Pane Janečku, je vám 30 let a jste inženýr. Tedy poměrně mladý s vysokoškolským vzděláním. To jsou parametry spíše pravicového voliče, přitom jdete do voleb jako trojka na kandidátce KSČM v Královéhradeckém kraji. Co vás vedlo k tomu, že jste přijal členství a kandidujete za tuto stranu?
Jsem přesvědčen o tom, že parametry pravicového voliče se v čase výrazně mění, čím dál tím více mladých lidí pociťuje krutost středověkého kapitalismu, projevující se kromě jiného i v naprosto bezkoncepčním zřizování soukromých i veřejných škol bez jakéhokoliv uplatnění na trhu práce. Na druhé straně je v likvidaci učňovské školství, jehož absolventi na trhu práce naopak chybí.
Přijetí členství a kandidatura do sněmovny je motivována snahou o zlepšení postavení mladých lidí ve společnosti a dále i snaha o nápravu všeho toho, co se tady za dvacet let napáchalo.
Jak reagovali vaši vrstevníci, nejbližší okolí, když jste se jim představil jako volební kandidát a člen komunistů?
Reakce okolí má široké spektrum, od vyslovené podpory a nabízené pomoci až po urážky a vyhrožování. To je úděl politiků, zvlášť těch mladých.
Jak si představujete typického voliče KSČM?
Typický volič KSČM se podle mne rekrutuje z obecného pohledu z občanů, kteří z nejrůznějších důvodů nemohou ani podnikat, ani zastávat lukrativní pracovní pozice. Jedná se převážně o důchodce, lidi se zdravotním postižením, případně občany s nižším stupněm vzdělání.
Na druhé straně čím dál tím víc mladších a vzdělaných lidí přichází na to, kam tento stát pod vedením pravice a ČSSD dospěl, přichází na to, že takto to již dál nejde, že středověký kapitalismus je již brzdou ekonomického růstu a žádají ekonomické a sociální změny uvedené ve volebním programu naší strany.
Máte v rámci strany nějaké ambice? Ptám se proto, že „staré kádry“ nové tváře nahoru příliš nepouštějí? Nemyslíte se, že by straně prospěla určitá generační výměna?
Moje ambice jsou prosazovat takové změny ve společnosti, které by vedly ke zlepšení postavení všech poctivě pracujících občanů a důchodců, zamezit rozkrádání státu, zlepšit zdravotní a sociální podmínky života. Uspět chci kvalitou své práce. Nemyslím si, že by straně prospěla radikální generační výměna, podle mě by to vedlo ke ztrátě voličů i kreditu strany. I v politice platí, že vedle zkušených harcovníků by měli odborně vyrůstat mladí a tím zajistit politickou i odbornou kontinuitu. Mladí lidé mohou přinést pluralitu názorů, což je projev demokracie ve straně.
Co je největší slabinou a naopak nejsilnější stránkou komunistů?
O žádné výraznější slabině nevím a nejsilnější stránkou je bezpochyby absence korupčních skandálů, absence účasti v systému tunelování státu a dalších zvěrstev pravicových stran a ČSSD, páchaných na občanech tohoto státu.
Už za měsíc budou voliči rozhodovat v předčasných volbách o novém složení Poslanecké sněmovny. Pravice vytáhla mimo jiné téma „strašáka“ komunismu. Co na to říkáte, je nutné se obávat sílícího politického vlivu komunistů?
Rozumím pravicovým stranám v tom, že se obávají sílícího politického vlivu komunistů, z jejich pohledu je to oprávněná obava, protože naše strana se zasazuje o odstranění všech forem rozkrádání státu a toto naše úsilí je pro ně skutečně „strašákem“. Poctivě pracující a jednající člověk naopak ve stále větší míře tento vliv vítá, po dvaceti letech již dokáže rozlišit, kdo skutečně škodí této zemi.
Řada kritiků tvrdí, že se komunisté dostatečně nedistancovali od své totalitní minulosti, nezměnili například název strany. Naposledy se velice kriticky v tomto duchu vyjádřil místopředseda ODS Jiří Pospíšil, který v nedávném pořadu Partie označil KSČM za přímou nástupkyni KSČ. Uvedl také, že komunisté prý několik desetiletí škodili naší zemi a dodnes se z toho zotavujeme. Jak byste na pana Pospíšila reagoval?
Za předlistopadové éry se držela zásada vyrovnaného rozpočtu a nezadluženosti státu i za cenu regulace životní úrovně, po listopadu se pod taktovkou ODS pomocí kupónové privatizace odstartoval dvacetiletý proces rozkradení a zadlužení tohoto státu, z toho se budeme zotavovat padesát let.
Podle posledních průzkumů preferencí se KSČM umisťuje téměř pravidelně na druhém místě hned za favorizovanou ČSSD. Věříte v takový reálný volební výsledek komunistů?
Volebním průzkumům příliš nevěřím, jejich výsledky často korespondují s tím, kdo hradí náklady na takovýto průzkum. Nicméně zkušenosti z dřívějších voleb ukazují, že v případě KSČM se snoubí jednak to, že se hodně lidí bojí otevřeně přiznat podporu KSČM a jednak to, že výběr respondentů průzkumu probíhá v prostředí, ve kterém se příznivci KSČM moc nepohybují. Z toho se dá vyvozovat, že skutečné výsledky voleb nebudou pro naši stranu horší než ukazuje průzkum, spíše naopak.
Obsáhlý archiv průzkumů na serveru ParlamentníListy.cz:
-
CVVM, MÉDEA RESEARCH, PPM FACTUM, SANEP , SC&C, STEM
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka už předem avizoval, že pokud jeho strana vyhraje volby a bude se ohlížet po případném koaličním partnerovi, s komunisty na vládní úrovni určitě spolupracovat nebude. Bojí se prý toho, že by sociální demokracii taková koalice poškodila. Co na to říkáte?
K tomu lze říci pouze tolik, že koalice s ČSSD by poškodila KSČM, protože by na sebe převzala morální odpovědnost za privatizační hrůzy, na kterých ČSSD s pravicí spolupracovala. Dále by převzala odpovědnost za vytvoření korupčního prostředí a dalších neduhů posledních dvaceti let
Sobotka také uvedl, že je po volbách možná jednobarevná vláda ČSSD s podporou komunistů. Je tato varianta pro vás přijatelná?
Tato varianta je pro mne přijatelná v případě, že to bude jediná cesta, jak zabránit vládě pravice. V takovém případě by ale KSČM měla v maximální možné míře prosazovat svůj volební program, jednat s ČSSD tvrdě, ale korektně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera