Česká televize stále nemá schváleny výroční zprávy Sněmovnou, kde došlo k dalšímu dlouhému jednání. Jde o obstrukce, jak tvrdí opozice? Měli by zprávy zůstat neschváleny s následky výměny například ředitele televize Petra Dvořáka?
Česká televize je dlouhodobě zmanipulovaná, neříká pravdu a uvádí diváky v omyl. Uvedu pouze příklady z poslední doby, protože by to jinak trvalo nekonečně. Vzpomeňte, jak v září odvysílala Česká televize reportáž, v níž moderátor Jiří Hynek řekl dokonce třikrát o premiérovi Andreji Babišovi, že je bývalý premiér. Moderátorka Světlana Witowská to nijak neopravila, nevymezila se a taková reportáž je odvysílána ve zpravodajské redakci, protože v České televizi prostě pracují způsobem, že přání je otcem myšlenky, což je nepřijatelné.
Další příklad máme z minulého týdne, kdy se střední škola na Plzeňsku ohradila a už dělá právní kroky proti České televizi, protože o nich odvysílala nepravdivou reportáž. Vedení školy podle ní před návštěvou Andreje Babiše zakázalo žákům klást dotazy na minulost premiéra Andreje Babiše, StB a kolem Čapího hnízda. Ukázalo se však, že to vůbec není pravda a Česká televize vycházela ze zcela neověřeného zdroje jakési studentky, která tam ani nebyla a napsala to na Facebook. Přitom vůbec nikdo nic nezakázal. A takovým způsobem oni pracují. To není normální.
Například jsem už pět let nebyl pozván do pořadu Otázky Václava Moravce – nikoliv, že jsem byl pozván a odmítl jsem – nebyl jsem prostě pozván. Hnutí SPD získalo ve volbách jedenáct procent a stejně mne nepozvali. Naši voliči jsou nespokojení, že platí svými koncesionářskými poplatky nuceně propagaci jiných politických stran, protože Otázky Václava Moravce jsou nejsledovanějším diskusním pořadem České televize, a nemohou slyšet vyjádření svého předsedy. Navíc začerňují smlouvy, což mi přijde neadekvátní, když pořady v režii sluníčkářské úderky České televize,168 hodin, Reportéři ČT a Newsroom ČT24, si hrají na transparentnost, ačkoliv zároveň tolerují střety zájmů, začerňování smluv a lživé informace, které podává Česká televize.
Kdo dělá obstrukce je TOP 09, která si při předminulém projednávání zprávy dala před koncem třicet minut pauzu, když už mělo dojít na hlasování. Proto k němu nedošlo.
Z vašeho pohledu jsou tedy důvody k neschválení zpráv oprávněné. Poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) řekl: „Na semináři jsem se dozvěděl, že generální ředitel České televize a jeho žena vlastní společnost, jejíž obchodní činnost je propagována ve vysílání České televize, a to navíc zdarma. Každý, kdo si někdy přečetl Kodex České televize, speciálně jeho článek 22.1, tak ví, že jde o hrubý střet zájmů.“ Co říkáte na zjištění střetu zájmů ředitele České televize Petra Dvořáka?
Já jsem byl tou informací nemile překvapen, protože o těchto a dalších věcech jsem nevěděl, a je vidět, že podobných věcí je spousta. Ředitel České televize má přímý střet zájmů v souvislosti s firmou své manželky. To je další záležitost, která je nepřijatelná. V této souvislosti hnutí SPD žádné obstrukce nedělá, protože my od začátku říkáme, jak budeme hlasovat. Budeme proti schválení výročních zpráv o činnosti a hospodaření České televize a byli bychom rádi, aby současná rada České televize, která neodvání dobrou práci, a jsou to nominanti jiných politických stran, měla být vyměněna a měl by skončit i generální ředitel televize.
Navíc na semináři o České televize řekl ředitel Petr Dvořák, že o tomto střetu zájmů v souvislosti s firmou své manželky informoval Radu České televize. A Bednář z Rady řekl, že to vůbec nevěděli. Podívejte se, jak jeden nebo druhý lže. To je jisté a něco je špatně.
Rada České televize má za úkol Českou televizi kontrolovat, ale mnohokrát to vypadá, že se jí spíše zastává…
To je úplná pravda. Já se snažím být vždy korektní a spravedlivý. Pojďme si vysvětlit rozdíl mezi Radou pro rozhlasové a televizní vysílání – tedy úřad, který má přes 50 zaměstnanců – a mezi Radou České televize či Radou Českého rozhlasu. Když Rada České televize, která nemá žádný úřad, obdrží stížnosti, pošle je do České televize a ta připravuje stanoviska. Samozřejmě taková, které vyhovují České televizi, protože to dělají pracovníci České televize. Neboli cokoliv Rada České televize řeší, vždy vychází ze stanovisek České televize. Jde o neuvěřitelnou situaci zvláště, pokud jsou radní zaměřeni probruselsky a nekriticky k České televizi.
Radní jsou plně spokojení s tím, že veškeré podklady připravuje Česká televize, kterou mají kontrolovat a z těchto materiálů vychází. Logickým závěrem je, že se v podstatě vždy probírají materiály, které jsou na míru připravené z České televize, takže nemůže dojít ke kritickému závěru. To je opravdu skandální. Právě proto je potřeba vyměnit radní České televize tak, aby šlo skutečně o osobnosti, které v tomto nastaveném formátu budou schopni kriticky vyhodnotit vysílání České televize, a to zcela flagrantní a zcela průkazné nedodržování zákona, zvláště v pasáži o vyváženosti. Příklady jsme si ukázali. Je neuvěřitelné, co si Česká televize dnes dovoluje.
