KSČM vyzvala loni na podzim exposlance strany, aby do jejího rozpočtu dali půlku svého odchodného. To činilo u většiny z nich kolem půl milionu korun. Nikdo z nich to ale podle mluvčí strany Heleny Grofové neudělal. Překvapuje vás to?
Nepřekvapuje. A nepřekvapilo by mě to u žádného jiného poslance bez ohledu na stranickou příslušnost. Kapři si přece rybník nevypustí a čuníci si koryta neupřou. Mimochodem je do nebe volající, že poslanci vůbec jakékoliv odchodné dostávají. Vzhledem k tomu, jaké nesmyslné částky a náhrady pobírají za často tristní a neadekvátní výkon své funkce. Často mám naopak dojem, že by za činnost prováděnou nezřídka v rozporu nebo dokonce proti zájmům občanů vlastní země měli dávat peníze oni lidem a ne naopak.
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) na twitteru sdílel jeden z prvních výstupů svého plánu na kontrolu marží obchodníků s potravinami. Odhalený případ „keťasení“ se týká točeného salámu, který byl prodáván s obchodní přirážkou 246 %. Je toto úspěch, který by měl ministr „prodávat“ na svých sociálních sítích? Působí to pravicově?
Pravicově to samozřejmě nepůsobí. Ale současná vláda přece – tedy možná kromě jejich demagogických slov – pravicová vůbec není. Jde o středově – co se svobody týká ne-li levicově, liberální spletenec. KDU-ČSL jsou pak z logiky věci levicoví. Ohledně kontroly marží jsem v principu proti, protože stejně jako život i trh si většinou najde cestu.
Nicméně v době všemožných regulací a prakticky nekřesťanské svévole některých odvětví se určitému dohledu přestávám divit. Nebuďme ale naivní a mějme na paměti, že kromě obchodníků z jejich zvýšených cen profitují i naši vládnoucí politici v rámci státního rozpočtu. Proto ono trpění, ne-li souhlas s růstem cen i tam, kde není podložen reálným stavem věcí. A vzhledem k neuvěřitelnému ožebračování daňových poplatníků třeba skrze pohonné hmoty, na jejichž ceny jsou pak logicky navázány ceny prakticky všeho dalšího, je salám vlastně úsměvný.
Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly bychom měli cenovou rozkolísanost řešit zákonem a slevové akce by měly být limitovány, neboť zemědělci pak musí prodávat za likvidační ceny. Váš názor?
Jak jsem psal výše. Jakkoliv si trh najde cestu, tak zjevné sdírání občanů z kůže skrze často uměle, nikoliv realitou podložené, rostoucí ceny, je přes čáru. V případě pohonných hmot pak jde dlouhodobě de facto o tolerované oligopolní jednání.
Primátor Zdeněk Hřib společně s dalšími politiky slavnostně zahájil výstavbu linky D pražského metra. Trasa má vyjít na zhruba 100 miliard korun a první cestující se mají projet už za 7 let. Věříte tomu, že se podaří dodržet rozpočet i termín?
Nevěřím ani jednomu a myslím, že nejsem sám. A pokud u tohoto projektu budou Piráti v čele s pravověrnou nekompetentní loutkou Hřibem, pak potěš pánbůh.
Smutná zpráva přišla z Bratislavy. V tamním babyboxu bylo nalezeno mrtvé dítě, selhal totiž varovný systém zařízení, který neupozornil pracovníky nemocnice na přítomnost dítěte. Kauza obnovila volání po zrušení babyboxů u nás. Jaký je váš názor?
Bohužel a bohudíky všechno má své pro i proti a všechno má rovněž své občasné mouchy. Jakkoliv to u této velmi smutné zprávy může znít morbidně. Babyboxy bych však nezatracoval. Stačí dát na váhy počet zdravých dětí, které možná jen díky nim zůstaly naživu, a počet případů jako ten výše zmíněný. Spíše je třeba zapracovat na varovném systému tak, aby se maximálně eliminovalo riziko jeho selhání.
Německo se údajně do konce roku chystá zastavit dovoz ruské ropy. Plyn má následovat. Věříte, že se to skutečně stane? Jak do toho promluví skandál kancléře Scholze, který podle kritiků brzdí pomoc Ukrajině?
Stát se může cokoliv, ale nemyslím si, že je to úplně možné. Ačkoliv by si třeba USA určitě přály více dodávat do Evropy za nemalý peníz zkapalněný plyn.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs