Na ČT mi řekli: „Už to stačí, na shledanou.“ A pak přišel Dienstbier. Pavel Černý popsal, jak s ním vyběhli. Teď se ale směje on, Češi směřují k ústavnímu dodatku

02.08.2021 4:31 | Rozhovor

Česko jako ostrůvek svobody? I tak se podle elitního bezpečnostního instruktora Pavla Černého dá vnímat současná situace, umocněná senátním schválením ústavní novely o právu občanů na sebeobranu se zbraní. Černý, který stojí v čele lidskoprávní organizace Liga LIBE, která ve věci ústavního dodatku úspěšně zmobilizovala statisíce občanů, hovoří o tom, jaké nástrahy a problémy snahu o schválení ústavního dodatku provázely. Hořce vzpomíná třeba na pirátskou senátorku Adélu Šípovou, nebo na exsenátora Jiřího Dienstbiera. S ním se jednou ohledně debaty o přínosu legálně držených zbraní potkal v ČT. Tedy, ono to bylo trochu jinak. Měli se potkat. Ale Pavel Černý vypráví o chování veřejnoprávní televize, které ho velmi nehezky překvapilo.

Na ČT mi řekli: „Už to stačí, na shledanou.“ A pak přišel Dienstbier. Pavel Černý popsal, jak s ním vyběhli. Teď se ale směje on, Češi směřují k ústavnímu dodatku
Foto: Archiv PČ
Popisek: Prezident spolku LIGA LIBE Pavel Černý, pplk. v.v.

Zbývá jen podpis prezidenta a v Česku bude právo na obranu života se zbraní povýšeno na ústavní. Změna Ústavy ČR po koordinovaném tlaku stovek tisíc občanů. Jde podle vás o historický krok?

Rozhodně. Ještě se totiž nikdy na světě nestalo, že by jednak byla vůbec zavedená do ústavy nějakého státu podobná klauzule, když pomineme tzv. druhý ústavní dodatek ve Spojených státech.  A už vůbec ne, že by tyto snahy byly iniciovány a celou dobu tlačeny samotnými občany. Zde míněno statisíci občanů, kteří podepsali obě naše petice, jež byly vytvořené a organizované právě naší Ligou LIBE.

Jsme velmi rádi, že se následně skutečně podařilo pro věc tímto způsobem získat politiky, a to napříč celou politickou scénou. Nejen v Senátu, ale následně i v Poslanecké sněmovně, a taktéž v neposlední řadě i včetně podpory vlády a českého premiéra Andreje Babiše. Navíc, kdy se kde stalo, aby petici podepsal, tedy k tomuto občanskému hnutí se už v počátcích svým podpisem aktivně připojil nejen předseda Sněmovny, plus oba, tedy předchozí i současný, předsedové Senátu – a taktéž dokonce i prezident republiky se svou chotí? To vážně, uznejte, nemá obdoby...

Zmínil jste ten druhý ústavní dodatek v USA. Já se toho trochu chytnu; nepřijde vám teď, podle vývoje ve Spojených státech, že tamní svobody, a nejenom ty zbraňové, jsou trochu na ústupu?

Ano. Ten nový trend vnímáme nejen v USA, ale pochopitelně i zde v Evropě, především ve státech EU na západ od nás. V USA ten jejich dodatek je problematický v tom, že je tam velká, a to i soudní nezávislost jednotlivých států. Takže v některých státech je přístup k zbraním vysloveně restriktivní. Paradoxně to jsou ty, kde tam dlouho vládnoucí členové Demokratické strany obrali lidi o jejich práva a nesmyslnými zákazy omezili schopnost obrany jich samotných i jejich nejbližších. A paradoxně to jsou ty samé státy, kde je zločinnost největší. Tedy tam, kde jsou sice zákazy LEGÁLNÍCH soukromých zbraní nejpřísnější, ale pro někoho překvapivě je právě zde počet zastřelených a palnou zbraní zraněných lidí nejvyšší. Protože se to samozřejmě děje pomocí zbraní nelegálních.

Víte, např. v New Yorku se stalo to, že nakonec byl vyhrán soud na základě práv, která jsou tamním občanům dána tím druhým ústavním dodatkem. Konkrétně stát New York totiž dlouho zakazoval svým občanům umožnit nošení soukromých zbraní. Protože počet takových povolení k nošení zbraně by snad, nepřeháním, šel na jedné či dvou rukou spočítat, jak málo jich bylo vydáno.

Sami úředníci a politici prohranou soudní při vyřešili vskutku šalamounsky. A to tím, že ta licence pro nošení sice bude běžným občanům umožněna, ale jen těm, kteří si udělají speciální kurz u jimi certifikovaného instruktora. Ale co vím, dodnes ten instruktor, který by lidi vyzkoušel, a tak by jim bylo umožněno zbraň nosit, dosud nebyl těmi úřady určen. Takže některé státy, i přes ten druhý dodatek ústavy, dělají všechno pro to, aby ta práva místní lidé nemohli uplatnit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To bude velká legrace.“ Historik Fidler se děsí, jak se má nově učit historie

18:10 „To bude velká legrace.“ Historik Fidler se děsí, jak se má nově učit historie

„V dějepise se přestane učit chronologicky a budou preferována průřezová témata napříč časem a bez o…