Současný stav mají na svědomí zástupci politických stran, které jsou dnes ve Sněmovně v menšině, protože období, na nějž jsou voleni radní, je šestileté. Navíc jsou v menšině, protože jde o strany probruselské, proimigrační strany, antivlastenecké strany a podobně.
Jaké nabízíte řešení?
Hnutí SPD přišlo s konstruktivním řešením. Minulý týden jsme podali zákon na zrušení koncesionářských poplatků České televizi pro všechny pobírající invalidní a starobní důchod, pro všechny rodiče samoživitele a pro všechny občany, kteří mají příjem méně než čtyřnásobek životního minima, což je zhruba 14 tisíc korun čistého. A také pro všechny ústavy a zařízení, které se starají o invalidní a starobní důchodce. To je krok první.
Druhý krok, což je náš cíl, je zrušit koncesionářské poplatky úplně a transformovat Českou televizi na státní příspěvkovou organizaci pod přímým dozorem a kontrolou Nejvyššího kontrolního úřadu, a tak je to i v mnohých západních demokratických zemích.
Sněmovní vyšetřovací komise podá v souvislosti s privatizací OKD trestní oznámení na Zdeňka Bakalu, Bohuslava Sobotku, Vladimíra Dlouhého a další. Dočká se veřejnost spravedlivého rozuzlení a potrestání aktérů? Nebo si myslíte, že se vyhnou soudu?
Hnutí SPD prosazuje od počátku nepromlčitelnost zločinů z doby privatizace. Samozřejmě většina ostatních stran ve Sněmovně se snaží tyto záležitosti zamést pod koberec. Plně souhlasíme se závěry vyšetřovací komise a plně souhlasíme s tím, že je potřeba znovu a znovu prošetřit vytunelování OKD – a ta fakta jsou přece jasná. Prodej menšinového státního podílu OKD podepsal tehdejší ministr financí a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a cena byla i podle znaleckého posudku mezinárodní renomované auditorské firmy výrazně podhodnocena.
Druhým faktem je, že spolužák Bohuslava Sobotky, advokát Radek Pokorný pracoval jak pro stát, tak také pro nabyvatele, takže od začátku zde byl jasný střet zájmů. Takto bych mohl pokračovat. Je třeba to prošetři a celá situace je tristní. Na jednu stranu Zdeněk Bakala má obrovské jmění a platí v České republice novináře, protože vlastní Hospodářské noviny, Respekt, Aktuálně.cz, a platí také internetovou televizi DVTV a poštvává tyto novináře proti nepohodlným politikům. Na druhou stranu zde máme obrovské množství postižených občanů na Havířovsku a Karvinsku ohledně bytů OKD a bakalovským jednáním ji v podstatě firma, v níž byl spoluvlastníkem Zdeněk Bakala, uvedla do obrovských problémů. To znamená na jedné straně peníze má a na druhou stranu je zde spousta zoufalých občanů.
Budou aktéři potrestáni?
Já bych si přál, aby byli potrestáni viníci. Ale bohužel mám takový špatný pocit, že české soudnictví neumožní viníky potrestat, a to jsme viděli i v případě Mostecké uhelné společnosti. České soudy nebyly schopny viníky privatizace potrestat, ale švýcarské soudy ano. To je skutečně pozoruhodné.
Právě proto, že soudnictví v České republice nefunguje, hnutí SPD dlouhodobě navrhuje a vládní strany v tom brání zavést časově omezený mandát soudců a jejich přímou hmotnou zodpovědnost. Tím pádem by se museli snažit.
V popularitě nové vyhrál Václav Klaus mladší, v důvěře s 42 procenty předběhl premiéra Andreje Babiše o čtyři procenta. O třetí místo se dělíte vy s předsedou pirátů Ivanem Bartošem. Co tomu říkáte? A jaký je váš tip? Dostane se hnutí Trikolóra do Sněmovny?
Já jsem byl v tomto žebříčku v minulosti také na prvním místě a teď jsem třetí. Z mé osobní zkušenosti mohu říci, že to v podstatě v případě Václava Klause mladšího znamená, že má určitou startovací pozici, a jako já jsem začínal s novým hnutím, tak on nyní začíná také s novým hnutím. Vlastně dodnes se mu mainstreamová média v uvozovkách nevěnovala stejně, jako se tehdy nevěnovala mně, protože jsem v politice s vlastním hnutím začínal. Nyní se na něj soustředí sluníčkářská média stejně jako na mne, jako na Zemana a Babiše a bude si to muset vybojovat proti šíleným lhářům, manipulátorům a různým politickým neziskovkám.
Bude to chtít hodně odvahy, hodně síly, hodně píle, hodně práce, protože já sám jsem to zažil na vlastní kůži. Část mainstreamových českých novinářů budou zcela bez skrupulí lhát, budou překrucovat, jako to dělají u mne, u Zemana a dalších. Budou se ho snažit občansky zničit, zničit rodinu, to všechno zažívám já každodenně a nyní to teprve začíná. A lidsky držím každému slušnému člověku palce, aby to nad mediálními gaunery vyhrál.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová