Pane Bakalo, táhněte k čertu, napsal zklamaný politik. Hovořili jsme s ním o kapitalismu a odpovědnosti

20.09.2013 7:43 | Zprávy

ROZHOVOR Bývalý jaderný fyzik se zkušenostmi z vedení mezinárodní firmy, starosta jedné z obcí za Prahou a předseda společného klubu zastupitelů STAN a TOP 09 ve Středočeském kraji Věslav Michalik, který napsal virtuální dopis miliardáři Bakalovi, v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz radí, jak by se rozumný kapitalista měl zachovat. Vyjadřuje se také k politické kultuře a vysvětluje chůzi po přímce.

Pane Bakalo, táhněte k čertu, napsal zklamaný politik. Hovořili jsme s ním o kapitalismu a odpovědnosti
Foto: STAN
Popisek: Věslav Michalík

Starosta Dolních Břežan u Prahy a předseda společného klubu zastupitelů STAN a TOP 09 ve Středočeském kraji Věslav Michalik napsal přes svůj blog na iDnes.cz dopis miliardáři Zdeňku Bakalovi, v posledních dnech značně přetřásanému kvůli společnosti OKD, která se rozhodla řešit své problémy uzavřením Dolu Paskov. Internetové lejstro vypadá zpočátku jako epopej o úspěšném podnikateli, v závěru už jako zklamání i pro ty, kteří miliardáře profesně uctívali.

Blogový příspěvek, který ve středu sepsal starosta Michalik, najdete ZDE.

Bakala byl pro vás dřív ukázkou úspěšného finančníka, milionářský příběh jako z pohádky. Už není?

Pořád je pro mě úspěšným finančníkem. Na příkladu OKD ukázal, že firma měla v sobě hodnotový potenciál v řádu 70 miliard korun, který dokázal odhalit a realizovat. To, co mu vyčítám, je míra transferů směrem k akcionářům. Dle dostupných informací se to jeví tak, že byla příliš vysoká. Mrzí mě, že většina z těchto zdrojů nebyla použita na další rozvoj firmy samotné či její přesměrování k dlouhodobě udržitelnému a životaschopnému modelu, třeba i v jiných oborech. Mohl se stát respektovaným českým kapitalistou, navázat na úspěšné příběhy z první republiky. Zdá se, že tuto šanci propásl.

Je to podle vás kapitalistou v tom horším slova významu?

Vidím velký rozdíl v tom, jak k firmám přistupují finančníci a průmyslníci. Finančník vše vidí jaksi omezeně, pouze přes peníze, jejich návratnost a zhodnocení. Průmyslník je více spojen se samotnou výrobou, obchodem a podobně. Firma či holding, která je dlouhodobě úspěšná, je schopna nalézt rovnováhu mezi těmito dvěma pohledy. V OKD zjevně převládl pohled čistě finanční. Kapitalista je ten, kdo zachází s kapitálem. Hodnocení, zda s ním zacházel lépe či hůře, může být různé, závisí na úhlu pohledu. Pan Bakala dostal možnost zacházet s ohromným kapitálem, který byl skryt v útrobách OKD. Z pohledu regionu, odkud tento kapitál pochází, je jeho stávající bilance určitě horší než lepší.

Na svém blogu jste mu napsal dopis. Poslal jste mu ho i ve skutečnosti?

Neposlal a ani nečekám konkrétní odpověď. Spíše chci, aby se lidé zamysleli nad tím, kde leží společenská zodpovědnost každého, kdo dává lidem práci. V malých firmách jsou vlastníci velmi konzervativní. Měl jsem například osobní zkušenost s firmou GZ Digital (bývalé Gramofonové závody), které rovněž prošly opakovaně obdobnou finanční restrukturalizací. Jejich většinový vlastník je zároveň generálním ředitelem, je to průmyslník, většinu vydělaných peněz zpětně investuje do firmy.

Myslíte, že cítí nějaké emoce jako ti horníci a veřejnost, která se bojí bídy?

Jsem přesvědčen o tom, že Zdeněk Bakala cítí emoce, působil v této zemi dvacet let.

V závěru svého blogového dopisu pro pana Bakalu jste napsal "táhněte k čertu"…

Jeden obyvatel naší obce mi dnes napsal, že se mnou souhlasí, ale že ta poslední věta tam nepatří. Já mu odepsal: „Asi ano, ale když jsem ji tam už jednou napsal, tak ji nechci mazat. Můj článek není perfektní stejně jako já sám.“ Zřejmě to je projev těch mých emocí. Projev mé lítosti nad tím, že to nabírá tento směr.

Mimochodem v severních Čechách, odkud na Ostravsko přijeli teď Mostečané s podporou, rovněž hrozí propouštění horníků. Pokud se neprolomí limity těžby uhlí. O tom si myslíte co?

Nesměšujme dvě věci. První je fakt, že OKD má špatné výsledky a zároveň vysoké dluhy v řádu desítek miliard a v minulosti vyplacené dividendy rovněž v řádu desítek miliard. Druhou je pak samotné uzavírání jednoho dolu. Normální firma normálně zvládá změnu výrobního programu, utlumení jednoho oboru a přechod k jinému a tak dále. Kdyby OKD měly dostatek vlastního kapitálu, tak o tom ani nevíme. Pointa není v tom, že něco končí a má to být nahrazeno něčím jiným. Pointa je v tom, že když firma disponuje ohromným kapitálem a je zřejmé, že její business model není dlouhodobě udržitelný, pak by se dle mého názoru měli vlastníci chovat společensky odpovědně a většinu kapitálu použít na přesměrování firmy k nové dlouhodobější perspektivě a ne ho použít k výplatě dividend.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Odvetné kroky. Okamura by vůči Ukrajině nejednal v rukavičkách

18:00 Odvetné kroky. Okamura by vůči Ukrajině nejednal v rukavičkách

Pokud nás Ukrajina takto zjevně poškodila, Česká republika by podle nás měla podniknout odvetné krok…