„ČEZ má nerozdělený zisk. Já vám navrhuji, že vykoupíme vaše akcie, abychom získali 100 procent ČEZ a my vyplatíme rozdělený zisk. Takže vy dostanete 43 miliard, stát by získal 100 procent ČEZ. Může zastropovat cenu, jako to udělal Macron, na 46 euro a vykupuje v EDF, to je francouzský ČEZ, ti minoritáři tím pádem by všichni byli spokojeni. Zastropoval bych to na 1500 korunách a zisk, který bude mít ČEZ příští rok – 200 miliard – by patřil státu.“ Tak pravil Andrej Babiš v rozhovoru pro iRozhlas koncem listopadu.
Chytání býka za ocas místo za rohy. K tomuhle stavu nemělo nikdy dojít
K jeho slovům se pro PL.cz vyjádřil makroekonom Jaroslav Šulc. „To, co navrhuje Andrej Babiš, je už jenom technikálie jak to provést bez dodatečných výdajů, respektive zinkasovat dividendu a z té vyplatit minoritní akcionáře. Ale to už je škrábání se pravou rukou za levým uchem. Podle mě byla fatální chyba, že se česká energetická základna vůbec privatizovala. To je výsměch. Před třiceti lety se říkalo, že stát si nenechá na rodinné stříbro šáhnout. A energetika je základ rodinného stříbra. Dnes už jen řešíme následky té nepředloženosti a ideologické zaujatosti, která provázela velkou privatizaci v devadesátých letech. Samozřejmě že jsme se tím zbavili možnosti v tuto chvíli do značné míry ovlivňovat vývoj inflace. Tímto způsobem si dnes do značné míry komplikujeme život. Ne jenom domácnostem, ale především firmám. Jestli se mluví o vlně nezvládnutých energií, které stát bude horkotěžko řešit tím, že bude něco zastropovávat, něco dotovat, něco vydundávat. To už je chytání býka za ocas místo za rohy. K tomuhle stavu nemělo nikdy dojít,“ domníval se.
O nedobré situaci českého průmyslu svědčí i výroky českých průmyslníků pro HN, kdy reagovali na původně stanovený strop pro plyn na 275 euro na megawatthodinu, o čemž se stále zatím neúspěšně jedná. „Je to na míle daleko od toho, co průmysl může v krátké době zvládnout. Pro průmysl stále nevidím světlo na konci tunelu,“ neviděl Jan Pleyer, generální ředitel výrobce autodílů Auria pro Česko a Slovensko. „Pokud to takto půjde dál, tak v příštím roce přijde výrazné propouštění. Počítá s tím 58 procent našich členských firem,“ prozradil Otto Daněk, místopředseda Svazu exportérů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban