Okamurovec z drsného kraje nesouhlasí s paní Šiklovou: Lidé prahnou po přímé demokracii, politici pro ně nic nedělají

28.09.2013 6:55 | Zprávy

ROZHOVOR Slova známé socioložky Jiřiny Šiklové, která se tento týden v rozhovoru pro ParlamentíListy.cz razantně ohradila proti přímé demokracii, nejsou příliš libá sluchu radního Josefa Suchého z Klášterce nad Ohří. Ten totiž kandiduje za Okamurův Úsvit přímé demokracie. Nebojí se s ní ale souhlasit, když jde o příživníky a nemakačenka, co chtějí od státu peníze na byty.

Okamurovec z drsného kraje nesouhlasí s paní Šiklovou: Lidé prahnou po přímé demokracii, politici pro ně nic nedělají
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Josef Suchý

Žijete v Ústeckém kraji, kde tento týden socioložka Jiřina Šiklová při své návštěvě Mostu doslova smetla možnost přímé demokracie v České republice. Kandidujete za hnutí Úsvit přímé demokracie, které ji má zakotvenu přímo v názvu. Co na to říkáte, že vás známá někdejší disidentka v podstatě háže do pytle s „idioty, kteří chtějí přímou volbu prezidenta“?

Paní socioložka Jiřina Šiklová je upřímná a svérázná, což dokládá její slovník. Za to si jí také vážím. Nějak ale nerozumím jejímu postoji k přímé demokracii. Asi by stálo za to si o tom s paní socioložkou promluvit. Nevím totiž, jestli je zapřisáhlým odpůrcem přímé demokracie, nebo jen odpůrcem prvků přímé demokracie v systému, který není – jak správně říká – prezidentský. Připomeňme si, že tu byla občanská poptávka po přímé demokracii. A proč? Protože politické prostředí začalo být nedůvěryhodné, plné korupčních kauz a pro lidi se nic nedělalo.

Každý správný občan přece ví, co je pro něj ve státě dobré. Každý slušný a řádný občan chce mít práci nebo podmínky k podnikání, chce mít schopné a stabilní úřady, které mu pomáhají v životních situacích, očekává, že stát bude s vybíranými daněmi hospodařit efektivně. To znamená, že nebudou předražené zakázky na silnice jen proto, aby si 50 procent rozdělil kdosi, kdo o zakázce rozhoduje. Každý chce mít slušný život. Navíc když si platí daně. A jsme u jádra problému.

Jak tedy podle vás funguje tento stát, když ne dobře?

Funguje tak, jak jsem popsal? Ne, bohužel. Bez práce jsou tu až statisíce lidí. Další tisíce lidí jsou na pokraji nouze. Středním a poctivým podnikatelům tu vláda přikládá stále víc na bedra. Naopak určitým skupinám, řekněme kmotrům, se tu podniká jedna báseň: Získávají státní zakázky, dodejme předražené, takže nejenže mají práci, ale ještě ´malou domů´. Byrokracie, místo aby byla pro občana, tak jde proti němu. A k úplnosti už pak stačí, že chudáka občana kolikrát neprávem ožebračí exekutor. Myslíte, že se tohle někomu líbí? Myslí si snad nějaký odvážlivec, že to je idea státu?

Přímá demokracie to tedy podle vás může vyřešit?

To, co jsem před chvíli řekl, jde přímo proti občanům. Proto se prosím nedivme, že se objevily myšlenky na přímou demokracii. Máme toho všichni dost. Těch kauz. Těch příkoří, co se lidem dějí. Je pětadvacet let po socialismu a lidi tu už jsou o něco chytřejší. Vidí, že když přímá demokracie funguje jinde, proč by nemohla fungovat u nás?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Odvetné kroky. Okamura by vůči Ukrajině nejednal v rukavičkách

18:00 Odvetné kroky. Okamura by vůči Ukrajině nejednal v rukavičkách

Pokud nás Ukrajina takto zjevně poškodila, Česká republika by podle nás měla podniknout odvetné krok…