.



Když jste teď jmenoval zelené, byl to jen příklad, nebo si opravdu myslíte, že je to rozumná volba?

Byl to příklad, ale ten příklad nebyl špatný. Já ještě uvidím podle analýz, které se budou dělat, jak se během necelých dvou měsíců vyjádřím a jak silně kterou stranu či osobnost podpořím.

I když to plánujete udělat později, máte už dnes někoho, o kom bezpečně víte, že byste ho podpořil, že byste za ním stál jako třeba za Karlem Schwarzenbergem v prezidentské volbě? Je někdo, koho byste ještě doporučil, kromě zelených, o kterých jste se už zmínil?

Já bych nerad předbíhal dál. Teď jsem vám už prozradil, že uvažuji o Zelených.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Odvetné kroky. Okamura by vůči Ukrajině nejednal v rukavičkách

18:00 Odvetné kroky. Okamura by vůči Ukrajině nejednal v rukavičkách

Pokud nás Ukrajina takto zjevně poškodila, Česká republika by podle nás měla podniknout odvetné krok…