Kritizuje reformní kroky minulé vlády. „Kdyby se chovala prorůstově a efektivně, nemáme u nás milion lidí žijících v chudobě." Ke svému vstupu do politiky říká. "Chci zastupovat slušné a poctivé lidi. Myslím, že je naše politika potřebuje. Jinak mám obavy, že zkrachuje,“ domnívá se.
Představuje i hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. „Hlavním cílem našeho hnutí je změna politického systému v naší zemi. Chceme prosadit a uzákonit obecné referendum, osobní a trestní odpovědnost politiků a jejich odvolatelnost, přímou volbu poslanců, hejtmanů a starostů.“
Sloučení nemocnic znamená vyhazov pro čtyřicet lidí a omezení zdravotní péče
Aktuálně v těchto dnech probíhá jednání o slučovaní liberecké a turnovské nemocnice. „Pokud k němu dojde, přijde o práci čtyřicet až padesát lidí, převážně z technického a administrativního úseku turnovské nemocnice. Ale propouštění se může týkat i zdravotnického personálu. U lidí bez kvalifikace z prádelny či kuchyně bude velmi těžké najít si jinou práci,“ myslí si Hnyková, která přes dvacet let jako odborářka hájí zaměstnance a jejich osud jí tedy není lhostejný.
„Nyní garantují, že zdravotní péče bude v Turnově zachována, ale mám obavy, co se stane za nějaký čas. Aby to nedopadlo jako v Lomnici nad Popelkou či Tanvaldě, kde jim zůstaly pouze nemocnice s následnou péčí. Chybí jakákoliv koncepce. Třeba starosta Semil Farský, poslanec TOP 09 a Starostů, si přes svého ministra zdravotnictví prosadil ve svém městě zřízení ortopedie, za což je tam jistě chválen. Zároveň ale hodil přes palubu turnovskou nemocnici a některá její oddělení," upozorňuje Hnyková.
Ona sama je proti sloučení nemocnic, navrhuje jejich vzájemnou spolupráci. Hnutí Úsvit prosazuje ve svém programu výrazně větší využití institutu referenda. Hnyková ho navrhuje i v tomto případě. „Aby si Turnované sami rozhodli, jak chtějí s nemocnicí naložit," zmiňuje.
Ve ztrátě jsou všechy nemocnice
Ke slučování nemocnic má dojít z úsporných důvodů, ročně by měla nastat úspora 15 milionů korun. Ale i liberecká nemocnice nyní vykazuje ztrátu 69 milionů korun, zatímco loni vykazovala zisk. Není to však žádné její specifikum. „Ve ztrátě se kvůli špatné úhradové vyhlášce ocitly všechny nemocnice. Stát takhle zdravotnictví okrádá kvůli reformám minulé vlády. Zvýšení DPH vyvedlo z nemocnic šest miliard korun," uvádí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban