Státní zastupitelství zastavilo trestní stíhání premiéra Babiše v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. Tato informace vyvolala minulý týden obrovskou diskusi. Co vy na celý ten případ říkáte? Očekával jste tento výsledek?
V prvé řadě musím zopakovat, že důvěřuji v nezávislost státních zástupců. Ostatně nejvyšší státní zástupce v minulých týdnech jasně ukázal, že nepodléhá politickým tlakům. Tento výsledek byl od počátku brán jako možný a já jej respektuji. Jediné, co mě jako profesního advokáta překvapilo, je důvod, pro který bylo trestní stíhání zastaveno. Přece jen se jednalo o zásadní otázku, na které celé stíhání stálo, a její vyřešení až po skončení vyšetřování považuji za poněkud neobvyklé.
A co říci na slova těch, kteří v souvislosti s touto kauzou mluví o dvojím metru a ohrožení justice?
Justice v ČR zatím stojí na pevných základech nezávislosti, na rozdíl například od Polska nebo Maďarska. Ale je třeba každý den bojovat mnoho drobných bitev, aby to tak zůstalo.
A co si myslíte o vyjádření prezidenta Zemana ohledně případné abolice právě v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo? Prezident Zeman na TV Barrandov řekl, že věří, že už se do případu nebude vrtat a bude klid. Zastavil by prý stíhání Babiše v případě, že by bylo obnoveno. „I když bych váhal o abolici před rozhodnutím obou státních zástupců, protože bych to pokládal za poněkud svévolné, pokud by to bylo nutné, pak bych k tomuto kroku sáhl,“ prohlásil Zeman.
Tak asi každý musel čekat, že za tím, že Babiš před prezidentem vždycky změkne jako máslo, bude něco takového. Jen je mi líto obyčejných lidí, protože ti nejsou nedotknutelní a musí za své činy vždy pykat.
Mají pravdu ti, kteří tvrdí, že na Babišovi stejně ulpěla určitá pachuť, nebo ti, podle kterých mu to, co proti němu dělá Milion chvilek a opozice, naopak zvyšuje preference?
Pravda je vlastně obojí. Lidé, kteří Andreje Babiše nesnášejí, se v této pozici utvrdili. Lidé, kteří jej vzývají, se ve svých pocitech také utvrdili. A je dokonce možné, že i nějaké nové voliče získá. Proto jsem zastáncům Milionu chvilek opakovaně říkal, že nemá cenu oslovovat politiky jiných stran, protože nikdo z nás Andreje Babiše nikdy nevolil. Naopak je třeba oslovovat voliče ANO a debatovat s nimi. Samozřejmě nikoliv na mítincích, kde nejsou a které považují za zaplacené, ale individuálně.
Když jsme zmínili Milion chvilek, na listopad už jsou naplánované demonstrace. Máte pocit, že napětí ve společnosti stoupá, nebo spíš jde o určitou setrvačnost? Co podle vás listopad přinese?
Očekávám obrovské demonstrace v rámci oslav třicátého výročí svobody a demokracie a s tím spojené další dělení společnosti na příznivce a odpůrce premiéra a prezidenta.
A domníváte se, že zastavení trestního stíhání premiéra této organizaci vzalo tak trochu „vítr z plachet“, nebo naopak?
Samozřejmě, že trochu vzalo. Nicméně trestní stíhání nebyla jediná výtka. Do té doby mohou dorazit audity EU, Andrej Babiš je stále veden jako agent StB, objevila se nová kauza daňových úniků a téma nezávislé justice a státního zastupitelství nadále rezonuje.
Andrej Babiš podle šetření přitahuje spíše starší voliče – lze to brát tak, že ukradl právě levicový elektorát ČSSD a KSČM? Ostatně podle nového průzkumu agentury Kantar je KSČM pod hranicí pět procent. Co by nejen KSČM, ale hlavně ČSSD, jíž jste místopředsedou, měla dělat, aby voliče získala zpět?
Obávám se, že od Andreje Babiše si nyní budeme brát voliče zpět jen velmi těžko. Tak šikovného populistu s tak širokou mediální podporou prostě nemáme. Musíme proto lidem trpělivě ukazovat a dokazovat, že to, že zde máme levicovou vládu, je zásluhou ČSSD, a že se středo-pravým ANO musíme každý den tvrdě bojovat o každý krok ve prospěch lidí této země. Bude to těžké a bude to trvat dlouho.
Odbočíme-li, ministr kultury Lubomír Zaorálek si předvolal čínského velvyslance Čang Ťien-mina a pak ze společné schůzky předčasně odešel – slovy Zaorálka se řeči čínského protějšku nedaly poslouchat. Co se týče naší politiky vůči Číně, jsou tu na jedné straně skalní ochránci lidských práv jako pražský primátor Zdeněk Hřib, na druhé straně chtějí s Čínou dělat byznys lidé kolem Miloše Zemana atp. Ze slibovaných investic ale nepřišlo skoro nic, jak dokládají čísla. Jaký postoj bychom tedy měli k Číně volit?
Opatrný. Určitě nemůžeme opomíjet skutečnost, že Čína je obrovský trh. A s ohledem na naši otevřenou vývozní ekonomiku, se jí prostě nemůžeme vyhnout. Na druhou stranu musíme být na pozoru v tom směru, že za byznysem z Číny vždy přichází politický zájem a snaha ovládat. A předpokládám, že nikdo z nás nechce být čínským pašalíkem s dosazeným satrapou. Ale to platí obecně. Jsem zásadním odpůrcem ohýbání hřbetu a podlézání komukoliv.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora