Plán: Méně potravin za víc peněz. Rozhodnuto v Praze i v EU

15.12.2022 9:54 | Rozhovor

„Ani u vajec nejsme soběstační. Už nyní dovážíme 30 milionů kusů vajec měsíčně,“ říká bývalý prezident Agrární komory Jan Veleba a vysvětluje, co by mohlo způsobit jejich další zdražení nebo i nedostatek. Neradostná čísla ohledně potravinové soběstačnosti pak předkládá například i u produkce masa. „Méně krav, méně orné půdy a na ní méně obilí, kukuřice… Navrácení klimatu do doby před padesáti, sto lety. Takové moderní poručíme větru, dešti...“ podotýká pak k takzvanému Zelenému údělu a zmiňuje „naše politiky v hlubokém předklonu“. Strategický plán společné zemědělské politiky označuje za „paskvil, který jde proti zájmům ČR“. Prozradil také, co udivilo exprezidenta Klause.

Plán: Méně potravin za víc peněz. Rozhodnuto v Praze i v EU
Foto: Repro Facebook
Popisek: Přeplněný supermarket

Pane inženýre, hlavně někteří větší zemědělci mají řadu výhrad proti Strategickému plánu společné zemědělské politiky na roky 2023–2027. Tedy proti tomu, který vyšel z „dílny“ současné vlády. I vy upozorňujete na problémy, které to podle vás přinese. Jaké to především jsou?

Nejdříve musím zdůraznit, že vláda Petra Fialy se ujala moci v situaci, kdy strategický plán byl po dvouletých pracích, jednáních, konzultacích hotov a byl připraven k odeslání Evropské komisi ke schválení. Tento plán byl projednán se všemi politickými stranami, nevládními zemědělskými organizacemi, které zastřešuje ze zákona Agrární komora ČR, stejně tak byl dopředu konzultován v Bruselu. Jeho cílem bylo podpořit české zemědělství a potravinářství, zajistit potravinovou bezpečnost České republiky, zkrátka postavit naše zemědělství na nohy s vizí využití přírodních zdrojů této země. To jest zastavit trvalý pokles produkce, ke kterému vyjma zájmů starých zemí EU udržet a dál rozšiřovat svoje exportní trhy, není jediný důvod.

Proč se podle vás současná vláda odklonila od plánu, který původně, jak vyplývá z vaší předchozí odpovědi, vypracovalo Ministerstvo zemědělství pod tehdejším ministrem Tomanem?

Ač je to pro normálně uvažujícího člověka obtížně pochopitelné, právě to, že onen zásadní materiál byl vypracován předchozí vládou, respektive ministerstvem zemědělství, v jehož čele stál Miroslav Toman, byl kámen úrazu a nová vláda, konkrétně premiér Fiala a ministr zemědělství Zdeněk Nekula byli proti. Hotový kvalitní materiál byl hozen do koše a narychlo zpracován paskvil, který jde proti zájmům České republiky a který se natolik líbí Bruselu, že ho bez jakýchkoliv výhrad schválil a úderem nového roku 2023 jedeme podle jeho not. Zelených not zelených fanatiků. Řeč je o Zeleném údělu. No a proč to naše vláda dělá? Protože plní zadání, chcete-li přání Evropské komise, kde hlavní slovo mají Německo a Francie, největší to ekonomiky EU. Samostatné agrární politiky, o kterou se třeba snaží sousední Rakousko nebo Nizozemí či Itálie a Dánsko, takové současná vládní administrativa bohužel není schopna a ani se o ni nepokouší.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

To už je obehraná písnička - co ministr, to vůl a korunovaný !!!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusebříza , 15.12.2022 14:40:33
Je to nutné rychle řešit ! Zajistit a organizovat ne velký, ale obrovský tlak na odstoupení celé vlády. Jinak nás Německo a vlastně Brusel sežere. Ten magor Fiala nás tam předkládá na malovaném talířku. Oni musí získat nějaký krmelec hlupáků pro přežití této krizové situace, kterou si sami způsobili.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Schillerová: V roce 1989 jsem zvonila klíči. Dnes se lidé už zase bojí

12:41 Schillerová: V roce 1989 jsem zvonila klíči. Dnes se lidé už zase bojí

Brutální kritika vlády Petra Fialy za kroky, které si před ní nedovolil v polistopadové historii uči…