Nová krize s počátkem v Německu? Šílené sumy, EU nenechá Deutsche Bank padnout. Ekonom Ševčík vysvětluje, co přijde

26.07.2019 4:43 | Zprávy

ROZHOVOR Německý finanční obr Deutsche Bank se dostal do problémů a projde obří a velmi nákladnou restrukturalizací. „Deutsche Bank patří již několik let k velmi rizikové skupině bank. V některých aspektech je na tom stejně špatně jako mnohé italské, španělské či francouzské banky," vysvětluje ekonom Miroslav Ševčík. Podle něj ale vzhledem ke své velikosti představuje mnohem větší riziko právě německý kolos. Za hazard Ševčík označuje vyplacení 127 miliard na odstupném pro končící zaměstnance ústavu. Náklady na restrukturalizaci by dokázaly půl roku živit české důchodce, všímá si ekonom. A problémy zde zdaleka nekončí. Nová krize by mohla mít evropský rozměr...

Nová krize s počátkem v Německu? Šílené sumy, EU nenechá Deutsche Bank padnout. Ekonom Ševčík vysvětluje, co přijde
Foto: Daniela Černá
Popisek: Miroslav Ševčík, vysokoškolský pedagog a ekonomický expert hnutí Trikolóra

Německý finanční kolos Deutsche Bank má problémy. Banka oznámila, že do roku 2022 plánuje zrušit 18 000 pracovních míst, o práci tedy přijde každý pátý zaměstnanec, banka také výrazně omezí například globální obchodování s akciemi. Jen restrukturalizace samotná má vyjít na takřka 190 miliard korun. Jak závažný je problém Deutsche Bank?

Deutsche Bank patří již několik let k velmi rizikové skupině bank. V některých aspektech je na tom stejně špatně jako mnohé italské, španělské či francouzské banky. Vzhledem ke své velikosti však představuje podstatně větší rizika než banky jižního křídla Evropské unie.

18 tisíc zaměstnanců, které Deutsche Bank propustí, si rozdělí odstupné v souhrnné výši 127 miliard korun. Hrubým odhadem to vychází na odstupné 7 milionů korun pro každého zaměstnance. Jde v takové situaci o mravné částky?

Co je mravné či nemravné, ponechám na vyhodnocení vašich čtenářů. Pokud však chce banka rozdělit opravdu 127 mld. Kč mezi své propouštěné zaměstnance, lze to hodnotit jako hazard. Je-li odhadovaná částka na restrukturalizaci v přepočtu bankou uváděných 190 mld. Kč, blíží se tato částka polovině toho, co dostanou všichni důchodci v ČR za jeden rok. Ale v Německu v posledních letech provádí nesmyslnou politiku stát, proč by hloupou politiku neprováděla téměř krachující banka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 3


Osobnost měsíce

Ing. Petr Třešňák

  • Piráti
  • městský radní
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

8:15 Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

„Snižování produkčního zemědělství už nyní ukazuje nedostatek vepřového masa, vajíček, mléka, drůbež…