Pamatujete? 150 tisíc naštvaných na Václaváku. Středula připomíná, jak to bylo za Kalouska. A vládě radí, jak stejný scénář neopakovat

04.05.2020 21:37 | Zprávy

ROZHOVOR Šéf odborářů Josef Středula apeluje na vládu, aby dodržovala zákoník práce a všechny kroky týkající se zaměstnavatelů konzultovala s nimi. „K tomu bohužel nedochází a nám to pochopitelně vadí. Šlo o jeden z bodů, který jsme dnes hned na úvod jednání tripartity sdělili,“ říká předseda Českomoravské konfederace odborových svazů. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také popsal, s jakými problémy se právě české firmy potýkají a kde je nutné udělat změny.

Pamatujete? 150 tisíc naštvaných na Václaváku. Středula připomíná, jak to bylo za Kalouska. A vládě radí, jak stejný scénář neopakovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula

Co právě teď zabírá šéfovi českých odborářů, v době koronakrize, nejvíce času?

Největší problém je v tom, že vláda připravuje mnohdy velmi překotně různé návrhy, které nejsou konzultovány, kde neprobíhá standardní sociální dialog, a to samozřejmě způsobuje velké problémy. Na řadě těchto námětů je vidět, že jsou ušity horkou jehlou, nejsou řádně provázány, dělají se někdy přísně odděleně resortně, tudíž nemají přesah do dalších resortů. Nemají přesah ani do makroekonomické části, takže na jedné straně vznikne nějaký nápad, ten nápad se někomu líbí, ale nepromyslí ho až do detailů nebo do nějakých, byť hrubých dopadů, a to nám samozřejmě činí největší problém, protože pak jsou některá rozhodnutí přijímána tak, že se i těžko vysvětlují.

Navíc jedno z velkých témat je rozvolňování opatření pro lidi. Přitom lidé v normálních fabrikách pracují celou dobu a nikdo se neptá, proč pracují třicet centimetrů od sebe. Pak vyjdou za brány fabriky a tam jako by byl jiný svět, ve kterém musí být dva metry od sebe a ve skupinkách menších, větších a tak dále. To jsou pro nás velice složité situace, lidé jsou logicky nervózní, nemají pocit, že jsou bráni jako zodpovědná kategorie. Vypadá to skoro, jako by se o nich nemluvilo, protože nikdo nechce mít zodpovědnost. Jde o záležitosti, které dělají celou situaci mnohem nervóznější, mnohem labilnější na cokoliv. Při přemíře různých tiskových konferencí a sdělení ztrácejí lidé přehled, co povoleno je, a co není. Co se dělat má, a co nemá, jaké akce už jsou umožněny.

A do toho všeho stále existuje poměrně velké množství subjektů, které nemohu svoji práci vykonávat, jak ji vykonávaly, a tudíž se ptají, zda jim bude nějako pomoženo, protože některé nástroje nebyly nastaveny dobře. V důsledku se ptají, pro koho vlastně byla pomoc určena, když na ni někteří vůbec nedosáhli.

Proti tomu stojí informace, kolik už bylo na pomoc vydáno peněz, ale mnohdy jde o snahu o co nejlepší marketingový tah, aniž by to odpovídalo reálné skutečnosti. Lidé se ptají, kdo vlastně pomoc dostal, jakou pomoc dostal a zda ji dostal. Neustále spíše narážejí na skutečnost, že těch, kdo pomoc dostali, je prakticky pramálo. Jsou konkrétní případy, které fungují, ale jsou i případy, které bohužel nefungují, a zjevují se nové typy problémů. Jestli se ptáte, tak je to komplexní problém denní operativy, aniž by v tom byla nějaká systémová linka.

Zmínil jste, že s vámi vláda dostatečně nekonzultovala svá rozhodnutí. Jak byste si tu spolupráci tedy představoval?

My si to představujeme tak, jak je to dáno zákony. Všechny návrhy by měly být projednány se sociálními partnery, tedy s odbory, se zaměstnavateli. K tomu bohužel nedochází, a nám to pochopitelně vadí, a to byl jeden z bodů, který jsme dnes hned na úvod předsednictví a tripartity sdělili – měl by být dodržován paragraf 320 zákoníku práce (návrhy zákonů se projednávají s příslušnými odborovými organizacemi, pozn. red.).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel vyprávěl na škole o USA. Markétě Šichtařové se nezamlouvá, že se studenti neozvali

18:30 Pavel vyprávěl na škole o USA. Markétě Šichtařové se nezamlouvá, že se studenti neozvali

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Na debatě se studenty prohlásil prezident Petr Pavel v souvislosti s ne…