Nedávno jste pro ParlamentníListy.cz popsala, jak nelegální migranti znovu zaplavili italský ostrov Lampedusa. Jak situace vypadá nyní?
Přesně před týdnem se psalo o šestnácti vylodění během 24 hodin jenom na Lampeduse, připlulo přes 1200 migrantů. Psalo se o tom, že více než tisícovka byla zadržena libyjskou pobřežní hlídkou a přivezena zpět. Dále o nejméně třech lodích žádající o pomoc v maltské oblasti SAR a stovky dalších, připravených k odjezdu z pláží na hranici mezi Libyí a Tuniskem. Navíc loď Geo Barents, což je loď Doktorů bez hranic na své první misi, vezla na palubě 410 migrantů a také žádala o přistání v Itálii. To bylo povoleno až ve čtvrtek v přístavu Augusta a čtyři migranti byli následně pozitivně testovaní na covid-19. Maxi přistání pokračovala v pondělí a v úterý, kdy připlulo pokaždé přes 600 migrantů.
Mimo jiné, u deseti migrantů, kteří pocházeli z Bangladéše a vystoupili v úterý 15. června na Lampeduse, byla identifikována indická varianta covidu. Pokračuje přesun migrantů z hotspotu Imbriacola na Lampedusu, která opět kolabuje, a ve které bylo ještě ve středu přes 1350 migrantů. Maximální kapacita je přitom jen pro 250 osob. Ten samý den prefektura Agrigento nařídila nalodění první skupiny 150 migrantů na karanténní loď Azzurra, se kterou se dostali na Pozzallo. Odtud budou přesunuti do přijímacích středisek v jiných regionech Itálie. Dalších 80 migrantů opustilo ostrov na palubě trajektu Cossyra směřujícího do Porto Empedocle, odkud je čeká přesun do regionu Lazio. Pro dalších čtyřicet byl zajištěn přesun na palubu hlídkového člunu pobřežní stráže: Jejich konečným cílem je region Molise.
V noci ze soboty na neděli 20. června zakotvily dvě další lodě na Lampeduse. První byl zadržen člun s 53 migranty na palubě, kteří pocházejí z Kamerunu, Guineje, Pobřeží slonoviny, Mali a Gabonu. Na druhé lodi cestovalo 17 Tunisanů včetně jedné ženy a čtyř nezletilých osob bez doprovodu. Všichni se nyní nacházejí v hotspotu Imbriacola. Dále připlula v neděli další loď s 18 migranty na palubě. Po minulém víkendu, kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám, byla pár dní přistání méně početná, ale zřejmě to bude znovu nabírat na intenzitě.
Jak reagují na situací tamní obyvatelé?
Obyvatelé ostrova Lampedusa se samozřejmě často bouří. Velké protesty jsme zažili již v květnu, takže můžeme očekávat nový nával nespokojenosti. Lidé na Lampeduse by spíše než migranty potřebovali nemocnici, která tam není.
Jaké změny v kriminalitě zaznamenává Itálie za posledních pět let?
Celých 70 procent trestných činů spáchaných cizinci konají nelegálními cizinci, kteří ve skutečnosti tvoří pouze asi deset procent všech cizinců přítomných v Itálii. V důsledku toho je mimořádně vysoká také kriminalita cizinců bez povolení k pobytu. Bylo vypočítáno, že to odpovídá 34násobku rodilých Italů. Mezi nelegálním pobytem a kriminalitou tedy existuje velmi silná korelace. Je třeba si uvědomit, že nelegální přistěhovalci, kteří nemají povolení k pobytu ani formy mezinárodní ochrany, si nemohou najít běžnou práci nebo jiné formy legitimního živobytí. Je tedy jasné, že končí u kriminálních spolků. Míra kriminality regulérních cizinců je vyšší než kriminalita rodilých Italů – 1,5 až třikrát v závislosti na trestné činnosti. Skutečným problémem jsou proto trestné činy nelegálních cizinců. S jejich počtem se zvyšuje kriminalita jako taková.
Slyšela jsem, že se zvyšuje kriminalita i na severu Itálie, kde dochází k násilným trestným činům. Je to pravda? A čím je to způsobeno?
Ano, těch otřesných činů je opravdu dost. Dovolím si jmenovat konkrétní případ z 11. června, kdy byla v severoitalské oblasti v Lomazzo u města Como okradena a znásilněna 90letá stařenka 26letým Nigerijcem, který se vloupal k ní domů. Když uslyšela v kuchyni hluk, nerozmýšlela se a šla zkontrolovat, co se děje a ocitla se před mužem, který se hrabal v jejích věcech. Když ji viděl, neutekl, ale zaútočil na ni a poté ji odtáhl do jiné místnosti, kde ji znásilnil. Potom jí vzal mobilní telefon, aby si nemohla zavolat pomoc a odešel. I když byla v šoku, vyšla z domu a šla k synovi, který žije nedaleko, a zavolali policii. Policie na základě popisu našla násilníka v opuštěné budově. Měl ještě mobil stařenky u sebe.
V kasárnách policie zjistila z databáze, že se jedná o Nigerijce jménem Destiny Dike, narozeného v roce 1995. Šestadvacetiletý muž, který byl již jednou vyhoštěn z Itálie, ale poté se vrátil a žádal o status uprchlíka. Žádost byla zamítnuta, což se předtím nedozvěděl, protože mezitím utekl. Nyní je ve vězení. A mohla bych pokračovat dále... Vyšší kriminalita na severu je způsobena tím, že někteří nelegální migranti se snaží překročit hranice a dostat se například do Francie a Německa, a tak se nějak protloukají, než se jim to povede. Jiní táhnou do průmyslových oblastí na severu, protože je tam lepší obchod s drogami, prostitucí a tak dále. Lombardie má z celé Itálie nejvyšší procento migrantů.
Množství migrantů, kteří připlouvají do Itálie, stoupá, a to oproti číslům z loňského roku za stejné období. Proč tomu tak podle vás je?
Nárůst přistání představuje sociální, bezpečnostní a zdravotní problém. Data z italského ministerstva vnitra ke dni 18. června 2021 vykazují 18 358 připlutí, a to od začátku tohoto roku. Ve stejném období minulý rok připlulo 5786 migrantů a v roce 2019, ve stejném období, to byl ministrem vnitra Matteo Salvini, jich bylo 2187. Nehledě na to, že je v Itálii stále ještě nouzový stav, který trvá nepřetržitě od minulého jara, jsou ty počty absolutně alarmující a ukazují na neschopnost ministryně vnitra Lamorgeseové.
Další velice slabý článek je italské ministerstvo zahraničí v čele s ministrem Di Maio, který nezná ani zeměpis, natož geopolitiku. Na příkladu exministra Salviniho vidíme, že je mimo jiné také potřeba chtít, protože zde neschopnost hraničí s neřešením, které může být z části úmyslné. Mnoho lidí, kteří tuto situaci sledují, si takovou otázku položilo. Dále je zde stále trvající reklama Demokratické strany (PD), která se svými komplici prosazuje Ius Soli a Ius Culturae a naposled ještě návrh zákona proti takzvané homotransfobii, kam přesunuli prakticky podporu všeho nenormálního.
Nezapomeňme ani na neziskovky, které mají za podpory italského levicového politického proudu jakousi ochranu, a jejich byznys s lidským masem stále pokračuje. Libyjská pobřežní hlídka letos vrátila do Libye více než 13 tisíc lidí, což překračuje veškerá čísla v roce 2020. Stovky dalších zahynuly na moři. Čím více neziskovkových lodí brázdí moře před libyjskými břehy, tím více dotáhnou pašeráci na moře plavidla, které jsou, jak víme, ve špatném stavu. Tímto chováním neziskovek se zvyšuje i počet úmrtí na moři a tuto souvislost dokazují také data organizace IOM. V lednu bylo na moři 81 úmrtí v době, kdy tam byla přítomnost NGO 8 dní. V únoru jich zemřelo 112, přítomnost NGO 19 dní. V březnu se utopilo 113 migrantů, neziskovkáři tam křižovali 10 dní. V dubnu došlo během hlídek lodí NGO ke 187 úmrtí, když byly přítomné před libyjskými břehy 16 dní.
Takže nelegální migrace je ovlivněna mnoha způsoby, já jsem vyjmenovala jen některé z nich, spíše z hlediska týkajícího se bezprostředně Itálie, potažmo Evropy. No, a aby toho nebylo málo, tak ve středu ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová podepsala protokol s Oddělením občanských svobod, ve kterém je psáno, že se přiveze 500 migrantů z Libye přes humanitární koridory. Oznámila to, když se účastnila schůzky pořádané italským velvyslanectvím u Svatého stolce věnované právě tématu takzvaného řízení migrace. Takže Italové se mohou „těšit“ ještě na další migranty z humanitárních koridorů, jako by těch nelegálních nebylo už víc než dost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová