Pokud se občas ozývají hlasy zpochybňující, zda máme v Česku svobodu slova, co je proti tomu kauza dopisu, který zaslal komisař EU pro vnitřní trh Thierry Breton majiteli sítě X Elonu Muskovi před jeho „konverzací“ s exprezidentem Donaldem Trumpem. V něm Muskovi vyhrožuje, že by jeho platforma mohla mít potíže v případě šíření „závadného obsahu“. Trumpův tým se vůči tomu ohradil s tím, že Evropská unie je nepřítelem svobody slova a nemá žádnou pravomoc diktovat republikánům, jak mají vést kampaň. Co si o tomto komisařově varování myslíte?
Víte – já bych se zastavila u vašeho výroku „co je to (u nás) proti kauze Elona Muska“. Musíme si uvědomit jednu věc. To, čemu čelí Elon Musk, totiž JE i u nás, jediný rozdíl je v tom, že Musk se rozhodl jako jediná sociální síť pravdu zveřejňovat. A udělal to už poněkolikáté. Jeho prvním počinem v této oblasti byla kauza Twitter files, která ukázala, že sociální sítě jsou vládou USA tlačeny k tomu, aby cenzurovaly obsah. Tato cenzura a ovlivňování veřejného mínění na zadání vlády skončilo na platformě X teprve až poté, co ji Musk koupil a vše zveřejnil. Teď to udělal znovu – akorát že tentokrát tou institucí, která se dopouští cenzury a ovlivňování veřejného mínění, je Evropská komise.
A teď to podstatné: komisař EU pro vnitřní trh Thierry Breton se odvolával ve „varování“ Elonu Muskovi na zákon DSA, který byl přijat na úrovni celé EU. A už platí i u nás. Jinými slovy, cenzura a ovlivňování veřejného mínění už platí i u nás. Proč to mnoho lidí ještě nevidí, je jednoduché – podstatou cenzury je, že se k lidem nedostávají některé informace. A podobně jako bez brýlí se špatně hledají brýle, tak také bez informací se špatně vyhodnocují informace. Neboli v cenzuře je těžké pro mnoho lidí identifikovat cenzuru. Ale my - kdo pracujeme s médii, hojně publikujeme na sociálních sítích, zajímáme se o DSA, sledujeme tato fakta – moc dobře víme, že cenzura běží, jen se snaží být neviditelná.
Bohužel, z historie i přítomnosti víme, že cenzura skoro vždy hraje klíčovou roli v nastolení a udržení totalitních režimů, protože umožňuje kontrolu nad informacemi, které formují myšlení a chování obyvatelstva, a tím udržuje moc autoritářských vládců neomezenou a nekontrolovanou. Takže jakmile se někde začne byť jen v náznaku objevovat cenzura a autocenzura, je to pro nás velký red flag. A cenzura se nejen že objevuje a šíří, ale je dokonce již i uzákoněna (například v podobě DSA zákona) a od roku 2024 máme v České republice funkci vrchního státního cenzora. To samo o sobě by mělo každého zalarmovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník